şükela:  tümü | bugün
 • modern dünyaya ait sadece el kamerası ve kıçındaki şortu olan cengaver gencin ormanda çevreden bulduğu malzemelerle (taş, ağaç, sarmaşık, çamur) aletler yaptığı, barınak inşa ettiği videoları barındıran bir youtube kanalı. nasıl her seferinde tıraşlı olduğunu çözemesem de genel olarak samimi buldum.

  şuradan: https://www.youtube.com/…l/ucal3jxzszsm8alzyd3nqdba

  yaptığı barınak şu şekilde mesela.

  güncel videolar yüklemeye aralıklarla devam ediyor. ben de nihayet sıkılacağı ve palmiye yapraklarından etek yapıp yağmur altında dans etmeyi keşfedeceği videoyu bekliyorum.
 • (bkz: muazzam)
 • ormanda geçirdiği vakitler bir kanalda yayınlansa saatlerce izleyeceğim avustralyalı genç.hiç konuşmaması ve arka planda herhangi bir müzik olmaması insana izlerken ayrı bir his katıyor
 • oldukça yetenekli bir çocuk.
  ormanda nasıl barınılır temalı harika işler çıkartıyor.

  şurada yaptığı eserin kiremitleri için tek tek uğraştı, hepsini ateşte tavında pişirdi, sertleştirdi. yetmedi buna bir de alttan ısıtma sistemi koydu, sauna yaptı.

  tropikal orman için biraz gereksiz oldu ama öğretici işte.

  tek bir modern hayat aleti dahi kullanmıyor.
  etraftaki küçük ağaçları, dalları kendi yaptığı ilkel taş baltalarla kesiyor.
  kabını kacağını da yapıyor.

  keşke daha fazla video koysa da seyredilse.
  abuk sabuk survivor organizasyonlarına taş çıkartacak öğreticilikte ve samimiyette videolar.

  yanlız, evladım sağını solunu çok eşeliyor, ama ne yapsın, onca balçığı elde etmenin başka yolu yok. bir ara lan en azından bir kazma kürek alsaydın yanına demedim de değil.
 • çok çok çok iyi. izlerken insanı hayretlere düşürüyor. keske daha fazla video koysa.. https://www.youtube.com/…l/ucal3jxzszsm8alzyd3nqdba
 • videolarında hiç konuşmayan, tek bir modern hayata ait alet bile kullanmayan tamamıyla doğadan yaralanan bir maceraperest. izlerken şikayet ettiğim tek şey videolarının kısa olması.
 • yerlisi var çoktandır.

  (bkz: yaban)

  .
 • rengarenk bir dünyanın içindeki siyah beyaz fotoğraflar gibi bir yutup kanalı. bayılıyorum bu abiye.
 • atalarımızın günümüze gelene kadar, ne kadar yol kat ettiğini gösteren muhteşem kanal.

  ilk okulda; şöyle bir duyup geçtiğimiz yontma taş devri, cilalı taş devri, demir devri gibi dönemlerde nasıl yaşıyorduk? insanoğlu, hayatta kalmak için karşılaştığı sorunlara nasıl çözümler buldu? bu soruların cevabını izleyebileceğimiz muhteşem youtube kanalı.

  insanlığın ilk ortaya çıktığı zamanın 2 milyon yıl öncesi olduğu düşünüldüğünde, günümüzden yalnızca 10.000 yıl öncesine kadar, neredeyse hiçbir ilerleme olmaksızın yaşamışız.

  tarihin bir noktasında, kullanılan taşları yontmayı, binlerce yıl sonra ise cilalayıp daha sivri ve keskin aletler elde etmeyi akıl etmişiz.

  atalarımızın yaptığı ilk balta örnekleri için bkz. https://www.youtube.com/watch?v=bn-34jfurhy
 • yeni video yayınlamış, bu kez de ateş yakmak için müthiş kolaylık sağlayan basit bir makine yapıyor. bıraksak yakında taş ve sopalarla bilgisayar yapacak.

  o değil de, adam insanlık tarihinin üstünden geçerek mühendisliği özetliyor. cidden muazzam iş, safi kültür, tarih, antropoloji.