• bamya yemeği bir bu iki. kabustur kabus.
  • pirinçli, havuçlu ve limonlu olsa da yesek dediğim yemek.
  • annem bu yemeğin çorbasını yapar çokta lezzetli olur. kış aylarının vitamin deposudur. içerisine havuç, patates, pirinç, tavuk göğsü, (bazen karnabahar) ve rengini vermek içinde çok az salça katılarak hazırlanıyor. sağlıklı ve lezzetli yemeklerin baştacıdır şahsımca.
  • hayatımda uzun süredir ilk olan bir şey yapmıyordum, dün pırasa yemeği yaptım, ilk pırasa yemeğim.
  • üzerine limon sıkılası ve karabiber ekilesidir.
    karabiberi unutmayın karabiberi.
  • şöyle bol limonlu zeytinyağlı ve soğuk olacak hımmm nefiss:)
  • son pırasa bükücü babaannemden sonra kimsenin pırasasına eyvallah edemediğim yemek. dibini tuttururdu bilerek. karamelize olurdu böyle bazı pırasalar. nihayetinde o da bir soğan. acayip bi lezzeti olurdu. çok çalışıp babaannem gibi pırasa yapmak en büyük hedefim şu hayatta. sonra da kız doğurup ona öğretmek ve babaannemin gizli tarifini nesiller boyu yaşatmak. hadi işallah.
  • bu kadar sevilmeyip ama bu kadar da popüler olan başka yemek bilmiyorum. ayrıca pırasayı yiyecek olarak bulan ilk kişi niye alıp pişirmiş anlam veremiyorum. ilk bulan ben olsam ot diye bakar koparmaya tenezzül dahi etmezdim
  • pırasa bitkisinin mındar edilmiş halidir. botanikçiler bilir pırasa doğası gereği ironik bir bitkidir. sıcak yemeği ne kadar kötüyse soğuk zeytinyağlısı o kadar muhteşemdir. hele ki üzerinde limon yanında rakı varsa.
  • pırasa yemeği soğuk yenir, üzerinde bolca limon sıkılır ve yanında adam gibi mısır unundan yapılmış mısır ekmeği varsa o mısır ekmeği pırasa'nın üzerine doğranır ve genelde elle yenir lezzetinden parmaklar bile yenilir* her yemeğin farklı yörelerde kendine has yeniş şekli vardır pırasa yemeği de * bu şekli yenir.
hesabın var mı? giriş yap