şükela:  tümü | bugün
 • 1975 yılı mahsulu, üstad dario argento tarafından yönetilmiş olan italyan giallo.

  başrollerde kült oyuncularımdan david hemmings, asia ve fiore'nin annesi dario argento'nun uzatmalı sevdiceği daria nicolodi ve gabriele lavia var. filmin senaryosu ünlü senarist bernardino zapponi tarafından dario argento ile beraber yazılmış. sanırım bu yüzden diğer argento filmlerine nazaran daha sağlam bir senaryo. çünkü bilirim ki "konu", argento üstadın umrunda değildir. onun tek umursadığı kalifiye cinayet sahneleridir ki onu bu işin piri sayanların sayısı hiç de az değildir.
  uzun zaman sonra tekrar izlediğimde bile hala aynı keyfi alabildiğimi görmek beni sevindirdi.
  en sevdiğim argento filmleri listemde ilk üçe giremez ama, bilirim ki dördüncü sırayı zorlayan en önemli adaydır kendisi.
 • basrolunde david hemmings'in gorulebildigi filmin bariz ustunlugunun yani sira (gerci hafif sapsalca bir sonu var, soylemeyeyim spoiler olmasin) goblin tarafindan yapilmis soundtrack'i gozleri dolduran niteliktedir. itiraf edeyim, dvd'sini film icin degil soundtrack icin aldim sadece (ah bir de soundtrack cd'sini bulabilsem...)
 • filmin ismi deep red olarak da bilinir. tarzının baba filmlerindendir. filmi izlerken bir saniye bile gözünüzü ayıramazsınız.
  başrol kadın oyuncu daria nicolodi' ye ve oynadığı karaktere hayran kaldığım olmuştur bir taraftan.

  'sooner or later i ll kill you'
 • filmin en takdir edilesi yanı; argento'nun, cinayetlerin yaklaşmasıyla kendini hissettiren ve cinayet sahnelerinde coşup şiddete eşlik eden müziklerin kullanımı konusundaki başarısıdır. o kadar ipucuna kovalamacaya rağmen sonu pek tatmin edici olmasada, filmin geneli iyidir hoştur diyebiliriz. sinir bir çocuk şarkısı eşliğinde çatır çatır adam olduren deri eldivenli bu katil kimdir acep? modunda 2 saat geçirmek isteyenlere tavsiye olunur.
  biraz da konusundan bahsedelim filmin;

  piyanist olan marcus abimiz birgün tesadüfen alt komşusunun öldürülmesine tanık olur. bu sırada gördüğü bir görüntü nedeniyle aklı pek bi karışan marcus ülkesine dönmek yerine, cinayeti arastırmaya baslar. bu esnada gianna adlı bir gazeteciyle tanışır. ikili katili bulmak için aynı yola baş koyarlar ve yeni ipuçları, yeni cinayetler derken olaylar gelişirde gelişir...
 • zamanın çok ama çok ötesinde,kelime dağarcığımdaki takdir ve saygıya dair bütün kelimeleri toplamış çok zekice çekilmiş olağanüstü bir argento başyapıtıdır.zamanın ötesinde diyorum çünkü bu filmde matrix te bile kullanılmış bazı teknikleri gördüm desem de bana inanmayacaksınız.deklare edildiği gibi katilin tekinin 2 saat boyunca çatır çutur adam öldürüp zaman geçireceğiniz sıradan bayat bir gerilim filmide değildir.
 • if'de kocaman perdede video kaset kopyadan (üstelik fullscreen bir kopyadam) çamur gibi görüntüyle gösterilen film
 • 1975'in en iyi gerilim filmlerindendir. 1977'deki suspiria her ne kadar daha ön planda gözükse de profondo rosso gerilim filmleri arasında baştacıdır. filmdeki fiat 500 de hayalimdeki otomobildir.
 • müzikleri gobline aittir dolayısıyla müthiştir.
 • katili başlardaki bir sahnede ayan beyan gösterir dario baba. ha göremediyseniz o sizin probleminiz. (ben de görememiştim, sonradan algılarıma bayağı bir küfrettim..)

  --- spoiler ---

  http://www.youtube.com/watch?v=voezutmwo7e
  http://www.youtube.com/…e=player_detailpage#t=1150s

  --- spoiler ---
 • argento kırmızısı ile tanıştığım filmdir.
  kurgu, açılar, renkler, sinemanın s'sinden anlamayan ben gibi bir cahil için bile inanılmazdı.
  her anı muhteşemdi, 2000'li yılların alışılmış hızlı - kanlı korku ve gerilim filmlerinden ne kadar uzak, sakin, güzel, estetik ve kırmızı...