şükela:  tümü | bugün
  • ne kadar empati yapsam da cevabını net şekilde veremedim bu sorunun.
    yani bir yakınıma biri yan gözle baksa ağzıyla yüzünü yer değiştirebilirim ama sosyal medyada yayınlanan video ve görüntülerde adamların haline bakıp sebepsiz bir acıma da doğuyor içimde.
    belki adam hayvan gibi pişman oldu, yediği bokun bilincine anca vardı, belki zamanı geriye alsalar bırakın tacizi o muhite bile gelmeyecek.
    peki bu durumda, vicdan bu adamı affetmeli mi, affetmemeli mi?
    bilemedim...
    edit: başlığı yanlış okuyanlar var galiba, tacizci affedilir mi diye sormadım, "pişman" olan tacizci diye sordum. ayrıca bazı mesajlardan anlıyorumki tacizle tecavüzü karıştıranlar var, ayrıca tacizi tabiiki savunmuyorum.
  • tacizi yaşayana sor bakalım sen bunu. tacize uğrayan kadının psikolojisini düşün. belki de bu yüzden yıllarca acı çekip, erkeklere karşı olan hisleri sebebiyle bir daha hiç mutlu olmayacak. öyle kolay değil, pişmanım deyip affedilmek. her suçlu sonuna kadar bedelini ödeyip cezasını çekecek arkadaş.
  • "affedilmez çünkü pişmanlık, eylem düşünülür de icraata geçilmez ise kabul edilebilir. eyleme geçip de kişilerde çeşitli travmalar, yaralar bıraktıktan sonra tacizcinin pişmanlığının bir hükmü yoktur." olarak cevap verilebilecek sorudur.
  • tacizci vicdana gelip pişman olursa diye bir şey yoktur. vicdanı olan taciz etmez, bu kadar basit.

çocukları aç kalmasın diye ekmek çalan anne pişman olabilir, parası olmadığı için kanser evladına ilaç çalan baba pişman olabilir ama tacizci, tecavüzcü pişman o-la-maz.

yukarıda verdiğim örneklerdeki suçlar telafisi mümkün suçlar ama tacizin telafisi yoktur.
  • cezasini ceksin, sonra ister affet ister lanet et. "pismanim" ya da "kandirildim" denince cezanin verilmedigi nerede gorulmus? (bu sonuncusu pek olmadi galiba).
  • affetmek büyüklüktür derler ama her zaman değil be! bazı insanlar hiç affedilmemeli. kötülüğün sonradan edinilen bir özellik olduğunu zannederdim. doğuştan kimsenin kötü olamayacağını söylerdim. ama değilmiş be! vallahi değilmiş! kötülük doğuştanmış! tacizciyi affedelim mi? hayır kesinlikle affetmeyelim.
  • gulduren soru.

cevaplar daha muhtesem.

bence hepsine radyoaktif beta isimasi yapan icecekler icirilmeli. yavas yavas gebersinler
  • dini konularla analoji kurulursa, güneş batıdan doğduktan sonra iman kabul edilmez. ondan önce kendisi doğru yolu bulup pişmanlık duyduysa affedilir ama o noktadan sonra sike sike pişman olursun zaten.
  • tanım: günün boktan sorusudur.
    dağdan inen terörist dahi pişman olabiliyorsa tacizci de mahkemede pişman olabilir. ancak bir vatandaş olarak benim gözümde bunun affı yoktur. mağdur kişi yerinde tanıdığınız biri olduğunu düşünüp öyle cevap verin. sizin kadar hümanist olamıyorum.
  • tacizciyi korumak yerine tacize uğramayı önlemeye kafa yorulsa daha anlamlı olacak hede.