şükela:  tümü | bugün
 • bu da kayısı haşlanmış yumurta gibi bişidir,beyazı pişer sarısı yumuşak olur vs. vs. ...
 • yedikten sonra ayni bardaktan cay icilmesini engelleyen, cunku pis pis kokutan nesne, ama gusel
 • "kayısı" tabir edilen kıvamı tutturmak tecrübe ve garip bir tahmin yeteneği gerektiriyor.zor:)
 • yumurta kaynamaya başladıktan sonra 100 e kadar sayarak kıvamı tutturabilir. ancak 100 e kadar sayış hızı daha önceki tecrübelerinize dayanacağından, tam anlamıyla becerene kadar olumsuz sonuçlarla karşılaşmak mümkün.
 • devekusu yumurtasini rafadan yapmak icin cezve kullanilmaz.bilindik teknik 100 e kadar saymak hic olmaz.spagetti tenceresi kullanilir,su kaynadiktan sora 700 e kadar sayilir.
 • pazar kahvaltilarinin vazgecilmezi.
 • açık büfe kahvaltı servisi veren bilcümle mekanda bulma imkanı olmayan yumurta pişirme türü. açık büfe olmasa da, sadece kahvaltı tabağı istediğinizde de lop gelir yumurta.

  oysa rafadan olanı makbuldür.

  özellikle rafadan isteninceyse kayısı mı gelir, lop mu gelir, rafadan mı gelir, bahtınıza kalmış.

  zamanın behrinde (dediysem de 2-3 hafta önce, ağva greenline da büfede gördüğüm manzara önce gözlerimden yaşlar akıtmıştır. kasenin birindeki yumurtaların önünde 2.5 dk, diğerinde ise 5 dk yazmaktadır. işte on an o mekana verilen bütün para helal edilmiştir.

  taa ki 2.5 dk yazan kaseden alınan yumurtanın lop çıktığı görülünceye değin.

  edit: artık 12.5 ytl ye açık büfe kahvaltı ettiğim mekanlarda bile rafadan istiyorum, ayırca yapıp getiriyorlar. yanarım da, dışarda ettiğim, rafandan yumurtasız geçen kahvaltılarıma yanarım.
 • rafadan yumurtayı en guzel yeme sekli: yumurta tam kıvamında pişirildikten sonra (ister su kaynadıktan sonra 100 e kadar sayın ister 2.5 dakika pişirin) ismini yumurtalık olarak tahmin ettiğim; ama tam emin olamadığım yumurtayı dik bir şekilde içine oturtabileceğiniz özel bir kabın içine oturttuktan sonra yumurtanın tepesinde çay kaşığının girebileceği büyüklükte bir delik açılır. bu delikten ilk olarak bir santimetre civarındaki beyaz tabaka kaşıkla koparılarak yenilir. daha sonra tam pişmemiş sarı kısma gelinir. bu aşamada biraz tuz eklemek mükemmel sonuçlar verebilir. çay kaşığıyla sıvı kıvamdaki yumurta sarısı karıştırılabilir. buradaki sarı kısmı da yumurtanın iç çeperindeki beyaz bölüme zarar vermeden yenir. en son aşamada ise geriye kalan beyazlar da yenilir ve elinizde içi tamamen boşaltılmış bir yumurta kabuğu kalır. hatta kahvaltıya geç kalkan aile bireylerine şaka maksatlı olarak bu yumurta ters çevrilerek onların önündeki benzer yumurta kabı konur ve olacaklar zevkle izlenir...
 • yumurtanın pişirilmesi en zor hali. nazlıdır rafadan yumurta. bir kapalı kutudur. göz kararı pişirilemeyecek türdendir, renk vermez. pembe filan olmaz soğan gibi. pişirilirken adama saniyeleri saydırtan nadir yiyeceklerden biridir. en azından benim tek bildiğimdir. oyun nesnesidir. jamesjersey ' in de belirttiği gibi kandırmaca oyuncağıdır.