1064 entry daha
  • rte - kurban olayım ayına yıldızına.
    vatandaş - gerek yok! kurban olanlar için ağzını açıp konuşma yeter!

(bkz: askerlik yan gelip yatma yeri degildir)
  • şunları buyurmuş sayın başbakanımız :

"demokrasiyle bağdaşmaz"

- “ifade olarak güzel, hoş, peki ayrım? ne yazık ki ayrı değil. yasamada yaşanan bir ayrı durum var, yürütmede ayrı bir durum var ama bir bakıyorsunuz ki hepsini geç, ne yasama, ne yürütme hepsi bir kenara yargı bir anda hepsini silip atabiliyor."

- analoji yapıverin sayın başbakan. yerçekimini yasama, yerçekiminin uygulanmasını yargı, sefil vatandaşın yerçekimine maruz bir şekilde yürümesini de yürütme olarak düşünün. evet yargı bize bu adamlar niye uçmuyor deme hakkı vermiyor ne yazık ki. ha o ayrı dediğiniz yasama sayesinde gerçi buradaki örnekten farklı olarak yargının işleyişini değiştirme şansınız var. pek tabii hepimiz biliyoruz ki o da hiç te öyle ayrı bir kuvvet falan değil ülkemizde. sizin de yasamayı yürütmeyi hallettik böyle yargı olmuyor yahu minvalindeki bu söyleminizden de kolayca çıkarılabiliyor zaten.

- "hani birbirinden ayrıydı? ne oldu? şu anda yargı istediği şekilde yürütmeye müdahale edebiliyor."

- yürütme derken sayın başbakanım? özelleştirme komisyonu adı altında yapılan yürütmelerden bahsetmiyorsunuz sanıyorum burada. bildiğim kadarıyla yargı onlara müdahale edemiyor. bırakın yargıyı, yasama organı olan millet meclisi dahi bir bakanın olası bir kusurunu dahi gündeme getiremiyor. evet hani birbirinden ayrıydı, ne oldu sayın başbakanım?

- "ama bakıyorsunuz ki bir taraftan da parlamentonun yüzde 65’ine sahip bir siyasi parti veya en küçüğü fark etmez, bir siyasi partinin kapatılması noktasında iki dudak arasından çıkacak bir sesle bu, bu ülkede konuşulabiliyor. "

- o iki dudak aslında çok tanıdık geldi ama sanıyorum siz ondan bahsetmiyorsunuz. yine de bu konuda size katılıyorum. kimse partinizin yeni bir suni mağduriyet dalgası ile seçime girmesi taraftarı değil.

- "bunu kabullenmek mümkün mü? varsa ortada bir suçlu, bedelini ödesin ama bir tüzel kişiliği bedele mahkûm etmek, bu bedeli o tüzel kişiliğe ödetmek demokrasi ile bağdaşır bir şey değil. hiçbir ileri demokraside yok."

- parmak kaldırmaya gelince parti tüzel kişiliğinin ayrılmaz bir parçası olan milletvekilleri nedense bedel ödemeye gelince bir anda özgür kendi kararlarını verebilen ve yaptıklarından kendilerini sorumlu hissedebilen bireylere dönüşüyorlar. işte bu kusurlar o övdüğünüz ileri demokrasilerde yok sayın başbakanım.

- "işte bunu biz milletimize giderek çözmek istiyoruz ve milletimizle de bunun çözüleceğine inanıyoruz. yargı reformu aynı şekilde. yargıya sorarsanız yargı diyor ki ‘her şeyi biz yapacağız’. ben de diyorum ki dünyanın bütün gelişmiş ülkelerinin ortalamasını alalım."

- doğru diyorsunuz başbakanım, alalım dünyanın bütün gelişmiş ülkelerinin ortalamasını alalım. yalnız araya çin, birleşik arap emirlikleri gibi gelişmiş ama demokrasi anlamında pek de gelişmemiş ülkeleri sakın ha katmayalım zira biliyorsunuz halkımız bu tip ince detayları bilemeyebilir.

- "bu ortalamayı aldığınızda ortaya ne çıkıyorsa gelin onu uygulayalım. buna var mısınız, yok musunuz? bunu soruyoruz ama o da işlerine gelmiyor."

- biz bir şey mi kaçırdık başbakanım? ne zaman sordunuz bunu? ben tam aksini gözlemliyorum şu geçen son bir iki hafta içinde. kaçırdıysam affedin beni.

- "bize münhasır bir şey olacak... böyle bir şey yok. biz gelişmiş ülkelerde ne varsa onun ortalamasını alalım ve nasıl ki yargı kendi içinde herhangi bir mensubunun yargılanmasına başkanlar kurulundan müsaade ediyorsa bırakın da siyasetçinin yargılanmasına da parlamento müsaade etsin. bunun adımını atmamız lazım. bir siyasi partinin kapatılıp kapatılmaması için müsaadeyi parlamento versin. gelişmiş ülkelere baktığımızda bunu gördük. bunların adımının atılması lazım.”

- pek tabii sayın başbakanım, mümkün olduğunca kalkanları daha da sağlamlaştırmak gerekiyor. dokunulmazlık kalkanı, gensoru savuşturan parti içi voltrancılık falan yetemeyebiliyor bazen. partinizde dokunulmazlık kalkanından mahrum kalan, gensoru gören bir milletvekili yahut soruşturma izni verilen bir bürokrat olduysa kusuruma bakmayın. aslında doğru diyorsunuz bu güç te yasama ve yürütmeye verildiğinde ortalık süt liman oluyor gerçekten de.

not : tırnak işaretleri arasındaki sözler başbakan'a aittir.
70146 entry daha
hesabın var mı? giriş yap