• bir öğrenemediniz amk:

-buyurun ben de kimliğinizi ve arama kararınızı görebilir miyim demeyi.

-akabinde buyurun kimliğim diyerekten 2 dakika bekleyip yolunuza gitmeyi.

edit: öncelikle özellikle 2016 yılı sonrası ağırlıklı olmakla beraber illerde kolluk birimleri faaliyet alanları için tüm sokakları kapsayacak şekilde arama kararı almakta. başta polis vazife ve salahiyet kanunu ve diğer kanunlar arama için yetkilendirme yapsa da ilgili mahkemeden alınan arama kararı şu an uygulamada daha öncelikli kullanılmakta. içişleri bakanlığı, emniyet genel müdürlüğü ve hukuk müşavirliğinin yazılı emri doğrultusunda bu şekilde yapılmakta.

sormanız gereken arama kararı o. göstermiyorsa öncelikle görevin kötüye kullanılması başta olmak üzere edebiyatınız ve hukuk bilginiz doğrultusunda dilekçenizle savcılığa başvurabilirsiniz. ayrıca cimer ve emniyete mail atabilirsiniz.

haklıysanız hakkınızı savunun. ama durduk yere de kendinizi haksız yere düşürmeyin.
  • "canlı bomba mıyım böyle arıyorsunuz" bu nasıl bir soru? adamlar üzerinizi aramadan bu soruya nasıl cevap verebilir?
  • şimdiye kadar bir kere kimlik sordular ki öncesinde bana kimliğini gösterdi ben sormadan, kimliğime baktıktan sonra arama yapmadan teşekkür ettiler yoluma devam ettim. yani her önüne geleni üst baş aramıyorlar bildiğim kadarıyla. arkadaşın haklı olduğu bir konu şu, sadece neden diye bir sorudan sonra polislerin böyle davranması yanlış. her vatandaş polise neden böyle diye sorabilmeli poliste kısa bir cevap verebilir. iki tarafta birbirine saygılı olursa kimse 2 dk kimlik kontrolünü dert etmez diye düşünüyorum.
  • emin ol tipin normal olduğu için sormuştur. rezalet olmayan durum.

örneklendireyim. zeytinli rock festivali'nin yapıldığı alanın orada küçük bir otoparkımsı bir yer vardır deniz manzaralı. çevrenin gençleri bir kaç bira içmek, sohbet muhabbet etmek için oraya giderler. çevreyi bilmeyen insanlar da gitmez, iti kopuğu olmaz orada çünkü zaten çok küçük bir belde.

her gece gezen bir yunus ekibi vardı geçmiş senelerde. istisnasız gelir, kimlik kontrolü yapar giderlerdi. içtiğin biraya falan da karışmazdı. bir gün yine aynı ekip geldi, "gençler kimlikleri alayım" dedi. ben de dayanamadım sordum "abi her gece geliyorsun kimlik sormaya, artık plakayı da mı hatırlamıyorsun" dedim gülümseyerek. aldığım cevap gayet mantıklıydı.

"hatırlamaz olur muyum? sizi tanıdığım için istiyorum zaten. sabıkanız yok. gidip tanımadığım etmediğim adamı sorgulatıp başıma niye iş açayım? 8-10 tane daha sorgum kaldı, onları da tamamlayınca çekerim bir kenara kafamı dinlerim." dedi.
  • polis devleti olan ülkelerde normal bir uygulamadır.
    demokratik, laik, sosyal, hukuk devletinde ise arama kararı olmadan arama yapılamaz diye biliyorum.
    hangisinde olduğumuzu yöneticilerimiz ve bunları seçenler karar versin.
  • olması gerekendir, olmayan rezalettir.

polislerden hiç hazzetmem, ancak gbt yapmak istediklerinde zorluk çıkaranı da anlamıyorum.

birincisi dünyanın en büyük metropollerinden birinde yaşıyorsun. ikincisi ortadoğuda yaşıyorsun. e bu adamların münnecimle cinsi münasebet içinde olduklarını da sanmam. haliyle, her gün milyonlarca insanın geçtiği yerde kontrol yapıyorlar. illa ki ağlarına bir şeyler takılıyordur.

çok mühim takım elbiseli beyefendileri birleşik devletlere yollayalım, orada da aramaya mukavemet etsinler.*
  • he amk hergün gbt bakarak yapın polisliği. dünyanın en büyük metropolü imiş falan filan. sanırsın tek kalabalık şehir bizim dünyada. gbt bakarak suç oranları sıfırlanacak. lan hergün durdurulup kimliğime bakılıyor. bu polis devleti değil de nedir? tamam bu ülkede terör var, önlem almak lazım da, istihbarat denilen kuruluş ne sikime yarıyor?
  • biri de arama kararınızı görebilir miyim diye söyle demiş hahahhaha ya arkadaş gbt için ne arama kararı lan bu? sabah 5te evinize baskın mı düzenlendi, madem fikirsizsiniz insanlara da yalan yanlış fikirler vermeyin, takım elbise ve pardesülü kardeşim merak etme biz de at hırsızı tipli değiliz ancak bizi de çeviriyorlar, iyice ağlama duvarına çevirdiniz lan burayı da
  • polis vazife ve selahiyet kanunu polise kimlik sorma ve makul şüphe halinde kaba üst araması yapma yetkisi vermiştir.yetkili makam kararıyla metroda yapılan üst aramaları vardır bunlara önleme araması da denir.buradaki ayrım şudur polis size ellerini ceplerinize sokmadan kabaca yoklayarak arama yapabilir.fakat elini cebinize sokarak arama yapmaya kalkarsa bu adli aramadır ve yetkili makamın izni olmadan böyle bir yetkisi yoktur ve haksız arama suçunu oluşturur.buradaki arkadaş da boşa gereksiz bir direnme gösterdiğinden polisteki makul şüpheyi kuvvetli şüpheye doğru çekmiştir. o saatten sonra polise karşı görevi yaptırmamak için direnme suçunu dahi oluşturabileceğinden gözaltına alınma kadar önünde geniş bir yelpaze oluşacaktır.bu tip bir durumda polisi şikayette etseniz takipsizlik kararı jet hızıyla gelir savcılıktan ve görevden doğan bir durum olduğu için savcı zaten direkt olarak polisi sorguya dahi çağırmaz öncelikle soruşturma için bağlı bulunduğu kurumdan soruşturma izni ister yani sözün özü boşa böyle atraksiyonlara girmeye hiç gerek yok ver kimliği yapsın sorgusunu sende çık git sevgili kardeşim.
    edit: kanun arama konusunda bağışıklığı belli meslek ve vazife sahiplerine vermiştir.bunlar yasama organı üyeleri (milletvekilleri), hakim ve savcılar, avukatlar ile kanundan doğmayan fakat bir teamül niteliğinde olması nedeniyle mülki idare amirleri ( kaymakam, vali yardımcısı, vali, mülkiye müfettişi gibi) bu vasıflardan birine sahipseniz zaten direkt olarak haksız arama suçunu oluşturan bir fiildir ama poliste kafayı peynir ekmekle yemediği içi bunları aramaya kalkışmaz.
  • #88956906 şurada ikinci entry girmiş yazar arkadaş. şüpheli haller dışında arama yapılamazmış. tamam işte bal gibi şüphelisin, polis kimlik soruyor kimliğini göstermiyorsun. ben de kendi halimde yaşayan birisi olarak gereksiz görürdüm bu gbt olaylarını. ama geçen gün polis kontrolünde asker kaçağı olduğum ortaya çıktı. yani bu işler o kadar gereksiz değil.
hesabın var mı? giriş yap