• her ramazan ayında özellikle oruç tutulan insanlar tarafından yapılan şımarıklıklardır.

mesela benim gözlemlerim ;
    1.
    - ustam bizim araba ne oldu ya ? bir yağ , bir filtre değişecekti 4 saat oldu.
    - kardeşim oruç tutan insanız. öyle ha deyince olmuyor.
    - biz çalıştığımız yerde bunu diyemiyoruz ama ustam, hayat size güzel valla , sen şimdi tam para da istersin.

2.
    - vay kardeşim gel iki oturup çay , sigara içip şu konuyu netleştirelim,
    - ne çayı , sigarası oruçluyum ben oğlum.
    - hee allah kabul etsin kardeşim, ben içsem sorun olur mu ?
    - yani olur kardeşim.
    - eee mağaraya mı gidelim orada kimse rahatsız etmez seni.

3.
    - birader oruçlu insanlar var burada, şu sigarayı başka yerde iç.
    - başka sigara içecek yer mi var ? her yer dumansız hava sahası bir tek dışarıda içebiliyoruz zaten.
    - o zaman git şu köşede iç.
    - fare miyim ben kardeşim köşelerde saklanıyorum. iyi ki oruç tutuyorsunuz başımıza ıı. ramses kesildiniz.

4.
    - .... bey/hanım size verdiğim dosyaları lojistiğe ilettiniz mi ?
    - aaa unutmuşum mantıksuzgeci bey, malum oruç başımıza vurdu.
    - bu bir bahane değil ki , sizin orucunuzun etkileri bizi şu kadar mali kayba uğrattı. ne yapacağız ?

birde sözlükteki başlıklar var ki tam şımarıklık ;
    ramazanda süs havuzları kapatılmalı, ramazanda açık alanda yemek içmek yasaklanmalı, ramazanda mini etekliye yumruklu saldırı, ramazanda lokantalar kapatılsın... böyle sürer gider.

tamam saygı duyup bazı zevklerimiz ve alışkanlıklarımızdan feragat ediyoruz, yönetimsel işlerimizde daha fazla hoşgörüde bulunuyor, empati kurup anlayışla karşılıyoruz ama bunu şımarıklığa vurmayın , işlerinizi aksatmayın, huzursuzluk yaratmayın , oruç tutmayanlar üzerinde baskı oluşturmayın. en nihayetinde kimse size zorla oruç tutturmuyor.

tanrı oruçlarınızı kabul etsin...
  • (bkz: #77063966)
  • oruç tutan bir insan olarak , yanımda isteyen kuzu çevirip yiyebilir çok umursamam şayet olay saygısızca yiyip içme ise ne yapıyorsun sen de demem . kendi terbiyesine veririm. oruç zaten kendi nefsini terbiye etmek , yalnızca aç kalmak demek değildir , sinirine de sahip çıkacaksın ! önce bir orucun anlamı araştırılsın lütfen..
hesabın var mı? giriş yap