şükela:  tümü | bugün
 • psoriasis hastaliginin bir sonraki evresi. deride gorulen psoriasis'in eklemlerde de nuksetmeye baslamasi durumu.

  yaslandigimda yakalanma ihtimalimin cok yuksek oldugu bir hastalik ayriyeten.
 • psoriasis hastalarinin yuzde 23'unde gorulen psoriasis bazli kemik inflammasyonu
 • öldürmeyen süründüren pençesinde olduğum gıcık hastalık. ilaçlarla kontrol altında tutulmalı, iki ayda bir tahlilleri yapılmalı.atak zamanlarında sabah tutukluğu denen odun gibi hissetme durumu yaşanır. deniz güneş sıcak iyi gelir. ağrı tutunca bir çay bardagını bile kaldıramaz olursunuz.kronik bir hastalıktır, ömür boyu çekilecektir,bu yüzden inatlaşmanın faydası yoktur, kendisi ile iyi geçinmelidir.
 • psöriyazis hastalarında yıllar sonra ortaya çıkan, ancak %15 hastada cilt bulguları ile beraber, %10'luk grupta da cilt bulgularından önce başlayan asimetrik oligoartropatidir. bu hastalıkta artrit inflamatuvar karakterdedir. hastalıkta periferik eklemler yanında sakroiliak eklem ve aksiyel iskelet de tutulabilir. hastalarda genellikle ağrı ve sabah tutukluğu vardır. tutukluk aktivite ile düzelir ve istirahat ile artar. tutulan eklemlerde hareketle ağrı, duyarlılık ve şişme saptanabilir. 5 klinik tipi tanımlanmıştır:
  - romatoid artrit tipi simetrik poliartropati
  - artritis mutilans (en ciddi formu)
  - psöriyatik spondiloartrit
  - asimetrik oligoartrit (en sık görülen formu)
  - distal interfalangial eklemleri tutan artrit

  ayrıca romatoid artrit'ten ayrımı iyi yapılmalıdır. romatoid artritten başlıca farklı yönleri:
  - romatoid artritteki kadar belirgin periartiküler osteoporoz yoktur.
  - terminal falankslarda lizis vardır.
  - simetrinin olmaması ve izole bir eklemde gross destrüksiyonun gelişmesi.
  - kalem hokka görünümü.
  - ankiloz gelişimi.
  - yumuşak periostit gelişmesi.
  - sakroileit ve klasik veya atipik spondilit.
 • yaşlanmayı beklemeden insanı genç yaşta uğraştırmayı başaran hastalık.

  iki ayak parmağımı tuttuğundan parmaklarımın üzerinde durmayı ve adam gibi koşmayı unuttum.

  ne sikim genler lan bunlar!
 • saçma sapan ağrı ataklarıyla insanı çileden çıkaran, atak döneminde resmen gece uyutmayan, çok can sıkıcı bir hastalık. 3 yıldır uğraşıyorum. hiç de hafife alınmayacak yan etkileri olan, öküz gibi bir ilacı var. tabii kullanıyorum. ki bu ilaç haftada bir gün almama rağmen o günümü kusmuk partisi tadında geçirmeme yetiyor. bünye bir alışır di mi? hayır alışmıyor. 3 yıldır her aldığımda kusturuyor. ayrıca bu ilaç kullanımında 3 ayda bir tam kan sayımına, idrara ve özellikle karaciğer fonksiyonlarına bakılması gerekiyor. 3 ayda bir onca tahlille rutin ziyaret yaptığım dr. hanım ise her ziyaretimde daha gerilmiş ve botoxlanmış yüzüyle bana sadece "hmmmm. tamam o zaman ilaca devam" diyor. hayır, anlamıyorum, bir insanın orta parmağının ucu neden koparcasına ağrır... ve neden bu zıkkım 3 yıldır geçmez ve ben neden bu kadının botox parasını ödüyormuşum gibi bir hisse kapılıyorum..