şükela:  tümü | bugün
  • kuantum mekaniginde bir systemin durumunu tanimlamak icin kullanilan numaralar

    misal bir atom in icindeki elektronun enerji seviyeleri 1 2 3 vs. diye gider ground state den baslayarak iki daha numara rotational durumu tanimlar bir dorduncusu ise (yari integral) spin i tanimlar

    her ne zaman quantum number tamsayi ise wave fuction daki salinim (salnim mi deniliyordu) degerlerine esittir dedemin yalancisiyim
  • sadece elektronla sınırlı değillerdir, schrödinger dalga fonksiyonunu oluşturan, onun birer parçası olan elemanlardır. her biri farklı bir denklemde yer alır, misal spin quantum number dediğiniz zaman electron spin büyüklüğü=(s(s-1))^1/2 şeklinde tanımlanan denklemdeki s değerinden, orbital angular momentum quantum number dediğiniz zaman da (l(l-1))^1/2 gibi tanımlanan denklemdeki l den bahsediyorsunuzdur aslında.
  • atomdaki elektronun yorunge acisal momentumu sadece 0,h,2h,3h… alabilir. yorunge acisal momentum kuantum sayisi icin standard isaret l dir.

    hidrojen atomunun taban durumu icin l = 0’ dir. l ne buyuklukte olabilecegine dair sinir yoktur.
  • efendim elektronlar atomun etrafında turlarlar bildiğiniz gibi ancak bunu bir dalga şeklinde yaparlar yani dalga elektronun etrafını kaplamaktadır. e dalganın bitiş ve başlangıç noktaları birbirine değecektir ve bunlar aynı olmak zorundadır yoksa filan noktada elektronun dalga fonksiyonu değeri hem 2 hem 3 olamaz olursa da kararsız olacağından pek tutunamaz bu atomlar aleminde. e o zaman ne diyoruz elektronun yörünge çevresi elektron dalgaboyunun tam katı olsun ki başlangıç bitiş noktaları aynı değerde olsun. işte bu 1 katı olursa 1. yörünge 2 katı olursa 2. yörünge diye gider. ara değerleri alamaz. buradaki kat işte kuantum sayısıdır.