• 3 alma geyiği yeterince dönmüş ama ufak bir not düşmekte fayda var. siz pratikte istediğiniz kadar 3 alın, eğer hassas bir üretim işlemi için bunu yapıyorsanız sıçtığınızın resimidir. *

diğer yandan 31 trilyon basamağını hesaplamak işsizlik gibi gözükse de çeşitli amaçlara hizmet edebilir: bellek ve işlem gücü kapasite testleri (benchmarking)-performans ölçümleri ve olası algoritma iyileştirmeleri- ve böyle bir irrasyonel sayının modellenmesi vb.

kısacası kahvedeki amca edasıyla çok da atıp tutmamak gerek.

deneysel bir çalışmadır.
  • boş işler daire başkanlığının değil, kaliteli insanların yapacaği iştir.

hakkındaki bütün bilgiler pi'nin içinde mevcuttur.

tamamen rassal özelliği bulunduğu varsayılırsa, pi yeterince uzunlukta yazıldığında, her rakam dizisini pi içinde bulabilirsiniz. yani doğum gününüzü, telefon numaralarınızı, ya da rastgele yazacağınız her hangi bir sayı pi’nin bir yerlerinde vardır. daha da ileri gidelim. harflerle sayıları birbirine dönüştüren bir kod üretildiğinde kuramsal olarak her hangi kişinin veya kurumun adını, bir sözü, cümleyi, hatta bir kitabı pi içinde bulabilirsiniz.

kaynak: https://onedio.com/…-bilmeniz-gereken-16-sey-268718

pi içinde istediğiniz sayıyı bulan site, örneğin tckn, doğum tarihi, sigorta numaranız vs (hesaplanan basamak arttikça bulacağiniz bilgide artacak)

https://www.angio.net/pi/
  • dairenin umrunda değildir.
  • haber detayında belirtildiği gibi uzay çalışmalarında kullanılmak üzere hesaplanmıştır. virgülden sonra 32 trilyon basamak da olsa pi sayısının kullanıldığı uzay hesaplarında pi sayısı başka katsayılarla çarpıldığında bu virgülden sonraki 32 trilyonuncu basamak büyür ve daha önemli hale gelir.

basit mukavemet hesabı yaparken bile pi'yi 3,14 almak ve hesap makinesinin üzerindeki pi sayısını kullanmak arasında fark oluşuyor. çok hassas uzay hesaplarında pi sayısının daha çok basamağının girilmesi eminim hassasiyeti artırmak açısından daha önemlidir.
  • pi'yi üç almamızı engelleyemeyecektir.
  • pi sayisinin virgulden sonra 10 . basamaktan sonra kullaniminin pratik bir faydasi yok hicbir alanda.
    en hasas uzay ucuslarinin hesaplarinda bile 10 basamak kullaniliyor.
    sallamadan yazin yani.
    bir de pi sayisinin basamaklari icinde her sayi yoktur. yani benim telefon numaram veya tck numaram olabilir de olamayabilir de.
    pi irrasyonel bir sayidir. bunu da sallamayin.
    yeter be.
  • tanzim satışlarında pazartesiden itibaren 2 olarak alınabileceği duyurulmuştur...
  • düşünülenin aksine yararlıdır.

pi sayısının basamaklarının değişmemesi üzerine kurulu dosya sistemleri geliştiriliyor. daha çok basamak hesaplandıkça içinde bulunabilecek veri kombinasyonları çoğalacak.

örneğin bir görselin binary datasını rakamlarla ifade edebiliyor olalım ve bunu pi sayısı içinde bulduğumuzu varsayalım. görselin içeriğini hard diskte tutmak yerine pi sayısı içindeki yerini tutabiliriz. teorik olarak büyük boyutlu hard disklere ihtiyacımız kalmayabilir.

şu anki teknolojiyle çok verimli olmasa da, ileride quantum işlemcili bilgisayarlarla çok daha hızlıca bu veriler bulunabilir.

örnek: https://github.com/philipl/pifs

edit: tamamı bulunmasa da parçalara ayrılıp bunlar tutulabilir. yine performans önemli ama gelecek teknolojilerle mümkün olabilir.
  • verilerin hafızaya işlenirken kapladığı yeri azaltması amacıyla böyle bir işe girildiğini okumuştum bir yerlerde. şöyle ki bu pi sayısının içinde her uzunlukta ve farklı kombinasyonda sayıların var olduğuna inanılıyor. mesela en yüksek kalitedeki fotoğraf bile hafızaya 1ve0dan oluşan çok uzun sayı kombinasyon dizilimi olarak aktarılır. adamlarda diyorki biz bu resmi böyle tek tek uzunca 1-0 olarak yazdıracağımıza böyle bir kod zaten pi sayısının 55trilyonunca basamağı ile 65 trilyonununca basamağı arasında var. eğer o koca fotoğrafın kodlamasını 1-0 olarak uzunca yer kaplayacak şekilde değilde atıyorum pi’’55trlyon,65trilyon’’ olarak kodlarsak aynı işi yapmış oluruz. olay benim anladığım kadarıyla bundan ibaret. evden işe gitmek için arabaya binerken üst komşunun aa bende oraya gidiyorum gel atiyim seni demesi gibi bir olay.
  • ben virgulden sonraki tum sayilari biliyorum lakin yerlerini karistiriyorum..
hesabın var mı? giriş yap