• yeni piaggio xevo, konforlu sürüş, ergonomik yapı ve korumalı oturma pozisyonuyla metropolitan scooter kavramını değiştirmeye hazırlanıyor. 400, 250 ve 125 cc versiyonlarıyla üretilecek olan xevo, marketteki rakiplerine oranla yeni standart aksesuarları, yeni motor teknolojisini ve sıra dışı tasarımı sunuyor. motorun en büyük karakteristik özelliği ise aile sınıfında performanslı scooter izlenimi vermesi. kaslı görünümü, çift far sistemi ve stopları, karartılmış ön camı, ön sinyallerin bitiminde yer alan dekoratif krom aksesuarlar, arka kısımda yer alan krom aksesuarlar, dengeli sisi bar, özel konumlandırılmış egzoz sistemi, iki yana doğru uzayan aynalar ve özel araç renk tercihleri piaggio xevo’yu özel scooter yapmaya yetiyor. 56 litrelik bagaj hacmi 2 adet full face kaskı bünyesinde barındırabiliyor. 80 cm uzunluğundaki bagaja hem koltuk altından hemde arka kısımda yer alan eğimli bagajdan ulaşılabiliyor. km ve mph olarak tasarlanan devir saati, tüm şehirlerin sistemine göre de uyumlu olarak çalışıyor. uyarı ışıkları, dijital ve analog göstergeleriyle dikkati çeken gösterge paneli, bir otomobildeki tasarım şıklığını sunuyor. en son cad teknolojisini kullanan piaggio dizayn departmanı, ürettiği şasiyle de rakibinin olmamasını sağlıyor. arka çamurluğun daha geride yer alması ve daha kısa olmasıyla birlikte yolcu koltuğunda oturan için büyük konfor sağlayan tasarım, her yönüyle mükemmel konumlandırılmış. öyle ki piaggio xevo’nun egzozu, hafifliği ve az ses çıkarışıyla da euro 3 normlarına uyumlu. önlerde 35 mm’lik çatal şeklindeki süspansiyon sistemine arkalarda ise iki adet hidrolik amortisörler eşlik ediyor. araç aynı zamanda 4 pozisyonlu yaylar ile konforu bir hayli hissettiriyor. tüm motor hacimlerinde maksimum korumayı hedefleyen piaggio, fren sistemi konusunda da gerekli olan herşeyi düşünmüş. tüm modeller arkada 240 mm’lik fren diskine sahipken, 125 ve 250 cc modelleri önlerde tek ve 400 cc modeli önlerde iki diskle karşımıza çıkıyor. tüm modeller 14 inçlik ön tekerlere sahip. 125 ve 250 cc modelinde arka tekerler ise 12 inç ebatlarında. bu jantları 130/70 boyutlarındaki lastikler çevreliyor. 400 cc modelinde ise arka tekerlerde 14 inç ve 140-70 boyutlarındaki lastikler jantları çevreliyor. piaggio xevo az önce de belirttiğimiz gibi üç farklı motor tercihiyle karşımıza çıkıyor.

xevo 400ie modeli su soğutmalı, tek silindir, 4 zamanlı ve elektronik benzin enjeksiyonlu motora sahip. araç, 7500 devirde 34 beygir güç üretebilirken, 5500 devirde 37.6 nm tork değerine ulaşabiliyor. maksimum hızı 155 km/s olan piaggio xevo 400ie, 198 kg ağırlığında ve 12 litre yakıt deposuna sahip. 2,184 mm uzunluğunda, 760 mm genişliğinde ve 790 mm yüksekliğinde olan aracın lastik aralığı ise 1,540 mm ölçülerinde.

xevo 250ie quasar ismi verilen radyo dalgalarıyla çalışan motor ile desteklenmiş. bu motor teknolojisi şu an için en modern teknoloji olarak sayılabilir. su soğutmalı, benzin enjeksiyonlu, tek silindir ve 4 zamanlı olan motor 8250 devirde 22 beygir güç üretebiliyor. tork değerleri ise 6500 devirde 20.2 nm. 2.070 mm uzunluğunda 760 mm genişliğinde olan aracın yüksekliği ise 790 mm.

125cc modelinde ise tek silindir ve 4 zamanlı, quasar motoru yer alıyor. 9750 devirde 14.9 beygir güç üreten xevo 125, 8500 devirde 11.7 nm tork değeriyle de ne kadar performanslı bir motor olduğunu kanıtlıyor. ölçüleri ise ağabeyi 250ie ile aynı.

daha büyük rüzgar camı, 46 litrelik top case, soğuktan korunmak için diz örtüsü, scooter korumalıkları, e-power elektronik alarm sistemi, 120 cmlik anti hırsız zinciriyle aksesuar konusunda da alternatifleri sunan xevo, üç farklı renk tercihiyle satışa sunulacak. grafit siyah, gece mavisi ve sirio grisi olarak sunulacak renkler scooterlarda alışık olmadığımız renkler. henüz fiyatı belli olmayan piaggio xevo, ilk olarak italyada, ardından tüm avrupada satışa sunulacak.
    kaynak:www.scooturk.net
  • 400cc olanından var bende de bir adet. daha yeni 1200 km sürdüm de geldim. taze taze, bilgilendirme yazısı yazayım.

öncelikle, bu motosiklet, piaggio x8 ile birebir aynıdır. farkları arasında, ön sinyallerin yeri, devir saati bulunması gibi ufak tefek şeyler var. ülkemizde piaggio x8, 200cc olarak da satıldı, o motor eski teknoloji olduğu için, xevo’da yok. fakat x8 250ie ile, xevo 250, teknik anlamda da farksızdır.

ben 2011 senesinde, x8 250ie ile, istanbul çıkışlı, antalya-alanya-mersin-adana-gaziantep-kahramanmaraş turu yapıp gelmiştim. bir günde gaziantep’ten istanbul’a geldiğim de oldu, günde 1000 km üzeri bir rota bile yapılıyor yani, siz isteyin yeter.

250ie modeli için konuşursak, 140 km/s hızda kesiciye girer. 21 beygirlik motoru ile, yukarıda da yazıldığı gibi, 110-120 km/s hızlar, cruise sürati diyebiliriz. lastik konusunda michelin city grip takarsanız üzmez. ebat bir inç büyük olsa daha iyi olurdu. 400’de bir inç büyük, oradan biliyorum. su soğutmalı olduğu için, şişmez, baş ağrıtmaz, uzun yola da gelir. yaklaşık 4 litre tüketimi vardır. düşse düşse 3,5 olur, çok bassan 4,5 olur. o aralıktan şaşmaz.

400 modeli için konuşursak, biraz daha ağır bir motosiklet. tekerleği biraz daha büyük, bi tık daha kalın arka lastik kullanır. ilk hızlanması 250 ile aynıdır diyebilirim, fakat açıldıkça hızlanır. 170 km/s sürate kadar rahatça gider, yokuş aşağı ibreyi devirir, 180 de yapar. kesici yok, varsa da ben gidemedim o kadar. 140-150 km/s süratlerde rahat gidersiniz, otobana falan da gelir o anlamda. buna karşılık, yakıt tüketimi 5-6 litre arasındadır. deposu biraz ufak kalıyor, yaklaşık 100 km’de bir durup benzin alıyordum ben.

gelelim genel özelliklere...

bence yol tutuşu başarılı, yatırıp kaldırması oldukça kolay. lastik önemli tekrar belirteyim.

bu motosikletin en önemli avantajı, bagajıdır. arkasına ek bir bagaj takmadan, içine 2 adet kask alır. 2 adet sırt çantasını koyar, uzun yola çıkarsınız. tek kişi için, ekstra çanta takmadan, dilediğiniz yola gidersiniz. indiğiniz yerde, kaskı montu eldiveni falan sele altına koyup, çantaları alıp hayata bakarsınız.

toprak yollara girmeyecekseniz, asfaltta uzun yol gitmek için, bence şu an en mantıklı tercih.

xevo400’ler şu an 25-30 bin lira. o paraya, bence gerçekten alınır bir seçenek.

ben kendi motosikletimi tanıdıktan aldım, üçüncü sahibiyim. ilk iki sahibini de gayet iyi tanıyorum. satar mıyım? hiç sanmam. senelerce kalır bende gibi duruyor.

he unutmadan, 250’de var mı bilmiyorum ama, 400’de çakmaklık girişi var, telefon şarjı konusunda süper bir olay.

eksiklerini de yazayım.

bence en önemli eksiği abs. türkiye’nin tozlu ve çakıllı yollarında, ön teker kitlemek oldukça kolay bir iş çünkü. onun haricinde 400’ün yakıt tüketimi yüksek, gerçi gazlamasam az yakar herhalde, ben hep gazlıyorum. bir de, kaporta aksamı, ön camı aksesuarı falan bol bulunmuyor, hem pahalı, hem bekleyebilirsiniz.

herkese güvenli sürüşler dilerim, umarım bilgilendirici olmuştur almayı düşünenler için.
  • ekstra kask koyma bölümü gerçekten kullanışlıdır.
  • yaklaşık 2 aydır 250 cc olanını kullanıyorum. motorun hemen hemen her şeyinden memnunum. memnun olmadığım kısımları yazayım dedim ben de.

kaporta aksamları ne yazık ki birbirine uyumlu değil. arka stoplardan biri yerine tam oturmuşken, diğerinin plastiği hafif dışarı çıkık duruyor. ön farlardan biri yerine cuk oturmuşken, diğerinin altında yarım santim boşluk var. bu tip ufak tefek kaporta aksamında hatalar mevcut. özellikle arka stopun ordaki hatayı 4-5 ayrı xevo'da gördüm. benimkine mahsus bir durum değil yani. eğer çok aşırı simetri hastası biri iseniz bunlar rahatsız edici gelebilir.

bir diğer sıkıntı da artçının ayak koyma yerlerinde var. italyanlar tasarımı güzel yapmışlar ama ergonomide azcık sıçmışlar. uzun yolda artçı ayak koyma yerleri çok rahatsız edici oluyor(muş). arkadaki kişinin ayakları ördek gibi paytak kalıyor ve bi süre sonra ağrıtıyor. o kısma bi çözüm uydurmak lazım.

son olarak, üzerinde orjinal gelen lastikler sava marka ve çok yetersizler. ben 1000 km kullanımdan sonra michelin city grip ile değiştirdim ve motora güvenim arttı. keşke daha önce değiştirseymişim dedim.
  • götünün rahatına düşkün olanlar için tasarlanmış muddeşem italyan işi. öte yandan kendisiyle rahatlık konusunda olduğu kadar, bagaj hacmi konusunda da yarışacak muadili yoktur. çok net..
    50 binde temiz bir adet xevo'cuğum var. düşünenler yazabilir.
  • motosikletin, otomobilin ateş pahası olduğu 2020 yılından gelen güncelle.
    2014-2017 yılları arasında tepe tepe bindiğim motosiklettir kendisi. ikinci el ve üzerine kazalı aldığım, kısa bir toplama sürecinden sonra 60 bin kilometre boyunca çatır çatır kullandığım, bir kez bile üzmemiş, normal bakımları ve her scooter'da değişmesi gereken, aktarım kayışı, balataları, bagaları vb. parçaları haricinde ekstra masraf çıkarmamıştır.
    yağ eksiltmez. karda, kışta, güneyin 40 derece öğle sıcağında gitmem demez. gözünüze kestiriyorsanız 600+ km'lik uzun yolculuklar yapabilirsiniz. bu gibi uzun yolculuklarda karşılaşacağınız en önemli sorun konfor ve sürat olacaktır.
    250cc'lik motoruyla bu araçtan 140km üzeri bir hız bekleyemezsiniz. zaten bu süratte de sürekli kalamazsınız. 120km sabit 'cruise' hızıdır. bir süre sonra bel ağrır, toto uyuşur, göz ucuyla hararete bakarsınız ama bana mısın demez, 80 santigrat derece sabitte 8 saat gider de sizi şaşırtır.
    bir diğer eksisi jantları, lastikleri küçüktür. bozuk yollarda üzer. kuzey ege yollarına sokarsanız lastik patlayabilir, özellikle arka süspansiyon ömrünü tüketebilir.
    sonuç olarak fiyatlar el ve yürek yakarken piaggio xevo 250 ya da 400 almak akıllıca ve mantıklı bir seçenek olacaktır. f/p motorudur. kolay kolay bozulmaz, yolda bırakmaz, parçası pahalıdır evet ama kaza yapmadıkça parça da istemez.
    alınır. kesinlikle alınır!
  • 2 senedir şehiriçi ulaşım için kullandığım canım skuter. ekstradan arka bagajını da aldığınız takdirde 100 lt'ye yakın bir bagaja sahip oluyorsunuz. bir motosiklet için muazzam bir rakam
  • şu anda hala 400cc lik 2010 modelini kullanıyorum. şehir içinde veya dışında farketmez, çok rahat bir motor.
    bakımlarını zamanında yapıyorsun biniyorsun o kadar.
    sorunu yok motorun. uğraştırmıyor. zaten otomatik vites ivtec yani zincir yok, zincir yağlama da yok. bazen akü bitiyor doldurup devam ediyorsun.

bazen motor eski bir motor değiştirsem mi diye düşünüyorum sonra niye değiştirteyim ki diyorum.

benimki 30 bin km de , youtube'a bakıyorum italyanlar 499.999 km yapmış diyor ki yağını değiştirdim sadece başka hiç bir şey yapmadım.

insan bilemiyorum daha ne ister :)

ölene kadar kullansam o kilometreyi yapabilir miyim bilmiyorum.
  • piaggio nun x8 ve x9 modelleri üretimden çıkartıldan sonra piyasaya sürdüğü modelidir. 250 cc ve 400 cc olarak piyasada yer alır.

(bkz: http://www.fercomotor.com.tr/…io/modeller_xevo.html)
hesabın var mı? giriş yap