• hayatımı kolaylaştıran küçük ama işlevli tws* kulaklık.

su gibi giden şarjım nedeniyle keyifle sohbet edemez olduğum telefonumu şarja takıp, telefona bağımlı kalmadan doya doya sohbetimi yapıyorum. sağda solda cebimden çıkarıp yolda şarkılarımı dinliyorum. gece oluyor, bilgisayara veya android box cihazıma bağlayıp rahat rahat ses dinleyebiliyorum.

mikrofon sessiz ortamlarda gayet net, kalabalık, sesli ortamlarda biraz keyif kaçırabiliyor. ses kalitesi ve gecikmesi fiyatına göre gayet iyi olmakla beraber ağır basslı müziklerde son seste cortluyor. kulaktan düşmüyor olması ayrı bir artı. uyurken müzik dinlemeyi de denedim dokunmatik kontrolü sorun çıkarmadı yalnız ısındığı için göt korkusuna testi sonlandırdım. patlar matlar kulaktan olmayalım. *

sağ kulaklığımdan sessiz anlarda inceden bir sinyal sesi geliyor. kronik bir durum mu yoksa sadece benimki mi öyle bilemiyorum altan.
  • bir haftadır kullanıyorum. fiyatı çok iyi. yukarıda bahsedilen sorunlarla karşılaşmadım. inşallah yaşamam da. artısı çok. büyük bir rahatlık sağlıyor. dışarda telefonda konuştuğumda sıkıntı yaşamadım. ama gürültünün fazla olduğu çevrelerde işe yarayacağını sanmıyorum. yazmayı unutmuşum, geçen bisiklet sürerken de telefon görüşmesi yaptım ve başarılıydı.
    kulaklık kontrollerine alışınca çok daha güzel oluyor. her şeyin ateş pahası olduğu şu dönemde ilaç gibi geldi bana. ben de isterim sennheiser tws 2 almayı ama fiyatı ağrı dağının tepesinde namussuzun. almak isteyenler alsın. kulaklık konusunda çok iyi olmasam da baya bi geçmişim var ve öyle beklentisi çok fazla olmayan insanlara rahatlıkla önerebilirim. çok fazla araştırmadım. aldım ve kullanıyorum. pişmanlık bir yana beklediğimin çok üstünde çıktı.
  • bağlantı kopma problemi için çözüm:

yaklaşık 1.5 sene kullandığım kulaklık yaklaşık 1 haftadır kopup duruyordu. şarkı dinlemek işkenceydi. yenisini almayı düşündüm. fakat cihazı bluetooth aygıtlarından silip tekrar yüklemek geldi aklıma. silip tekrar yüklerken "acc özelliğini açın, yoksa aygıt düzgün çalışmayabilir" uyarısı aldım. aygıtı yükledikten sonra ayarlardan acc özelliğini açtım. sonuç muhteşem. artık kopma yok. çok güzel çalışıyor. umarım işinizi görür bu entry.
  • 2 gündür aralıksız test ettiğim kulaklık. müzik
    yönü fena değil. tizleri bana fazla geldi. ancak genel olarak kulaklık ve telefonların tizleri çok fazla. bunu eq yükleyerek çözdüm. konuşma performansı gürültülü ortamda düşüyor. onun dışında iyi. genel kullanım için uygun. çok fazla para ödemek istemeyenler alsın derim.
  • uzun süre şarj etmezseniz çalışmıyor. garantiden bir cacık beklemeyin. garanti olmaz diyip gönderdi. youtube da bir video da içini açıp biraz kurcaladıktan sonra yapıldığından bahsetmişler. yaptım ve sonuç aldım. ancak önce kutuyu açmadan, sadece kutuyu şarj etmeyi deneyin. temassızlık yüzünden olabilir. ben bu şekil hallettim

https://youtu.be/ozyp3w6nftg
  • yaklaşık altı ay kullandım. başlarda ses seviyesi düşük geldi, youtube da resetleme videosu bulup resetleyince dayanabileceğimden yüksek seviyeye kadar açılabilir oldu ses. tatilde bolca müzik dinledim (o ara çok velvet revolver ve aerosmith dinliyordum), hiç şikayetim olmadı bu konuda. çoğunlukla müzik dinlemek için değil, kapalı ortamda ve arabada tek kulaklıkla telefon görüşmeleri yapmak için almıştım ve gayet memnundum, yalnız dış ortamda yaptığım telefon görüşmelerinde ara sıra sesimin boğuk geldiğini söylediler. youtube'da sürekli bu tür kulaklıkları inceleyen enes özen'in incelemesinde bahsedildiği için alırken bunun olacağını biliyordum zaten, çok önemsemedim o yüzden. tek şikayetçi olduğum konu, kulaklığın üstündeki dokunmatik kontrollerdi. nereye dokunacağıma alışamadığımdan olabilir.
    altı ayın sonunda sol tekini kaybettim. ne yapsam diye aranırken qcy t7'nin çıktığını gördüm. aynı vatandaşın incelemesinden sonra t7 sipariş ettim, adamın dediğine göre mikrofon çok daha iyi, dokunmatik kontrollerin de yeri yurdu belli. ayrıca airpods daki gibi hangi dokunuşla ne olacağının ayarlanabildiği bir app de var artık. biraz kullanınca onunla ilgili de iki satır yazarım.
  • film performansını hem ses kalitesi hem de gecikme anlamında merak ettiğim kulaklık.

bir de oyun modunu anlayamdım. madem böyle gecikme engelleyici bir özellik var, neden sürekli aktif değil de biz aktive ediyoruz?
  • almayı düşündüğüm, ancak haylou gt1 pro ile arasında kaldığım bluetooth kulaklıktir.

alacağım kulaklığı müzikten ziyade telekonferans amaçlı kullanmayı düşünüyorum.

iki cihazı da test edebilme imkanı olmuş suserlar yardımcı olabilirse minnettar kalırım.

edit: bu entry'yi girdikten bir hafta sonra qcy t5 satın aldım. yaklaşık bir aylık deneyimim olumlu. kulaklığı hep ev ya da ofis ortamında kullandım ve yaptığım görüşmelerde hiçbir sıkıntı yaşamadım.
  • mikrofon kalitesi kötü olan kulaklık. seste biraz tizli, baslar az.

iş görür mü bence görür. ucuz nihayetinde.
  • bazı ürünler vardır ya, aldıktan sonra kuruşu kuruşuna hak ediyor dersiniz; bu kulaklık benim için öyle oldu. buradaki yorumları ve youtube'daki videoları izleyince almaya karar kıldım. kısaca artı eksi diye gideyim, daha rahat olur.

+'ları
    fiyatı çok iyi. piyasadaki markalı kulakların arasında belki en ucuzlarından.
    kutusu küçük, erkekseniz çakmak cebine çok rahat sığdırırsınız
    telefonumun bluetooth versiyonu 4.1 olmasına rağmen çekim kalitesi harikulade
    mikrofon sanıldığından çok çok daha iyi. -bundan kulaklığın aşağı doğru uzun tasarımının olması önemli bir etken- sessiz ortamda çok iyiyken sesli ortamda aktif ses engelleme özelliği olmadığı için kalite düşüyor. ama yine de çok gürültülü yerde değilseniz dışarda görüşmelerinizi rahatlıkla yaparsınız
    müzik kalitesi çok iyi. bas seven biriyseniz tam size göre
    kutunun içinde üç çift farklı slikon boyu var. haliyle kulağınıza biri uyar, kafada sağlam durur.
    kulaklığın oyun modu var. sağ kulaklığa üç defa tıklandığında çalışan bu "oyun modunu" video izlerken de kullanırsanız senkronizasyonu hemen hemen kablolu kulaklığa yaklaşır.

-'leri
    kulaklığı kullanmadığınız zaman arkada bir dip ses oluşuyor, gidip geliyor. telefonum veya bluetooth versiyonumdan mı kaynaklı bilmiyorum.
    bazen bağlantıda sorun oluyor. unutup tekrar bağlamak, kulaklıkları kutusuna koyup tekrar çıkarmak durumunda kalabiliyorsunuz.
    şarj konusuna gelirsek, açıkçası memnun olmama rağmen evde pc hoparlörünü kullandığım için kulaklığı aktif şekilde kullanmıyorum. haliyle tam bir performansını ölçemedim.

özetle, düşük bütçenizle güzel güzel müzik dinleyeyim, görüşmelerimi nispeten kaliteli yapayım, birkaç sorunu da görmezden gelirim diyorsanız arkanıza bakmadan alın, ama trendyol'dan değil. yollamıyor adamlar.

düzenleme: sağdaki kulaklık hatrı sayılır derece sol kulaklıktan daha kötü batarya performansı gösteriyor. onun dışında bataryası da fena değil ama her zaman için kutudaki şarjın dolu olduğunu ihmal etmeyin, temkinli davranın.
hesabın var mı? giriş yap