• karsiliksiz duyulan ask .
  • eger yanlis hatirlamiyorsam, kafamdaki seyleri birbirine yanlis baglamiyorsam, bu kavram surdan gelmektedir:
    platon "devlet" isimli eserinde (the republic) -socrates'in agzindan- bir toplumda gerçek düzenin, adaletin ancak o toplumda herkesin kendi üzerine düsen rolü en iyi sekilde yapmasiyle gerçeklesecegini savunur, bu fikirlerini sayfalarca gelistirir, gelistirir ve sonunda toplumda "guardians" denilen askerlikle ugrasan kesimin kendi eslerini kendilerinin seçmemeleri gerektigi, bunun yerine toplumun iyiligi için en saglikli çiftlerin yüksek merciler tarafindan önceden belirlenip sonra festivallerde, toplantilarda vs. "iste, kura çektik siz birbirinize çiktiniz" seklinde gençlere dayatilmasi gerektigi sonucuna varir. bu düzene göre birbirlerini sevenler varsa ancak reprödüksiyon çaglarinin geçmesinden sonra birbirlerine kavusabilirler. arada geçen zamanda "platonik"tir asklari.
    umuyorum dogru seyler söylemisimdir.
  • seks olmadan aşk. "seks, aşkın yanında nedir ki?" düşüncesi platon'un lysis, symposion diyaloglarında belirgindir. dikkat edilmesi gereken sekse kötü denmemesi, gereksiz denmesidir.. ey ulu idea...

neymiş karşılıksız aşk platonik değilmiş. çünkü platon'a göre karşılıksız bir aşk olmaz..
  • lysis 222a,b,c. inanmayan pg'den texti indirip bakabilir.

-and i say, my boys, that no one who loves or desires another would ever have loved or desired or affected him, if he had not been in some way congenial to him, either in his soul, or in his character, or in his manners, or in his form.
    -yes, yes, said menexenus. but lysis was silent.
    -then, i said, the conclusion is, that what is of a congenial nature must be loved.
    -it follows, he said.
    -then the lover, who is true and no counterfeit, must of necessity be loved by his love.

son cümleyi sokrates soyluyor. yani platon'un mantığı..
  • sayısız,
    kadınla yattım,
    elim değmedi hiç birine,
    kadınlar sevdim umut renginde,
    renk vermedim...
    ölü kadınlar sevdim,
    ben yaşarken ölen kadınlar,
    beni yaşamadan ölen kadınlar
    ve beni yaşamımdan öpen kadınlar,
    küçük kadınlar sevdim,
    islak saçlı, hüzün gözlü, yaz dudaklılar,
    gözgöze geldiğim, göz göze kaldığım, göz göze sustuğum
    ve kaçıp gittiğim kadınlar da var,
    kadın yâr, diyemedim, demezdim.
  • sevmek ama dokunamamak...uzaktan izleyip bir gun seni fark edeceğini seni seveceğini beklemek ...hayal kurmak...
    o gune kadar hep sizin pesinizden kosmuslarsa o kadar agir gelirki...hic bilmediğiniz bir sevgiyi ve acıyı birlikte yasarsınız..
  • en guzel a$k ce$idi.. oturdugun yerden sever, hayalini kurar ya$arsin..
    beklenti duymak asil izdirap.. platonik adam kendine yakinla$ir, kendini anlar
    kar$ilikli a$klarda bu firsat yoktur.. hep kar$inizdakini anlamak zorunda oldugunuzdan kendinizi unutabilirsiniz, bu dengeyi kurabilmi$ insanlar vardir, ornekleri ya$amaktadir ama cok nadir kar$ila$ilabilir..
    oysa platonikte sadece siz, hayalleriniz, hayalllerinize giydirilmi$ bir kilif(beden) vardir.. sizin neye ihtiyaciniz varsa onda yaratirsiniz
    ama giydirdiginiz ve yarattiginiz ki$iligi bekleyip kar$inizdakinden acilirsaniz i$te o vakit huzun, husran zamanidir..
    platonikseniz platonikliginizi bilip ko$enizde oturacaksiniz... o kadar kurdugunuz hayalden sonra bir ili$ki olsada hic hayal ettiginiz gibi olamayacagindan veya yakinda olsa siz daha fazlasini beklediginizden asla tatmin olmaz uzulursunuz..
  • "duygularinizi parmaklarinizla co$turamazsiniz" ama seks ihtiyacinizi giderebilirsiniz..
    platonik a$k duygularimizi co$turan, aglatan, gulduren, hayal gucumuzu geni$leten a$k bicimidir..
  • bu noktada bi (bkz: badakizm)..
hesabın var mı? giriş yap