şükela:  tümü | bugün
  • istanbul alınmadan önce, galata surları dışında evler ve mahalleler yoktu. birkaç mezarlıkla, bağlar ile tarlalar ve bunlar arasında manastırlar bulunuyordu. keşişler inzivaya çekilmek için buralara gelirlerdi. söz konusu manastırların bazılarının kalıntıları bugün kadirhane tekkesi ile galata mevlevihanesi’nin altındadır. bu bölge geçmişte “öte / karşıyaka” anlamına gelen “pera" ya da "peran bağları” olarak biliniyordu.
    türklerin ikamet için tophane’den kasımpaşa’ya ve pera’ya kadar uzanan geniş bir alanı tercih etmeleriyle, pera’nın veya türklerin deyimiyle beyoğlu’nun tarihi başladı. pera’ya beyoğlu adını türkler vermişti. beyoğlu adının nereden geldiğiyle ilgili şöyle bir rivayet bulunuyor: “fatih sultan mehmet, trabzon rum devleti’ne son verdiği zaman (1416) imparator david komeneos ile bütün ailesini istanbul’a naklettirir. komeneos’un oğullarından biri islamı kabul ederek bügünkü tünel civarında ikamet etmeye başlar; bu prens yüzünden buraya beyoğlu adı verilir.”
  • gene ankaralı iyi rock gruplarından biri. vokalistlerini laboratuar ortamında ogün sanlısoy ve kaan tangöze'den alınan dokularla kendileri oluşturmuşlar.
  • çok güzel bir kız ismi olabilirdi. ispanyolca anlamının armut olması talihsizlik.
  • türkiye için sert denebilecek bir müzik yapıyorlar. geçen gün ankara'da dinledim, ben beğendim gerçi, müthiş uykum vardı ve yaptıkları müziğin sert olması işime geldi.

grubun basçısı baya şamata adam çıktı, anladığım kadarıyla çuklat çokomel seviyor baya, solist zaten mikrofonsuz şarkı söyler istese, ses baya güçlü. diğer elemanlar ise iyi iş çıkarıyorlar.

yolları açık olsun, biz de dinleriz.
  • ben 34 yasinda, 20 yildir rock davulu calan bir adamim. haftalik bar programlarimiz da oldu. kanal kayitlara da girdim. muzik benim icin hep hobiydi.

cok iyi degilim ama muzikten anlarim ortalamanin ustunde.

pera'yi dinlemek icin ozel olarak kalktim marmaris'e gittim dun.

uzak ara sevdigim en iyi turk grup. muzik isi biraz keyif isidir. cok keyif aliyorum dinlerken. canlida acaba oyle olacak mi diye korkuyordum. canli performanslari da cok hosuma gitti.

yaslarini bilmiyorum grup elemanlarinin belki de onlardan buyugum. ama karakterlerini de cok sevdim. alcak gonullu hepsi. ne muzisyenler gordum kendini bir sey zanneden iyi olmadiklari halde. bu adamlar iyiler ve mutevazilar

her sarkiya eslik ettigimi gorup roadyi yollayip adimi sorup, bana icki ismarladilar.

onlar icin kucuk, benim icin tatli bir jestti. sag olsunlar. var olsunlar.

gokhan mandir, solist, oyle boyle soz yazmiyor. psikopat otesi guzellikte. ne ala, ya da yok, sarkilarina bir bakin sozler icin.

3 albumleri de cok hos ama sonuncu esigi cok yukari koymus. 4. albumu sabirsizlikla bekliyorum.

serzenisim, ya da yok u calmadilar. benim kisisel olarak en sevdigim 3 sarkidan birisi. bakin peranin 3unden 1i demiyorum. tum dunyadaki en iyi 3 sarkidan birisi diyorum.

neyse ki diger en sevdiklerimden yani'yi coverlamislar da ordan biraz gonlumu aldilar.

bir de roadylerden birisiyle konusuyordum. "bunlari cok seviyorum" dedim elemana. "bunlar?" diye cikisti bana. ayip oluyor dedi. :) kraldan fazla kralcilari sevmiyorum. bunlar desek nolur demesek nolur? duyan kufrettik sanar. "bu adam" seklinde kufur mu var acaba? swh

not: bunlari yani pera'yi seviyorum.
  • bundan 10 sene önce grup 84 diye bir sey çıktı ve bir dönem aynı akorları farklı sözlerle süsleyerek dinleyiciye sattı. peki ya şimdi neredeler? pera'nın da sonu ne yazık ki böyle olacak benden söylemesi. arabesk rock diye bir şey yoktur abicim, bunu yedirmeye çalışmayın lütfen. iki-üç tane akorun etrafında dönüp arada gain koyunca şarkıya, rock yapmış sanmıyor musunuz bir de ifrit oluyorum anasını satiym. he bir de o rock star havalarına bürünmeniz gerçekten komik. bununla beraber bu grupların video kliplerinde kendine has tavırları gerçekten gülünç oluyor :) şu klipte çalan şarkı tamam arabesk tadında ama neden 3:03'te enter sandman çalıyormuşsunuz gibi basçı zıplıyor yerinde?

yapmayın kardeşim böyle özenti hareketler, eğreti duruyor bizde. efendi gibi çekecekseniz çekin klibinizi de kahırdan ölelim hepimiz; sanki çok mutlu bir milletmişiz gibi bir de arabesk rock var topraklarda.

nerede blues nerede arabesk rock?
  • son zamanlarda dinlediğim tek grup. albümdeki bütün şarkılar çok güzel. özellikle sensiz ben, affet, unut, kimseler parçaları. ayrıca solist gerçekten çok başarılı.
  • ismi ile bende mistik bir etki bırakan istanbul semti. severim.
  • kuzey ile güney'de dile gelmiştir. iyi müzik yapan ankara grubudur. güzel yerlere gelirler umarım. dinlemek isteyenler buradan lütfen.
  • bir başka dünya isimli ilk albümleri resmi olarak piyasaya çıkan ankara'lı bir rock gurubu. özellikle sensiz olmaz isimli şarkılarını bir dinleyin bakalim.