• robot kardeş ne çok ağladınız be. bu kadar dramatikte bir şey yoktu bence. birde karakterlerin alayı burnu çirkindi. robot yapıyorlar ama yine de kusursuz olmuyor*

--- spoiler ---

dizi güzeldi ama beni yapay zekanın geliştirilmesi konusunda endişelendirdiğini söylemeliyim. dizide "robotta olsa hissedebilir" teması güzel durmuş olabilir. ancak şunu da görüyoruz ki robotların gelişimi insanlık için kesinlikle bir tehdit. animenin mesajı: "robotlara birtakım kötü insanlar tarafından nefret duygusu yüklenebilir ama nefret duygusu gibi sevgi duygusu da yüklenebilir ve sevgi, nefret duygusunu yener". bu güzel dursa da işimiz sevgi, kardeşliğe kaldıysa vay halimize.

insanın, diğer hayvanlara göre güçsüz olmasına rağmen doğaya hakim olmasının bir nedeni var o da akıl. bir de teknolojik birikim var ki o da hafıza sayesinde oluyor. e şimdi bu kodumun robotları hem hafıza konusunda hem de akıl konusunda bizi geçmiş olacak. ben ingilizceyi 1 yılda öğreniyorsam bu matrixde ki gibi yüklemeyi yaptığında öğrenecek. şimdi işlerimizi yapay zekaya kaptıracağımız konuşuluyor. ancak işle kalsa iyi. biz nasıl ki doğaya aklımızla egemen olduysak, en vahşi hayvanı bile kafeslerde sergileyebiliyorsak, bu yapay zekaya sahip robotlarda aynısını bize yapabilir ki dizinin sonunda o sevimli görüntüsünün altında tam bir yavşak yatan pembe peluş ayı da "kölem yapacağım seni trakyalı" diye nara atıyordu.

sadece akıl yönünden mi bize üstün olacak? boston dynamicsin yaptığı o çevik robotlara gelişmiş yapay zekanın yüklendiğini bir düşünün. şu an yapay zeka emekleme aşamasında. ancak son birkaç yılda ki gelişmeler ve yapılan yatırımlar düşünülürse bu emekleme aşaması çokta uzun sürmeyecek gibi duruyor.

birde robotlarla sex yapma ve gerçek çocuk dünyaya getirmeme gibi durumlardan dolayı da insan nüfusunun azalacağını, zamanla robotların insan nüfusunu geçebileceği gibi bir tehditte söz konusu. uçukta olsa olmaz olmaz demeyin.

kötü insanların yapabileceklerini düşününce gelecekte dünyada ki lider hayvan insan değil, insanın kendi suretinde yarattığı robotlar olacak gibi duruyor. bizi teğet geçti çok şükür. biz değil de torunlarımız görür büyük ihitmalle.

--- spoiler ---
  • michael berryman tarafından canlandırılan meşhur the hills have eyes karakteri.

ne yazık ki filmin yeniden çevriminde basit bir karakter hâline getirilmiştir.
  • animede yer alan dünyanın en iyi ve yenilemez iki dövüş robotu birbirlerinin en büyük rakibi oldukları kadar da birbirlerinin en iyi dostudurlar. bu robotlardan biri türkiyenin robotuyken digeri yunanistanın robotudur. çok iyi detay.
  • netflixte mevcut olan animesi güzeldir. ben izlerken biraz ghost in the shell, biraz ergo proxy esintisi aldım. daha önce de bahsedildiği gibi blade runner esintileri de mevcut. meka anime işlerini pek sevmem aslında ama bu animede rahatsızlık seviyesinde bir yoğunluğu yoktu. işin daha çok felsefi yanı üzerinde durulmuş.

insanı yaşamın önemine dair kendisine sorular sormaya zorlayan bir animedir aynı zamanda. robotlarla insanlar arasındaki çizginin gittikçe kapanması, insanla robotu ayıran şeyin ne olduğu konusunda ciddi manada düşündürüyor. robotlar yazılımlarına göre hareket ederken, neyin güzel, neyin lezzetli olduğunu bilemezken biz insanların da bir yazılımı olmadığını nasıl bilebiliriz.

sonuç olarak güzel iş çıkarmışlar, afiyetle tükettik.
  • aynı zamanda futureın ilk stüdyo albümü.

başlığın yarısı çizgi filmle dolmuş.
  • çizerine bakmadım ama %100 eminimki monster'ın çizeri ile aynı
    büyük ihtimal yazarıda aynı hatta dur bakayım evet aynıymış urasawa sensei
    bu adamın tenma ismiyle ne alıp veremediği var merak etmeye başladım google amcaya göre demon,evil demekmiş bir travması var kötü doktorlarla ilgili ama bakalım hadi hayırlısı

biraz spoiler içerebilir ama major değil.

hikaye güzel olsada pacing çok yavaş bu adamın hikaylerinde bu sebepten çok sıkılıyorsunuz izlerken-okurken birde yapay zekaların terminator gibi değilde bu şekilde tek seferde insanlığın .mına koyması güzel olmuş ne o öyle tek tek öldürmeye çalışmak barbar gibi ben olsam nanotech bir hastalık yaparım o ayrı hem birazını yaşatmak istiyosam belli kriter koymak daha kolay olur işi doğaya bırakırsak robot da olsa galip yine insanlar gelecektir.

bu anime ve yapay zeka üstüne çok oturup tartışabiliriz ama hepsi boş bence şu an yaşayıp göreceğiz kim kime üstün gelecek.

genel puanım 7/10 olsada must watch bir anime olduğu gerçeğini değiştirmiyor.
hesabın var mı? giriş yap