şükela:  tümü | bugün soru sor
 • psoriasis hastaliginin bir sonraki evresi. deride gorulen psoriasis'in eklemlerde de nuksetmeye baslamasi durumu.

  yaslandigimda yakalanma ihtimalimin cok yuksek oldugu bir hastalik ayriyeten.
 • psoriasis hastalarinin yuzde 23'unde gorulen psoriasis bazli kemik inflammasyonu
 • öldürmeyen süründüren pençesinde olduğum gıcık hastalık. ilaçlarla kontrol altında tutulmalı, iki ayda bir tahlilleri yapılmalı.atak zamanlarında sabah tutukluğu denen odun gibi hissetme durumu yaşanır. deniz güneş sıcak iyi gelir. ağrı tutunca bir çay bardagını bile kaldıramaz olursunuz.kronik bir hastalıktır, ömür boyu çekilecektir,bu yüzden inatlaşmanın faydası yoktur, kendisi ile iyi geçinmelidir.
 • psöriyazis hastalarında yıllar sonra ortaya çıkan, ancak %15 hastada cilt bulguları ile beraber, %10'luk grupta da cilt bulgularından önce başlayan asimetrik oligoartropatidir. bu hastalıkta artrit inflamatuvar karakterdedir. hastalıkta periferik eklemler yanında sakroiliak eklem ve aksiyel iskelet de tutulabilir. hastalarda genellikle ağrı ve sabah tutukluğu vardır. tutukluk aktivite ile düzelir ve istirahat ile artar. tutulan eklemlerde hareketle ağrı, duyarlılık ve şişme saptanabilir. 5 klinik tipi tanımlanmıştır:
  - romatoid artrit tipi simetrik poliartropati
  - artritis mutilans (en ciddi formu)
  - psöriyatik spondiloartrit
  - asimetrik oligoartrit (en sık görülen formu)
  - distal interfalangial eklemleri tutan artrit

  ayrıca romatoid artrit'ten ayrımı iyi yapılmalıdır. romatoid artritten başlıca farklı yönleri:
  - romatoid artritteki kadar belirgin periartiküler osteoporoz yoktur.
  - terminal falankslarda lizis vardır.
  - simetrinin olmaması ve izole bir eklemde gross destrüksiyonun gelişmesi.
  - kalem hokka görünümü.
  - ankiloz gelişimi.
  - yumuşak periostit gelişmesi.
  - sakroileit ve klasik veya atipik spondilit.
 • yaşlanmayı beklemeden insanı genç yaşta uğraştırmayı başaran hastalık.

  iki ayak parmağımı tuttuğundan parmaklarımın üzerinde durmayı ve adam gibi koşmayı unuttum.

  ne sikim genler lan bunlar!
 • saçma sapan ağrı ataklarıyla insanı çileden çıkaran, atak döneminde resmen gece uyutmayan, çok can sıkıcı bir hastalık. 3 yıldır uğraşıyorum. hiç de hafife alınmayacak yan etkileri olan, öküz gibi bir ilacı var. tabii kullanıyorum. ki bu ilaç haftada bir gün almama rağmen o günümü kusmuk partisi tadında geçirmeme yetiyor. bünye bir alışır di mi? hayır alışmıyor. 3 yıldır her aldığımda kusturuyor. ayrıca bu ilaç kullanımında 3 ayda bir tam kan sayımına, idrara ve özellikle karaciğer fonksiyonlarına bakılması gerekiyor. 3 ayda bir onca tahlille rutin ziyaret yaptığım dr. hanım ise her ziyaretimde daha gerilmiş ve botoxlanmış yüzüyle bana sadece "hmmmm. tamam o zaman ilaca devam" diyor. hayır, anlamıyorum, bir insanın orta parmağının ucu neden koparcasına ağrır... ve neden bu zıkkım 3 yıldır geçmez ve ben neden bu kadının botox parasını ödüyormuşum gibi bir hisse kapılıyorum..
 • 10 senelik sedef hastalığıyla birlikte bunu da son 1 senedir yaşamaktayım. bağışıklık sisteminin vücuda saldırması diyerek özetleyebiliriz bu hastalığı
  gittiğim ilk doktor hemen ilaç tedavisine başlayalım dedi ve metotreksat adlı maddeyle tanıştık. subkutan formda kullanıp pazar günlerimi ve pazartesi günlerimi normal günlerden biraz daha fazla mide ağrısıyla geçiriyor fakat kötünün iyisi diyerek atlatıyorum.
  çok okudum çok araştırdım, yerli ve yabancı bir çok kaynağı, alternatif tıbbi yaklaşımları, özel diyetleri de listeye eklersek hastalık özelinde gereksiz fazla bilgiye haiz oldum. destek veya sormak istenilen bir soru olursa yeşillendiriniz efendim.

  internette bulabildiğim en kapsamlı türkçe yazılar da bunlar
  2009 yılına ait bir yazı:

  http://www.ftrdergisi.com/…lar/234/buyuk/31-331.pdf

  2015 yılında gelen yenileme bilgisi:

  http://dergipark.gov.tr/…wnload/article-file/190641
 • neden psöriatik artrit başlığında incelenmediğini merak ettiğim sedef hastalığının bonusu.