• atatürk'ün hakkında "papa eftim bu memlekete bir ordu kadar hizmet etmiştir" dediği türk ortodoks kilisesi kurucusu. atatürk'ün emriyle kendisi ve ailesi türkiye'deki ortodokslarla yunanistan'daki müslümanların mübadelesini öngören mübadeleden muaf tutulmuşlardır. kabri şişli rum ortodoks mezarlığındadır.
  • atatürk'ün, hakkında "bu adam benden daha türk" yorumunu yaptığı din adamı.
  • türk ortodoks kilisesi'nin kurucusu. keskin metropoliti iken fener rum patrikhanesi’ne karşı çıkarak onu tanımadığını ilan etmiştir. anadolu’nun çeşitli kentlerinde bulunan 72 ortodoks ruhban temsilcisini kayseri’de biraraya getirerek 30 kasım 1921’de bağımsız türk ortodoks patrikhanesi'ni kurmuştur.
  • rum kökenli değil hristiyan karaman türklerindendir.
  • türk ortodoks cemaatinin ilk patriği olup , rum ortodokslarından ayrışan grubun lideridir. adı selçuk erenol olup ergenekon davası sanıklarından türk ortodoks patrikhanesi sözcüsü sevgi erenerol ' un dedesidir.
  • kurtuluş savaşı döneminde fener rum patrikhanesinin ortodoks türkleri rumlaştırmaya çalışmasına karşı çıkarak anadolu türk ortodoks kilisesini kurup kurtuluş savaşına destek veren, 1923'de istanbul'a gelerek türk ortodoks patrikhanesini kuran, kurtuluş savaşındaki katkılarından dolayı atatürk tarafından istiklal madalyası verilen türkçü din adamı.

atatürk'le anılarını anlatırken ağlıyor.
    https://i.hizliresim.com/vr2ppr.jpg

istanbul'un fethinin 496. yıl dönümünde fatih sultan mehmed han için dua ederken. 29 mayıs 1949
    https://i.hizliresim.com/jqdqee.jpg

kurtuluş savaşından sonra zeki erenerol adını almıştır. atatürk kendisine ''baba eftim'' diye hitap etmektedir. 1968 yılında öldüğünde mezarına atatürk'ün mecliste yaptığı konuşmada ''baba eftim bu memlekete bir ordu kadar hizmet etmiştir'' sözleri yazılmıştır.

kendisine türk değil de ''türk dostu'' denilmesine kırgınlığını şu şekilde ifade etmektedir:

''ben türk dostu eftim değil, türkoğlu türk eftim'im. ben, her zaman, her yerde türk olduğumu beyan ettim. bir yabancı, türk dostu olabilir. fakat benim gibi, halis bir türk vatandaşının, yabancı bir türk dostu gibi gösterilmesi, o'nun milliyetinden şüphe edilmesine delalet eder ki, bundan incinmemek, üzülmemek imkânsızdır. bana türk demeyip, türk dostu diyenleri hiçbir surette affedemem.'' (mehmet aydın, türk ortodoks hıristiyanları ve türk ortodoks patrikhanesi'nin kuruluşu, türk-islam medeniyeti akademik araştırmalar dergisi, sayı: 8, 2009, s. 13)

1918'de keskin metropolit vekili sıfatıyla göreve başladığından beri fener rum patrikhanesine karşı mücadele vermiştir. bu dönemde yayımladığı beyannamede şöyle diyor:

''mezhebimizi şerre alet ederek, türk olduğumuz halde helenizm propagandasıyla aldatılarak güya aslen yunanlı imiş ve aslına geri dönermiş gibi azınlık hukuku iddiasıyla mezhebi millete karıştırarak bir taraftan bizi yunan işlerine alıştırmak hilelerini kullanma ve diğer taraftan da umumî vekilimizmişçesine hakkımızı istiyoruz der gibi vaziyetler alarak avrupa’ya karşı hükümetimizden şikâyetçi sıfat ve vaziyetiyle göstermeye kalkıştılar... istanbul patrikhanesi'nin bize türklüğümüzü unutturmak ve dilimizi değiştirmek için aldığı bunca tedbirler hiç kar etti mi? işte türk tabiiyetimiz ve dilimiz olduğu gibi bakidir. halis türk ve türk evlatları olduğumuzu adet, töre, kültür, ve her halimizle bunu ispat etmekteyiz.'' (hikmet yavuz ercan, fener ve türk ortodoks patrikhanesi, ankara üniversitesi dil ve tarih-coğrafya fakültesi tarih bölümü tarih araştırmaları dergisi, cilt: 5, sayı: 8, 1967, s. 419 - ümit doğan, türk papa, kripto yayınları, ankara, 2016, s. 17)

ergenekon kumpasında tutuklanan torunu sevgi erenerol da şöyle diyor:

''biz türküz, rum patrikhanesinin denetimine girmeyiz, bartolomeos’un evrensel patriklik iddiasını kabul etmiyoruz, onlar sadece rumları temsil edebilir, ortodoks türkleri emirleri altına alamazlar. kilisemizde rumca dua okumayız, sadece türkçe konuşuruz.''

http://www.ilk-kursun.com/haber/80805/
  • hicri 1300 akdagmadeninde dunyaya gelen, baras oglu, mariya dan dogma, kedisinin turk oglu turk oldugunu iddia eden asil adi pavri olan 1. turk ortodoks patrigi.
  • aynı zamanda kendisi büyük bir türkçüdür.
  • galata, pera, beyoğlu* kitabında kendisiyle ilgili yazılan bölümden kısa bilgiler aktarmak istiyorum. ilgililerin kitabı okumasını şiddetle tavsiye ederim. hem bu konuda hem de bölge tarihi adına çok detaylı bilgiler mevcut.

--- alıntı ---

(türk ortodoks kilisesi'ni anlatırken) bu mezhep 1884'te yozgat'ın akdağmadeni köyünde doğan pavlos karahisaridis tarafından kurulmuştur. [...] rum ortodoks kilisesi'nden aforoz edilince ismini zeki erenerola çevirmiştir. karahisaridis [...] istiklal harbi'nde yunan ordusuna karşı mustafa kemal'in yanında yer alan [...] cemaatin bir üyesiydi. [...] umum anadolu türk ortodoksları cemaati'nin lideri sıfatıyla ankara'da 23 nisan 1920'de tbmm'nin açılış duasını eden dini liderler arasında yer aldı. [...]

--- alıntı ---
  • üstteki yazar şöyle demiş;
    eğer gaye türklükse, türk, müslüman olduktan sonra türktür. (necip fazıl kısakürek)

oysa ki, nihal atsız beg ruh adam kitabında buyurur ki;
    "burada insanlar kendilerini dinlerine göre değil, ırklarına göre tanıtır."

müslüman, hristiyan, yahudi her ne olursa olsun bizim ön adımız türk'tür. osmanlı vatandaşı olan sırp, bulgar, yunan'ın kazığının yanı sıra, göya din gardaşlarımız olan araplardan da kazık yedik, unutmalayalım, unutturmayalım.

evet papa eftim hristiyan bir türktü, dininin zerre kadar kıymeti harbiyesi yok, çünkü kendini milli mücadeleye adamış, kendi deyimiyle "fener patrikhanesi'nin ihanet mumunu söndüreceğiz. mutlaka muzaffer olacağız" demiştir.

papa eftim türk dostu kelimesine o kadar içerlemiş olacak ki, şu sözleri etmiştir:

"ben türk dostu eftim değil, türkoğlu türk eftim'im. ben, her zaman, her yerde türk olduğumu beyan ettim. bir yabancı, türk dostu olabilir. fakat benim gibi, halis bir türk vatandaşının, yabancı bir türk dostu gibi gösterilmesi, o'nun milliyetinden şüphe edilmesine delalet eder ki, bundan incinmemek, üzülmemek imkânsızdır. bana türk demeyip, türk dostu diyenleri hiçbir surette affedemem.”
hesabın var mı? giriş yap