• it sürüsü...birilerinin ma$asi, kalle$ mallar toplulugu...

ingilize, fransiza, yunana vermedik, size mi verecegiz vatani?

edit: kötüle kötüle...alirsin
  • en bastan niyetimi acik acik belirtmekte fayda goruyorum, zira bircok kurt arkadasim (arasinda her racondan kurt mevcut, nurcusu, alevisi, solcusu, markscisi, utopyaci islamcisi vs.) pkk karsitligini dogrudan 'kurt dusmanligi' ve 'fasizm' olarak etiketliyor, ne bir kurt dusmaniyim (ki bu benim icin en asagilik hakarettir) ne de insanlarin dogustan gayri iradi olarak kazandiklari ozelliklerinin onlarin iyi ve kotu olusuna dogrudan tesir ettigine inanirim. konuya turkiye somutunda yaklastigimizda ise, turkiye cumhuriyeti'nin 1924 takrir-i sukundan bu yana gerilimi konjonkturel olarak artan ve azalan ancak uzun vadede tirmanmis ve 12 eylul sonrasi tepe noktasina ulasmis bir kurt sorunu olageldigini ve bunun da, bircok cahil lumpenin ya da kotu niyetli fasistin iddia ettigi uzere, siddet eylemlerinin bir sonucundan ziyade silahli siddetin asli sebebi oldugunu dusundugumu de belirtmem gerek. (uzun cumleler ve anlatimdaki hatalar icin ozur dilerim, zira elimden bu kadari geliyor.)

insanin kalabalik bir okuyucu kitlesin onunde kendisinden ve dusuncelerinden bahsetmesi ne kadar da itici canim diye dusunenler fevkalade haklilar, evet. yalniz meseleye, sozlukte ve disarida sikca rastladigimiz uzere, kotu niyetle ya da salt duygusal bir reaksiyon gostererek yaklasmadigimin anlasilmasi icin bu yola basvurmak zorundaydim. hissettigim bu zorunlulugun ardinda ise, kurt meselesini pkk sorununa indirgeyen ve bunun aslinda bir dis politika sorunu oldugunu ileri suren gorusun aksine, bunun kurt vatandaslarimizi alakadar eden toplumsal ve iktisadi boyutu agir basan, demokratik araclarla parlamenter rejim dahilinde ustesinden gelinebilecek bir sorun olduguna inaniyor olmam yatiyordu. demokrasi, insan haklari, hukuk devleti, ifade ozgurlugu gibi liberal siyaset teorisine iliskin kavramlari israrla ve inatla tekrarlayan biri icin normal olan da bu olsa gerek zaten.

mevzua sovenist ve hamasi bir soylemden siyrilmis iyi niyetli bir yaklasimla egildigime eger ki sizleri inandirabildiysem degerli kurt ve leninist-marksist arkadaslarim, (kaldi ki boyle bir zorunluluk da yok. bu ikna cabasinin ardinda ise, maalesef iki cephe tarafindan da lanetlenmisligin beraberinde getirdigi bir motivasyon olabilir ancak.) artik sadede gelmemizi ve hesaplasmamizi engelleyen hicbir puruz kalmamis demektir. (ah o bitmek bilmeyen varsayimlar..)

simdi, birkac sey sormak istiyorum nacizane. oncelikle, ben ve benim gibi dusunenler, 22 temmuz secimleriyle birlikte, her turlu karsi cikisa ve engelleme girisime ragmen (birlesik oy pusulasi vs.), kurt kimligiyle siyaset yapan bir siyasi partinin parlamentoya girmesinin demokratik cozume ivme kazandiracagini ve bu sayede siddet eylemlerinin hizla ortadan kalkacagini dusunmustuk. bu ne yazik ki gerceklesmedi. bu vaziyetin ve onumuzde duran kanli tablonun sebebi olarak neyi, kimi gosteriyorsunuz? evet, kabul ediyoruz, turkiye halen daha ifade ozgurlugu konusunda, 301 konusunda hatri sayilir bir yol alabilmis degil ve dtp'li mebuslarin ve parti orgutunun uzerinde bir baski oldugu da gercek. eyvallah. ama su da var ki, bu silahli eylemlerin, dokulen kanin kurt siyasetcileri daha da baski altina alacagi ve toplumdaki turk-kurt dusmanligini (simdi kimse cikip da biz 'kurtleri degil pkk'lilari sevmiyoruz' ya da 'turkleri degil fasistleri sevmiyoruz' filan demesin. hersey ayan beyan ortada. olen pkk piyonlari icin sevinen turkler ve olen tsk piyonlari icin sevinen kurtler, biraz da igneyi kendinize batirsaniz?) korukleyecegini hic mi akliniza getirmediniz? yani, elinizde koz olarak dusundugunuz, hesapta kurt siyasileri rahatlatmak, uzerlerindeki baskiyi hafifletmek icin kullanilacak bir arac oldugunu ileri surdugunuz pkk'nin, isi cozumden ziyade kan davasina goturecegini bilmiyor muydunuz? biz bu filmi daha once gormemis miydik?

peki, biz, kurt sorununun demokratik acilimla, diyalogla cozulmesini ve iki tarafin da daha fazla kaninin akmamasini isteyenler neden turk siyasetcilerine getirdigimiz elestirileri, kurt siyasetcilere de getiremiyoruz? boyle zimni bir koruma kalkani var aydin ozgurlukcu ve solcu cevrelerde, en ufak elestiride 'kurt dusmani', 'fasist' olmamak isten bile degil. yahu kurt de insan degil mi, hic mi hata yapamaz? kurdun hata yapmayacak denli kusursuz oldugunu savunmak, bir ustunluk ifadesi olarak kabul edilemez mi, bu milliyetci ideolojinin bir tezahuru degildir de peki nedir oyleyse? evet, anliyorum. bir magduriyet durumu var, yalniz bu sikca yinelenen magduriyet her turlu elestiriden muaf olmayi mi gerektiriyor? iste, bunu anlamakta gucluk cekiyorum.

ote yandan, bir diger iddia da, silahli pkk eylemlerinin avrupa birligi, demokratiklesme ve siyasi ozgurluk surecini kesintiye ugratmayi amacladigi, cunku silahli bir teror orgutu addedilen (peki canim kurt kardeslerim, gerilla diyelim. onun oldurdugu insan degil de sinek mi oluyor oyle deyince?) pkk'nin bu yolla mesruiyetini ortadan kaldiracak demokratik acilima dusman kesildigi yonunda. yani sunun olacagi soyleniyor, tahmin ediliyor. pkk eylemlerine devam edecek, iki tarafin da piyonlari can verecek. dtp'liler mecliste fiziksel ya da psikolojik lince ugrayacak. bu durumda pkk diyecek, 'bakin iste cocuklarinizi olduruyor tsk, oy verip sectiginiz adamlar meclisten atildi. bize katilin, savasin.' ote yandan, resmi ideoloji ve onun sadik hizmetkarlari jakoben kemalist devlet elitleri, ulusalcilar ve onlarin daha az kentsoylu olan kesimi addedilen lumpenler, yani ulkuculer de, sehitler uzerinden, kan uzerinden intikam cigliklari atacak. neticede, o cumle alem istemedigimiz, igrendigimiz savas kacinilmaz hale getirilmeyecek mi bu sekilde?

benim anlamakta gucluk cektigim bir baska husus, demokratiklesme ve ozgurlesme yanlisi kurt arkadaslarimin bu celiskiyi ihtiyari veya gayri ihtiyari olarak gormemesi, gorememesi; uzerine bir de, sevmedigi, siklikla elestirdigi ezici turk milliyetciliginin ve sovenizmin kankasi olabilecek bir tavirla 'dagdaki aslan gerillalarimiz' edebiyatini surdurmesi. bunun, 'kahraman ve cesur turk askeri' sacmaligindan bir farki oldugunu dusunmuyorum, uzulerek soyleyeyim. ne yazik ki, hamaset, toplumdan topluma degismiyor, herkes icin ayni parametrelerle, ayni hissiyatla calisiyor ve yalnizca bir toplumun tekelinde olmasi da pek mumkun gozukmuyor. karsit milliyetcilikler birbirini besliyor ve birbirlerinin mesruiyet zeminini hazirliyorlar. iste bu noktada, 'dagdaki aslan gerilla' edebiyati yapan okul arkadaslarimin demokratik acilim, ozgurluk, sovenizmden uzak diyalog girisimi gibi laflari havada kaliyor. aci ama gercek bu, maalesef. farkinda olmadan, elestirdiginiz ve hatta siddetle saldirdiginiz dusuncenin icinde buluyorsunuz kendinizi sevgili kurt kardeslerim. sosyalizm, marksizm-leninizm gibi umut vaadeden totaliter ideolojiler de bu ciplak gercekligi karartmaya yetmiyor ne yazik ki. merhum hrant dink'in, bizim angut ulkuculer ve super bagimsiz yargi organlari tarafindan gotunden anlasilan deyisiyle, 'damarlarinizda dolasan turk dusmanligiyla dolu zehirli kan' sizi yanlisa sevkediyor arkadaslarim. inanin buna. devletin kurtlere ve diger azinliklara yonelik ezici politikasi ortada, magdursunuz. ama bu demek degil ki, hic hata yapmiyorsunuz. sizce de, biraz ozelestiri yapmanin vakti geldi de gecmiyor mu?

bakin, bizim aramizda azinliklara yonelik buyuk haksizliklar iceren devlet politikalarini, tsk'yi ve askeri harekatlari, hukuksuzlukla dolup tasan hukuk kararlarini, anti-demokratik uygulamalari elestirebilen bir dolu insan varken; siz niye kendi siyasetcinizi ve silahli orgutunuzu bu kadar 'dokunulmaz' ve 'elestirilemez' kabul ediyorsunuz? bu bir zorunluluksa bir yere kadar hak verilmesi olasi. ama bu destek eger gonulluyse (ki ne yazik ki oyle gorunuyor), artik yavas yavas 'kurt sorunu'na iliskin yaklasiminizin samimiyetinizden suphe duyulmasi, sorunu cozumsuzluge surukleyip buradan bir mesruiyet elde etme
    cabasi icinde olup olmadiginizin sorgulanmasi kacinilmaz hale geliyor.

uzgunum ama vaziyet buradan, bu acidan boyle gorunuyor ne yazik ki. bir yandan demokrasi talep ederken, ote yandan kurt hareketinin seffaflasmasi, sivillesmesi ve plurallesmesi icin de birseyler yapilmasi gerektigini de acik acik itiraf etmek lazim geliyor. ancak yine de bu, kurtler acisindan cozume gidecek yolda atilmasi gereken adimlarin, turkiye cumhuriyet devletinin atmasi gereken adimlardan epeyce az oldugu gercegini degistirmiyor. ama yine de, cozum icin karsiliklilik elzem gorunuyor.
  • olayin kirilma noktasina geldigi bugunlerde turkiyede yasayan kurtleri de isin icine cekmek icin son tangosunu oynayan; kalabalik guruplar halinde karakol basma, asker kacirma gibi eylemlerle teror orgutlugunden bagimsizlik mucadelesi veren bagimsizlik savascilarina evrilmeye calistigini dunyaya satmaya calisan orgut.
  • ana karargahı hakkari'nin güneyinde iran-ırak sınırında yer alan kandil dağı'dır.
    kuzey irak’taki kampları; mezi karyaderi avaşin, metinan, sivi-zap, berçala, haysan ve hakurk'tur.
    iran'daki kapmları; zağros, jerma betkâr ve kareleş'tir.
  • rus ruleti oynayan örgüt. seçim öncesinden başlayarak tetikledikleri olaylar zinciri onları ya ortadoğuda iran, türkiye, suriye ve ırak üzerinde ciddi etki sahibi önemli bir bölgesel aktör yapacak ya da tarihten silinecekler.
  • mensuplarının, militanlarının 5 kasım 2007 tayyip bush görüşmesi sonrası mutluluktan göğüslerini gerim gerim gerdiği terör örgütü. neden mi? çünkü tayyip bush ikilisi sayesinde hiç bir şekilde akıllarına gelmeyecek ölçüde reklam ve propaganda yaptılar. iki liderin basın açıklamasında üç laftan biri pkk olunca tüm dünyada bilen bilmeyen herkes böyle bir örgütün varlığından, hareket alanından ve kısmen amacından haberdar oldu. e artık sempati duyanlar ya da macera arayanlar katılmaktan geri kalmazlar. her iki lideri de burdan tebrik ediyor, sahip oldukları bakış açısı ve düşünce yöntemiyle ülkemizi ve dünyayı daha fazla rahatsız etmemelerini diliyorum.
  • pezevengin kurduğu komite.
  • alman zdf kanalinda, haberlerde "...kurdische arbeit partei pkk..." (kurt isci partisi) olarak tanimlanan teror orgutu. insanin bunu duydukca kani donuyor. turkiye yi bilmem ama, buralarda hakkinda kotu bir sey yazilip cizildigi yok, bilesiniz..
  • askerlerimizi bıraktından sonra;

elma şekerini yalayan naif çocuklara benzetilmesinden korkuyorum..hatta biri çıkıpta bunlar adına siz türkler bunlara yıllardır soykırım yaptınız ulan bakın adamlar askerlerinizi geri iade etti.diyerek onun bunun evlatlarına şirin gözükmelerinden de korkuyorum, barbar olmaktan korkuyorum örneğin..
hesabın var mı? giriş yap