• cnbc e nin ekonomi programlarından biri.
    zarara uğrayan yatırımcıları yatıştırma amaçlı bir program havası var. *
    (bkz: borsa)
    (bkz: döviz)
    (bkz: faiz)
  • zengin değilseniz ve hayvanın gereksiz tedaviye maruz kalmasını istemiyorsanız uğramayın. sokakta ağlayan kediyi tuttuğum gibi en yakın burası diye götürdüm. kalçadan aşağısı hareket etmiyordu. tabiki kediyi verince gereken birşey varsa acil müdahale yapın bize ulaşmayı onayı beklemeyin dedim. 2. gün kedinin durumu ve fiyat için aradığımda uçuk rakamları sıralamaya başladılar. kediyi ameliyat için ertesi gün alacağımı başka yere götüreceğimi söyledim. 2 adet röntgen ve 2 gün kalma ne kadar tutabilir ki? 795 tl masraf çıkardılar. listede gereksiz ne kadar ilaç, serum, aşı varsa yapıldığı yazıyor. kendi veterinerim röntgenin anlaşılmaz olduğunu ve yeniden çekeceklerini söyledi. yaptıkları tedavinin de son derece gereksiz ve anlamsız olduğunu belirtti.

kendilerine sokak hayvanlarına daha vicdanlı yaklaşabileceklerini, bu kadar masrafa ne gerek olduğunu sorduğumda ise işlerine saygı duymadığımı falan söylediler. yaklaşımlarının değişeceğini sanmıyorum. koşuyolu civarında her gün sokak hayvanlarını besleyen, tedavileriyle ilgilenen bir grup insanız. bir daha adımımızı atmayacağımızdan emin olabilirler.
  • sokakta bulduğumuz yavru kediyi götürdük. başka veterinerlerde 20 tl’ye yapılan bu işlemler için üzerine basa basa “sokak hayvanları için indirim? yapıyoruz” diyerek üç günde toplam 420 lira ücret aldılar. bunu söylediğimizdeyse fiş vermek istemediler. devamındaysa yavru için, “müdahale etmesek ölecekti” gibi mide bulandırıcı laflar işittik. ufacık kedi ölmek üzere olduğu için mi bu parayı aldınız? bir vetenir böyle bir cümleyi nasıl kurabilir? sokakta bulduğumuz bu öksüz kediye o an kaç para istese verecektik, üzüntümüzden ve ne yapacağımızı bilemediğimizden verdik. ama salak yerine konmak ve bunun gibi lafları işitmek istemiyorsanız güzel çocukları bu veterinere götürmeyin.?
  • anlasilan soyguncu kliniktir.

benim zenginlik hayallerimden biridir veteriner kligini acmak. yalnizca sokak hayvanlarina hizmet edecek, hem de iki hav bir miyav karsiliginda.

nasip olur mu be...
  • istanbul koşuyolu'nda faaliyet gösteren, benim de hasta bir sokak hayvanını götürüp, gerekli gereksiz bilumum testler, neden yapıldığı muallak vitamin iğneleri, bir ateş düşürücü iğne ve iki serum takılmasına maaşımın neredeyse yarısını bırakarak çıktığım, iyi niyetli olmayan klinik. hayvan sevgilerinde değil de, insan sevgilerinde ciddi bir problem olduğunu düşünüyorum.

durumu olduğundan kritik gösterip, çok karamsar şeyler söyleyip sizi hiçbir uygulamayı sorgulamayacak, "ne lazımsa yapın yeter ki kurtaralım" diyecek bir noktaya getiriyor; sonra önünüze muayene ücreti, enjektör ücreti (iğnenin kendi ücretinden ayrı), zart ücreti, zurt ücreti şeklinde bol keseden eklemeler yapılmış son derece şişirilmiş bir fatura çıkarıyorlar. hazır sizi bulmuşken iyileşme vuku bulsa da defalarca gelmenizi sağlayıp çarkı bir süre daha döndürüyorlar. sokak canı olduğunu bildikleri halde yapıyorlar bunu. sadece ben ve götürdüğüm can değil; ben oradayken gelen diğer hasta ailelerine de aynı şekilde yaklaştıklarını gördüm.

geç bir saatte bu olay yaşanınca, google yakındaki nöbetçi veteriner kliniği olarak onları karşıma çıkardığından petto'ya düştü yolum. kendi hayvanlarım da (bol keseden) olduğu için hem izmir hem istanbul'da az çok bilirim veterinerlik piyasasını. hem burada, hem de farklı platformlarda haklarında yazılanların aynı eksende olmasına şaşırmadım açıkçası.

bu entry'yi girmeden önce haklarını yememiş olmak için biri istanbul üniversitesi veterinerlik fakültesi'nden emekli profesör aile dostumuz, diğeri de izmir'deki veterinerimiz olmak üzere iki kişiye danıştım (bölgedeki veteriner kliniği sahipleri lokasyonel yakınlık ve rekabet sebebiyle taraflı olabilir dedim) ve kendilerinden talep ettiğim yapılan işlemler dökümüyle, yapılan testlerin sonuçlarını gönderdim. işlemlerin epey bir bölümünün keyfi olduğunu, testlerin bana yansıtıldığının aksine normale yakın bir tabloya işaret ettiğini, talep edilen rakamın astronomik olduğunu söyledi ikisi de. petto veteriner kliniği'ne gitmeyin, gidene de mani olun diyorum.
  • sonsuz güvenim olan klinik.

hem evimdeki 10 yıllık dostum, hem gönüllü olduğum barınaktaki bebeler, hem de sokaktaki bebeler için yıllardır çok veteriner gezdim. soyguncu da gördüm hayvanlara eşya gibi davranan da. üstünkörü ilgilenen veterinerler yüzünden çok can da kaybettik. ben bu klinikte bunların hiçbirini yaşamadım. aksine onlar sayesinde çok can kurtardık ve her zaman ücret konusunda kendi ceplerinden verecek kadar destek oldular.

iyi veteriner çok zor bulunuyor. kastettiğim sadece mesleğinde iyi değil, insan olarak da iyi. petto için kötü yorumlar yazılmasına o kadar şaşırdım ki bir şeyler yazmadan duramadım. çünkü benim gelmiş geçmiş en memnun kaldığım klinik burası. sokak hayvanları için indirim yapmalarının yanı sıra kendileri de sokakta buldukları bir çok hayvanı tedavi ediyorlar zaten.

p.s.1. 20 tl'ye veteriner hizmeti almak mı? kastedilen mahalledeki kuş yemi satan dükkanlar değilse bilgilerini paylaşırsanız sevinirim.

p.s.2. söz konusu sokak hayvanları olunca verdiğiniz paralar çok gözünüze batıyor ama sahipli ve takip edilen hayvanın sorununu tespit etmek her zaman daha ucuz ve kolaydır zaten. geçmişini, beslenmesini ya da semptomlarını bilmediğiniz bir sokak hayvanı için bağışıklık desteği ya da risk görülen konuda test yapılmasını aşırı doğru buluyorum.

p.s.3. zengin değilim.
  • tıbbi çok deneyimim olmadı, bir arkadaşımın ailesi kedilerini götürüyordu memnunlardı. ancak bazı konularda hakikaten civardaki en pahalı 2-3 klinikten biri. sokak kedisi için pansiyon ücreti, sokak kedisi kısırlaştırma aklıma ilk gelenler. her ikisi için de biri hariç civardaki diğer kliniklerin hepsinden neredeyse 2 katı fazla fiyat istediler. ki farklı zamanlarda tekrardan sordum cevap aynı.
hesabın var mı? giriş yap