şükela:  tümü | bugün
 • türkçe'de önsezi olarak adlandırılan, daha çok felaket, tehlike, ölüm gibi olumsuz bir takım olayların olmadan önce kişi tarafından olacağının hissedilmesi durumuna psikolojide verilen ad.
  (bkz: hissi kablel vuku)
 • meydana gelecek bir olayi onceden hissetmek anlamina gelir. burada mesele, birseyin olacagini hissetmek, ama tam olarak ne olacagini bilememektir. misal bugun basiniza tatsiz bir olay gelecekmiscesine huzursuzlandiysaniz ve ardindan da hakli ciktiysaniz, sizin yasadiginiza, halk arasinda hissi kablel vuku, metapsisikte ise premonisyon denir.
 • yakın veya uzak bir gelecekte meydana gelecek olayları akla dayalı bir nedeni olmayan bir huzursuzluk, bir gerginlik, bir kaygı vb. gibi duygu halleriyle belli belirsiz bir biçimde hissetme fenomenine metapsychic'te verilen isimdir. bu premonisyonların daha ziyade felaket, ölüm, tehlike gibi, olumsuz sayılan olaylardan önce belirdiği görülmektedir.

  *parapsikoloji'de ise bu tür fenomenler için daha ziyade "felaket belirtisi" terimini kullanılmaktadır. bu paranormal fenomen türkçede önsezi olarak bilinir.

  *prekognisyon ile arasındaki fark ise, prekognisyonun özel bir olay hakkında açık bir bilgi içermesine karşılık, premonisyonda meydana gelecek olayla ilgili yalnızca belli belirsiz bir hissetmenin söz konusu olmasıdır.
 • (bkz: premonition)
 • önsezi, olumlu olumsuz hisleri içerir.

  olumsuz hisler için "sızı" kullanılır dilimizde. örnek: içimde bir sızı var, hayırdır inşallah. "
 • şahsımın sık sık yaşadığı durumlardan biridir. ciddi bir karın ve mide ağrısıyla başlayan süreçte, beklenen kötü olayın başıma gelmesiyle o ağrılar da diner. daha evvel sır kapısı şeklinde olayları yaşamışlığım vardır.*

  birileri benden birşey gizlediğinde, yalan konuştuğunda, aldatmaya yahut kandırmaya çalıştığında öncesinde titreme, mide bulantısı, aşırı gerginlik ve ses tonumda iniş ve çıkışlar yaşarım. bu hallerim aynı kusma olayına benzer. kötü olay başıma gelince tüm bu rahatsızlıklar ortadan kalkarak psikolojik olarak o olayı yaşama sürecim başlar ama temin ederim öncesinde yaşadıklarımdan daha kötü değildir.