• çirkin kıza rastlama oranının son derece az olduğu, bikinilerle sokaklarda yürüyen kadınların normal karşılandığı tatil yöresi.
  • ufak bir gurcu sehridir. kasaba gibidir hatta. limani vardir. batum'a yakin mesafededir, 1 saatte gidersin. tiflis'e nispeten daha uzaktir, oraya da 4 saatte gidersin. poti'de limanin orada yat kulubu vardir, orada yemek yenebilir, fena degil, baska da aklima birsey gelmiyor akilda yer edecek.
  • (#158209768)

çaykura bir sana iki dediğim minik karga..
  • 1997 de bir kaç gece kalmıştım.

aklımda kalan tek şey ise, geceleri sadece jeneratörü olan oteller ve barlar ile bazı resmi kurumlarda elektrik olması idi.

kent savaştan çıkmış gibi harap bir haldeydi.

sanırım şimdilerde daha iyi bir halde.

yazlık almayı planlayanları görüyorum. doğrusu şaşırdım. demek bayağı bir gelişmiş o zamandan bu zamana.
  • liman üzerine kurulmuş ufak bir gürcü şehri. hemen hemen her şey liman ile bağlantılı. şehir merkezinde bir adet ayasofya var. evet evet, aynısı. hatta bunu gören bazı türkler "bak bak camiiyi klise yapmışlar demek" diyorlar. *halbuki adamlar ayasofya'nın replikasını yapmışlar sadece. etrafında güzel bir park var. süs havuzları çalışmıyor gerçi ama ufak da bir sahne yapmışlar. piyano koymuşlar, insanlar arada gelip takılıyor.

tam kiliseden liman girişine kadar uzanan bir yol var. çok bir numarası yok yolun ama yürümesi güzel. bir de paralelin de sahil yolu var, rota üzerinde tarihi deniz feneri mevcut. hala aktif ama müzeye de çevirmişler. gidip ücretsiz gezebiliyorsunuz.

turistik bir yer olmadığı için genel olarak çalışan türkler geliyor. bunlar da ikiye ayrılıyor; balıkçılar ve inşaatçılar. inşaatçıların çoğu liman projesinde çalışıyor. bugünden tarih koyarsak 2-3 yıl daha türkler şehir ekonomisine katkıda bulunur gibi görünüyor.

bunun dışında şehir oldukça düz, baya bildiğin tarla ama şehir planlaması enfes. baklava dilimi gibi kesmişler sanki sokakları. evler genel olarak müstakil, bahçeli ama yollar özellikle ara yollar işkence. her yer kazılmış, her yer taşla, kumla doldurulmuş. asfalttan eser yok.

ingilizce bilen nüfus çok ama çok az. türkçe bilenlerin sayısı bence daha fazla olabilir. iletişim bir şekilde sağlanıyor. insanları nazik, yardımsever. genel olarak da mutlu görünüyorlar.

güzel bir iki pub var, "beer house", "bristol", "black street" ve pizzacı "verona" oralarda yemekler daha kaliteli ve personeli de ingilizce biliyor.

illa ki şunu görün diyebileceğim bir şey var mı derseniz, sanmam. ama yolunuz düşerse uğrayın.

ha bu arada dedim ya liman yapılıyor. yakında emlak fiyatları artabilir, en azından arsa marsa o tarz işlerden anlayanlar bir göz atabilir.
  • rus uçakları tarafından bombalandığı bildirilen karadeniz limanı.
  • çaya batırılmış petit beurre tadında insan.
  • gürcistan'ın karadeniz kıyısındaki bir liman şehri. çok uyduruk bir şehir. karadeniz kıyısında liman vardır, karadeniz kıyısına dökülen rioni nehri etrafına da şehir kuruludur. şehirde gerçekten hiç bir şey yoktur.

yolunuz olur da düşerse (düşmesin), nikoladze art cafe diye bir yer var o ana caddenin nehre yakın tarafında, orada yiyip içebilirsiniz, nispeten iyi bir yerdir (zira şehirde pek bir şey yok).

ana meydanın etrafında kilise, hükümet binaları falan var ama pek görmeye değer değil. nehir kenarında eski ahşap bir gemi var meydana çıkan köprünün kenarında, orada da birşeyler yiyip içebilirsiniz.

ağırlıklı sovyet dönemi uyduruk bir mimari hakimdir.

derhal 60 km ötedeki batum'a gazlayınız.
  • uktede de belirttiğimiz gibi karadeniz kıyısındaki bir gürcü şehridir. limanı vardır (gürcistan'da zaten hepi topu 3 liman var), nüfusu yaklaşık 50 bindir. iklimi aşağı yukarı bizim rize gibidir. rioni nehrinin deltasında yer alır.
    (bkz: kendi uktesini kendi dolduran suser)
hesabın var mı? giriş yap