• iyi oyun hoş oyun olmuş da her güzel şey gibi bunun içine de para karışmış, mide bulandırıcı bir hal almış. ilk oyunda dilediğimiz gibi at koştururken bunda bazı bitkiler sadece parayla açılabiliyor sanırım. aynı şekilde, parayı bastırıp coin alırsanız kolay yoldan zombi öldürüp bölümleri leblebi gibi geçebileceğiniz boostlar falan eklemişler. bir şeyi de bok etmeseydiniz iyi olacaktı. ücretsiz indirilip kullanıcıyı sürekli para harcamaya teşvik eden, para vermeyen kullanıcıya oyunu kasten zorlaştıran oyun kadar tiksindiğim bir şey yok. oyunun kendisi ücretli olsaydı da beş on lira verip tüm içeriği satın alsaydık bu kadar sinirlenmezdim.
  • para verip fazladan zombipatlatan, kızkaçıran filan alalım diye özellikle zorlaştırılmış oyun. bi noktadan sonra onlarsız geçilşmiyor gelinen level.
    bu yüzden çin'den mi ne boykot yemiş hatta. "zaten para verip oynuyoz, bi de her levelı geçmek için ekstra sömürülüyoruz, bu ne la." diye. (onlar "la" dememiş olabilirler)
  • içinde ben gibi panik ve tırsaklar için bir adet kolay mod olmasını istediğim oyundur.
    böyle hani zombilerin asla bitkiyi yiyecek kadar yaklaşamadıkları, çoooook yavaş ve zayıf oldukları, çiçeklerin hızlı ve güçlü olduğu bi "anasının kuzusu" modu istiyorum lan!
    korkuyorum geriliyorum, nabzım yükseliyo o zombiler saldırdıkça!
  • ea'in sikip attığı başka bir franchise daha. sadece mobil platforma çıkmış olmasının iki sebebi var.

birincisi eğer pc'ye bedava çıkarıp üzerine ios'da yaptıkları gibi her bölüm için para isteselerdi, pc kitlesi siktiri çekip torrent'ını bir güzel indirirdi. ea gelir edemezdi.

bu da beni ikinci ve en önemli faktöre getiriyor.. ea'in birinci gelir kaynağı artık app store. pc satışları, oyuncuyu mutlu etmek, doğru düzgün support falan, adamların sikinde değil. örneğin bu oyunun ilk versiyonunun pc halinde endless mode diye bir mod var (bunlar daha ea, popcap'i satın almadan önce oluyor tabi). fakat ios sürümünde bu mod nedense mevcut değil. ayrıca pc sürümünde oyunu bitirdiğinizde açılan modların hepsi ios sürümünde parayla satılıyor.

bu gerçeklerin üzerine daha 2. oyun çıkmadan pvz1'in sırf reklam için güncellenlendiğini de belirtmem gerek. buyrun. ilk oyunun 1.9.8 sürümünün changelog'u.

what's new in version 1.9.8:
    - 200,000 coins free for every player. thanks for your support and feedback!
    - crazy dave now has the ability to send you messages from anywhere. keep your eyes peeled! they might actually make sense.
    - bug fixes to help everything run smoothly.

eklemeyi unuttukları nokta oyunu her açtığınızda size gidip 2. oyunu satın almanızı söyleyen bir reklam. 1.9.7 sürümünde böyle bir durum yok. işte karşınızda ea kalitesi. uzak durun..
  • dün gece bize çok enteresan bi diyalog yaşatmış oyundur.

iki kişi iki farklı telefondan oyunu oynanırken zombilere sövülmektedir.

z: senin ben ta a....
    a: noldu? ne gitti?
    z: ceviz. cevizi aldı.
    a: hangisi?
    z: papağan?
    (papağanın olduğu korsanlı level a henüz geçmemiştir.)
    a: ne papağanı?
    z: korsanın papağanı cevizimi aldı.
    a: hangi korsan?
    z: zombi korsan.
    a: yani sen şimdi zombi korsanın papağanı senin bahçendeki hindistan cevizini aldı diye küfrediyorsun.
    z: evet.
    a: peki.
  • zırnık para vermeden tüm bölümleri geçilebiliyor. son güncellemesinden önce ben tüm bölümleri bitirmiştim. şimdi oynayacak bir şey kalmadı. pinata party'ler ve yeti var işte sadece.

di mi?
  • android güncellemesi ile beraber tamamen değişen oyun. öncelikle yıldız ve anahtar olayının ortadan kalktığını belirteyim. güncellemeden önce hemen her gün oyuna girip yeti kovalıyor ya da anahtar düşmesini bekliyorduk. artık turlar tek bir hat üzerine kurulu. gameday turları eskiden 9'du artık 24 gameday turu var.

bu da oyunun satın almaya bağlılığını eskisine göre baya düşürüyor. şu anda sadece keys for worlds diye bir şey var. yani yeni dünyaları oyuna açmak için anahtar gerekiyor. o anahtarları da güncellemeden hemen sonra kendi kendilerine verdiler ve wild west dünyası oyuna açıldı.

güncellemeden önce hem eski mısır hem de korsan denizleri bölümlerini tamamen bitirmiştim. bütün kilitleri açmış ve yıldızları toplamıştım. şu ana kadar da oyun için tek kuruş para harcamadım. ayrıca birikmiş 70k coin de var.

korsan denizleri bölümünde dead man's booty'de de 24. seviyeye geldim. ama elinde köpek balığı ile gelen neredeyse ölümsüz yaratıklar daha fazla ilerlemeyi neredeyse imkansız hale getiriyor. zaten anahtar olayı kalktığı için bu turları fazla zorlamanın da pek mantığı kalmadı.

şu an vahşi batı dünyasındayım. oyun zorlaştıkça ve sizi yeni stratejilere ittikçe daha da bir zevk veriyor. benim için şu anda android dünyasının en iyi oyunudur.

not: güncelleme ile beraber neredeyse tüm bitkiler kış modasına uygun bir şekilde kostümlere sokulmuş durumda. :)
  • ıphoneda oynadığım yegane oyun. hiç sıkmıyor. hiçbir şey için de para gerekmiyor. birkaç bitki ücretli, onları da yapsınlar kardeşim para kazansın adamlar. ha onlar olmadan da para vermek istemeyen oynuyor. tüm gezegenleri bitirdim. pyramid of doom'da 300. bölümdeyim. dead man's booty'de 165. bölümde. oyunun sürekliliği buradan geliyor. bir de son güncellemeyle vitaminli bitki yetistirebileceginiz bir bahçe var. orada suluyorsun fln güçlü bitkilerle zor bölümleri geçebiliyorsun. oynadikca yeni bir şey keşfediliyor. mesela dead man's booty'de yay bitkisine vitamin verip tüm zombileri bir adım geriye ucururken, uçan zombileri uçuran bitkiyi hemen koyunca devler dahil uçup gidiyor. garifikleri, en ince ayrıntısına kdr süslenmiş zombileriyle gezegenleriyle fln harika bir oyun. bir aydır hergün parti oyunu da veriyor ki süper. sadece bitkilere kostüm giydirmeseydi iyiydi. onun dışında adamlara saygı duydum ea kalitesiyle müthiş bir oyun yaratmışlar.
  • avustralya ve yeni zelanda'da bugün itibariyle yayınlanmış, heyecanla beklediğimiz devam oyunudur.

popcap'ten yapılan açıklama şu şekilde: http://blog.popcap.com/…s-vs-zombies-2-soft-launch/

yani diyor ki; "biz bu oyunu test edecektik ama baktık öyle kendi kendimize oyunu kurup çalıştırmakla olmayacak. pilot bölge uygulamasına karar verdik. sevgili avustralyalı ve yeni zelandalı kardeşlerimiz, şu oyunu önce siz bi kursanıza, çok acayip bişey deniycez!"

test aşamasında fiyat politikası dahil pek çok konuda değişiklik yapabilirlermiş. oyunu şimdiki halinden çok farklı yönlere götürebilirlermiş. sonra bize gelip de ağlamayın diyorlar yani.

ios için konuşuyorum; appstore'da iphone ve ipad için ortak olarak tek uygulama var. (ilk oyun gibi iphone ve hd versiyonu şeklinde değil). oyun şu an ücretsiz (ilki paralıydı) ama uygulamaiçi satın alma seçenekleri var. belli ki oyunu daha fazla insana ulaştırıp, uygulamaiçi satışlarla parayı kırmayı hedeflemişler bu kez.

ücretsiz olması dünyanın geri kalan ülkelerinde yaşayan pvz çılgınları için şöyle bir imkan veriyor; kredi kartı bilgisi girmeden itunes avustralya hesabı açıp oyunu indirebiliyoruz. (temel kullanıcı düzeyinde itunes senkron işleri biraz karışık gelebilir ama türkiye pazarına girmeyen bazı app'ler için * * abd hesabı kullanan suserlar olarak account değiştirmeyi iyi biliriz.)

ilk bakışta ekran görüntüleri bana biraz karışık geldi ama sonra düşündüm "pvz lan bu!", çok eğleneceğimiz garanti yani. ne yenilikler olacak diye bir göz atarsak;
    - yeni bitkiler ve yeni zombiler olacakmış (eh bir zahmet),
    - plant food ve power-uplar oyuna yeni bir boyut katacakmış (zombileri bizzat parmağımızla tutup, söküp atacakmışız),
    - oyunun adının da gönderme yaptığı üzere zamanda yolculuk modunda envai çeşit zombiyle (zombi tavuklar dahil!?) karşılaşacakmışız.

son olarak itunes store'u süsleyen ekran görüntülerini de paylaşarak huzurlarınızdan ayrılıyorum sevgili sözlükçüler.

http://a4.mzstatic.com/…mzl.xegggcvk.480x480-75.jpg

http://a2.mzstatic.com/…mzl.ruqwgccg.480x480-75.jpg

http://a2.mzstatic.com/…mzl.skmlragd.480x480-75.jpg

http://a5.mzstatic.com/…mzl.fbtzikjc.480x480-75.jpg

http://a2.mzstatic.com/…mzl.urvdsmue.480x480-75.jpg

brainzzzz!!!
  • electronic artsın popcapi satın alması ile birlikte iyice cüzdanınıza göz diktiğini hissettiren bir oyun haline gelmiştir. yine çok zevkli ama eski samimiyetinden uzak bir hava estirmektedir.
hesabın var mı? giriş yap