şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: privateering)
 • ing. korsanlık.

  (bkz: delicacy)
  (bkz: intricacy)
 • türkçesi deniz haydutluğu'dur. korsanlık ve deniz haydutluğu türkiye'de günlük konuşmada sıklıkla aynı anlamda kullanılsa da uluslararası hukukta farklı kavramlardır.

  korsanlık (ing. privateering) 19’uncu yüzyılın ortalarına kadar varlığını sürdüren (1856 paris deklarasyonu ile yasaklanmıştır), devletler tarafından verilen yetkiye istinaden denizde gerçekleştirilen ve ganimet elde etmeyi esas alan eylemlere verilen addır.

  deniz haydutluğu ise, günümüzde en geniş ölçüde kabul edilen (9 ocak 2015 itibariyle 167 devlet taraftır, türkiye ve abd taraf değildir) 1982 birleşmiş milletler deniz hukuku sözleşmesi madde 101'deki tanıma göre;

  a) bir özel geminin veya bir özel uçağın mürettebatı veya yolcuları tarafından:
  i) açık denizde, başka bir gemiye veya uçağa veya bunlardaki kişi veya mallara karşı;
  ii) hiç bir devletin yetkisine tabi olmayan bir yerde, bir gemiye veya uçağa, kişilere veya mallara karşı, kişisel amaçlarla işlenen her türlü hukuka aykırı şiddet veya alıkoyma veya yağma eylemi;
  b) gemiye veya uçağa deniz haydudu gemi veya uçak niteliğini veren olaylara ait bilgisi olmak kaydıyla bir geminin veya bir uçağın kullanılmasına isteyerek katılma eylemi;
  c) a) ve b) fıkralarında tanımlanan fiillerin işlenmesini teşvik eden veya bunları kolaylaştırmak üzere işlenen her eylem.
 • internet piracyden bahsediyorsak. son yıllarda hükümet destekli büyük firmaların ve büyük firmalar destekli hükümetlerin sömürü düzenini devam ettirmek için bitirmeye çalıştığı oluşum/ortam/akımdır. piracy en basit tanımıyla bir digital contenti isim veya barındırma hakkı olmadan dağıtımıdır(kullanımı ?) . kağıt üstünde kötü bir şey gibi gözükse de aslında internet ortamının özgürlüğünün temel taşlarındandır. bu mesele türkiye'de çok ayyuka çıkmasa da avrupa ve kuzey amerika'da bahsi sık sık geçen bir konu. her türlü şekilde insanların özgürlüğüne ve seçim hakkına karışan ve ürettikleri boktan "digital content"i içine kendi düşünce yapısının propagandasını yerleştiren corporatelar. boktan digital content lerinin satışlarındaki düşüşe buna bağlar ama alakası yoktur çünkü bir yapım ne kadar kötüyse o kadar az para getirir ne kadar iyiyse o denli fazla para kazandırır. bu kadar basit.

  oyun piracysi için konuşmam gerekirse eskiden çoğu oyunun demosu vardı ve oyunu almadan önce oyunun neye benzediği hakkında fikir sahibi oluyordunuz ve ona göre para harcıyordunuz. hatırlıyorum da çocukken level, pcworld, chip gibi dergilerin içinden çıkan dvdlerini takip eder ve mutlu olurduk. şimdilerde ise oyunların demolaranın çıkmasını bırak online connection zorunlu kılan mı dersin, 60 dolar bayılıp aldığın bitmemiş oyuna en az 2 tane 30 dolarlık dlc paketi çıkaran mı dersin ve de en kötüsü oyunun içine micro transactions/lootbox koyulması. ubisoft, ea, firaxis gibi firmalar her sene çıkardıkları boktan oyunlarla tüketiciyi salak yerine koyarak bir inek gibi sağmaya çalışırlar. işte piracy bu büyük firmaların korkulu rüyasıdır. bu yüzdendir ki google arama sonuçlarını bunlar yüzünden maskeler ve reklamlı sonuçları kullanıcıya gösterir.

  bu paragrafı da dizi-film sektörüne ayırmak isterim değerli suserlar. maalesef ki kaliteli içerik bulmak yıllar geçtikçe artık burada da zorlaşmaya başladı. filmler ve dizilerde empoze edilen sapık düşünce biçimini ve ayrılıkçı politika eğer ki beyaz tenli bir erkekseniz sizi deccal ilan eder. bu tür salak saçma şeylerin ve propagandaların filmlere-dizilere yerleştirilmesinin ana amacı ürettikleri kalitesiz içeriği kurtarma çabasından başka bir şey değildir. bu sektör tabii ki oyun piyasasıyla kıyaslanamayacak büyüklükte ve hala bağımsız, indie yapımlar zaman zaman güzel ve tatmin edici içerikler çıkartabiliyor. sektörün kodamanlarına gelirsek kuzey amerika'da isplerin kullanıcı özgürlüğünü kısıtlamasına ve torrentin yasaklanmasına sebep olmuşlardır. sömürü efendileri comcast, amazon, disnep, at&t, netflix'den oluşur.

  yukarıda anlattığım 3 paragrafın 10 kat daha uzun yazılabilir ama siz değerli suserları sıkmadan çabucak paylaşım kısmına geçmek istiyorum. konu ile daha fazla ilgilenmek isterseniz bir kaç ana konu/kişi;

  (bkz: ajit pai)
  (bkz: net neutrality)
  (bkz: article 13)
  (bkz: kim dotcom)
  (bkz: copyright)
  (bkz: scene groups)

  sözlük

  torrent: bir sunucudan bağımsız şekilde insanların birbirleriyle dosya takas etmek için kullandığı sisteme verilen isimdir. türkçe’de sel manasına gelir. torrent ile paylaşılan dosyalar sel gibi büyür ve internette yayılır, bu yayılmanın önüne geçebilecek biri yoktur çünkü torrentler tek bir sunucuda var olmaz milyonlarca torrent kullanıcısının bilgisayarında yer alırlar.

  seed/seeder: türkçeye tohum ya da beslemek olarak çevirilebilir. eğer bir torrenti indirdikten sonra silmediyseniz bilgisayarınız internetinizi kullanarak o torrent dosyalarını başka indirenlere gönderir, buna seed etmek denir. bir torrent dosyası indirilirken ya da indirdikten sonra seed edilebilir. seed etmek internetinizin upload hızı ile bağlantılıdır.

  leech/leecher: türkçeye sülük, sömürmek olarak çevirilebilir. torrent dünyasında bir dosya indirme işlemine leech indiren kişiye ise leecher denir.

  peer: türkçeye eş olarak çevirilebilir. bir torrenti başlattığınızda, torrenti önceden indirmiş olan ya da indirmekte olan başka insanlara bağlanırsınız bu insanlar sizin eşlerinizdir. indirme tamamlanıncaya dek eşleriniz ile dosya alışverişi yaparsınız.

  hit&run: türkçe manası vur-kaçtır. bir torrenti indirip seed etmeden yani başkaları ile paylaşmadan kaldırma işlemine denir. hit&run akıllıca gibi gözükse de gelecekte indireceğiniz torrentlerin hızının yavaşlamasına neden olur.

  rip: bluray diskleri ya da dvdleri dijital ortama uygun hale getirmeye riplemek denir. bir dosyayı boyuttan tasarruf edebilmek için sıkıştırmakta riplemek olarak adlandırılabilir.

  repack: yeniden paketleme manasına gelir. daha çok oyun torrentlerinde görülür. repack edilmiş bir oyun normaline göre çok daha düşük bir boyuta sahip olur. repackler içerik bakımından eksik değildir, herhangi bir şey çıkarılmamıştır. yalnızca sıkıştırılma yapışmış vaziyettedir. film ya da dizilerde ise bir grup hatalı bir torrent paylaşmış ise bu hataları giderip yeni bir versiyon yayınlar ve buna repack etiketini koyar.

  proper: paylaşılan torrentteki bir hata (ses kayması, görüntü bozukluğu gibi…) giderilerek yeniden paylaşılır ve bu torrente proper etikeki koyulur.

  mkv: adını matruşka bebeklerden alır. açılımı matroska video streamdir. torrent piyasasında en çok kullanılan video formatıdır. bunun nedeni aynı boyuttaki diğer formatlara göre çok daha iyi bir görüntü sunar, içinde birden fazla ses ya da altyazı dosyası barındırabilir.

  x264/h264: görüntü akışını günümüz standartlarında çözümlemek için yazılmış bir yazılım kütüphanesidir. televizyonlar, kameralar ve video oynatıcıları için en uygun encode biçimidir.

  x265/h265/hevc: x264e göre daha yeni ve yaygın olmayan bir encode biçimidir. bazı televizyonlar ya da bazı telefonlar bu biçimi desteklemeyebilir. windows medya player bu biçimi hala desteklememektedir. x264e göre daha düşük boyutlarda daha yüksek görüntü kalitesi sağlar. x265 ile riplenmiş 5gb bir film, x264 ile riplenmiş 15gb bir filmin görüntü kalitesini sunabilir.

  dual: film ve dizi torrentlerinde görülür, çift sesli manasına gelir. örneğin türkçe dublaj ve orijinal ingilizce ses arasında geçiş yapabilirsiniz.

  bluray: çok kaliteli videoların hazırlanıp dağıtılması için kullanılan bir teknolojidir. ham blurayler 100gb’a kadar dosya boyutuna sahip olabilir. bluray torrentler orijinal bluray disklerden alınır.

  remux: bluray bir filmin web üzerinde ya da cihazlarda oynatılabilmesi için herhangi bir ripleme işlemi yapılmadan yani kalite kaybı olmadan mkv formatına çevirilmesiyle elde edilir. ayrıca bluray diskler birden fazla dil için ses dosyası içerir. bu ses dosyaları çıkartılarak genelde yalnızca orijinal dildeki ses dosyası bırakılır. böylece boyuttan tasarruf edilmiş olunur.

  bdrip: bluray disclerden alınan dosyasının riplenmesi ile elde edilen video türüdür. kalitesi ham bluraye göre daha düşüktür.

  brrip: bdripin riplenmesi ile elde edilen dosya türdür. kalitesi bdripe göre daha düşüktür.

  web-dl: bir filmin ya da dizinin web üzerinden indirilmesi ile oluşturulan torrentlere verilen isimdir. örneğin netflix üzerinden indirilip paylaşılan bir dizi web-dl türünde olur.

  webrip: webden indirilen bir videonun riplenmesi ile elde edilen torrent türüdür. web-dl’ye göre boyutu ve kalitesi düşük olabilir.

  dvdrip: dvdden alınan içeriğin riplenmesi ile oluşur.

  hdtv: hd bir şekilde televizyonlar üzerinden kayıt edilen film ya da dizilere verilen isimdir. bu gibi torrentlerde kanal logosu ya da çeşitli reklamlar görünebilir.

  korsub: açılımı “korean subbed”, türkçesi ise “korece altyazılı”dır. bu altyazı kapatılamaz ya da kaldırılamaz, gömülüdür. kalitesi hd değildir fakat izlenebilir. koredeki bazı otellerin büyük film yapımcıları ile anlaşması vardır, bu sayede otellerdeki sinema sistemlerinde filmleri erkenden yayımlarlar, haliyle korsub filmler de buradan alınır.

  hdr: açılımı high dynamic range olan hdr, fotoğraf makineleri, telefonlar ve 4k televizyonlarda bulunan bir özelliktir. daha canlı ve aydınlık görüntüler sunar.

  dts: açılımı digital theatre systems (dijital sinema sistemleri) olan dts, yüksek kalite ses teknolojisidir. her cihaz dts desteklemiyor olabilir.

  forced: genelde altyazılarda gördüğümüz forcedin manası zorlanmış olarak türkçe’ye çevirilebilir. filmde ya da dizide farklı bir dilde konuşma geçerken bu altyazılar devreye girer. örneğin türk filmlerinde ingilizce konuşulan bir sahnede forced altyazı görürüz.

  extended: türkçeye uzatılmış olarak çevirilebilir.sinemada izlediğiniz filmlerde göremeyeceğiniz sahneleri içerir. extended versiyonlar bluray satışını artırmak için piyasaya sürülür. eğer bir film ya da dizide extended etiketi varsa normalinden 5-30 dakika daha uzun olacaktır.

  theatrical cut: bir filmin sinemada gösterildiği biçimdir.

  director’s cut: yönetmen tarafından hazırlamıştır, çeşitli çıkarılmış sahneleri içerir. haliyle theatrical cuta göre daha uzundur.

  uncut/unrated: cinsellik, vahşet, argo gibi sinemalarda yayınlanamayacak bazı kısımları içeren versiyondur.

  remastered: bir filmin, oyunun veya müziğin efektsel, işitsel, grafiksel anlamda iyileştirilmesine denir.

  kaynak: torrentmafya.net

  peki her geçen gün ulaşması daha da zorlaşan bu meretlere nereden/nasıl ulaşabiliriz ? eğer ki avrupa veya kuzey amerika ülkelerinden birinde yaşıyorsanız bu iş için vpn kullanmanız zorunlu. nedenleri tam örtüşmese de türkiye'de yaşıyorsanız da vpn kullanmak isteyeceksiniz orası ayrı konu :)

  1) torrent siteleri:
  zamunda

  rarbg

  1337x

  the pirate bay

  torrent mafya türk sitesi birazcık acele edebirseniz yerli içeriklere telif yemeden ulaşabilirsiniz.

  rutor rus tracker gözünüzü korkutmasın birçok içeriğe güzel kalitede ulaşabilirsiniz yalnız bazı yayınlarını sadece "russian dubbed" olarak sunuyorlar. siz gene de torrentlerin media infosuna bakarak indirin.

  torrentz2 torrent indexlerinde arama yapabilmenizi sağlar çok sağlıklı sonuçlar vermez.

  qxr x265 encode yapan bir grup yelpazesi çok geniş değil ama kaliteli içerik bulabilirsiniz. grub kapandı maalesef 1337x te hala torrentlerini bulabilirsiniz orada hala yeni içerik paylaşıyorlar sanırsam dmca yediler.

  limetorrents

  zooqle

  * son umudunuz olsun.

  daha geniş bir liste için tık

  2) direct download siteleri: içeriklerini mega, google drive, turbobit(lanet olsun) gibi sitelere yükleme yapan siteler. uyarıyorum mega dışında şifreleme yapan başka bir site yok ( varsa söyleyin efenim bilgilenelim) o yüzden ispler indirdiğiniz dosyaları görebilir ve okuyabilir. avrupa ve kuzey amerika vatandaşları vpn kullanmıyorlarsa kullanmasın.

  fitgirl repacker, oyunları tüm güncellemeleri, dlcleri ve en sonra crackli versiyonları ile paketleyip hem torrent hem de sunucuya yükleyerek size ulaştıran litvanyalı ablamız. ayrıca paylaşımların yorum kısmına da bakın orada da kullanıcılar kendi linklerini yüklüyorlar gayet hızlı.

  dodi repacks

  darckrepacks

  corepacks bu grubun bazı paylaşımlarında malware bulundu sadece bir kaç oyununda ama daha sonradan özür dileyip malware koyan üyeyi kovmuşlardır, use at your own risk. edit: grup resmi olarak kapandı.

  kaoskrew

  *** cs.rin.ru oyunlarla ilgili aradığınız herşey mevcuttur, bakacağınız ilk yer burası olsun. oyun paylaşımını açıkça yapmazlar ama scene grup aktivitelerini yakından takip edebilir ve satın aldığınız bir oyunu dlclerine para vermeden kullanmanızı sağlayan (bkz: creamapi) gibi donatıları yayınlarlar. oyun başlıklarında forum üyeleri ana başlıkta olmasa dahi link paylaşımı zaman zaman yapıyorlar. üye olmanız gerek.

  fullprogramlarindir ismine bakıp aldanmayın türkçe gayet güzel bir site. office programları, işletim sistemleri için kullanabilirsiniz. menzil adamsın.

  solidshare bazı crackli kurulumlarında virüs buldum ona göre

  warezturkey

  the-eye orjinal/msdn microsoft isolarını ve daha bir çok şeyi indirebilirsiniz. 3 tblık arşivleri var

  x265 grdrivedl.xyz filmleri direk olarak indirebilirsiniz uploadlarını google drive'a yaparlar.

  snahp.it r/megalinks'in yeni adresi. üye olmanız gerek. her türlü film ve dizi içeriğine ulaşabilirsiniz.

  3) dizi ve filmler için altyazı ve streaming:

  ***turkcealtyazı.org altyazılar için bakacağınız ilk yer

  planetdp weebo mekanı

  open subtitles saçma sapan siteleri var ama iş görüyor.

  filmmodu beğendiğim ender türk film sitelerinden.

  yabancı dizi beğendiğim ender türk dizi sitelerinden.

  subscene yeni bulduğum gayet sade ve işe yarar siteleri var daha çok türkçe altyazı bulamadığım zaman kullanıyorum ama türkçe altyazıları da var.

  4) vpn önerileri:

  ***nord vpn
  ***express vpn
  windscribe

  not: nordvpn'e şu sıralar çok iyi yorumlar görmüyoru. express vpn ile aynı sıraya koyuyorum o yüzden

  5) gezinme önerileri:

  bu sitelere girerken aklınızda olsun fark etmiş olabilirsiniz ki çoğunda https protokolü yok yani bu sitelere kayıt olurken veya herhangi bir şey yaparken google hesabınız vs kullandığınızdan farklı şifre girin. ayrıca korsan içerik araması yaparken artık google'da fazla sonuç bulamayabilirsiniz. duckduckgo'yu öneririm.

  ve interneti gezerken kesinlikle ama kesinlikle reklam engelleyici olmadan gezmeyin. iphone için adguard. chrome/firefox için adguard ve ublock origin önerimdir. indirdikten sonra süzgeç liste ayarlarına girerek zararlı domainleri ve can sıkıcı ögeleri engelle gibi listeler vardır onları işaretleyerek devam edin. neyi nerde indiriceğinizi bilirseniz zaten hiçbir şekilde bilgisayarınız virüs kapmaz. virüslü site ve dosya zaten ben virüsüm diye bağırıyor emin olun. youtube'da hintilerin verdiği linklere falan tıklamayın, en iyi antivirüs beyninizdir unutmayın.

  6) chromium için yararlı eklentiler:

  password checkup

  view ımage

  ı don't care about cookies

  poper blocker

  ublock

  adguard

  google unlocked maalesef engellendi ama github sayfası mevcuttu arama yapabilirsiniz.

  bypass paywalls ücretli içeriklere bypass etmenize olanak sağlıyor özellikle tez-ödev tarzı siteler için güzel bir çözüm

  7) yararlı subredditler:

  crackwatch

  piracy

  repackwatchers

  8) programlar:

  qbittorrent utorrent ile falan uğraşmayın en iyisi bu. eğer ki dizi veya filmi indirme tamamlanmadan izlemeye başlamak isterseniz. eklediğiniz torrent'e sağ tıklayarak sıralı düzende indir/ sequential download aktif edebilirsiniz.

  en iyisi

  9) kitap:

  komunizmin en büyük başarısı

  bok

  sci-hub

  booksc makaleler için

  audio books sesli kitaplar için

  10) dergi:

  dergi okuyan mı kaldı ?

  11) eğitim:

  free tutorials udemy gibi kurslar için.

  12) microsoft:

  kmspico herkesin bildiği kmspiconun orjinal yeri(windows ve office etkinleştirme aracı). indirmeniz için foruma üye olmanız lazım. virüs içermez güvenle indirebilirsiniz. tek yapmanız gereken kullanmadan önce eğer ki antivirüsünüz windows defender ise devre dışı bırakmalısınız.

  microsoft iso download tool son güncellemeyle programa bitcoin miner eklendi, aklınızda bulunsun.

  edit: başka bir etkinleştirme yöntemi daha bulabildim, open source olduğu biraz daha güvenli gibi gözüküyor ve windows defender da virüs uyarısı vermedi. bunu da kullanabilirsiniz klasördeki activate_all yönetici olarak çalıştırın github.

  beyendiyseniz +rep lütfen. hayırlı forumlar.
 • internet korsancılığı hakkında neredeyse her şeyi bulabileceğiniz güncel bir megathread