şükela:  tümü | bugün
 • ingilizce bilmeyeni çaycı yapmıyolar artık nasihatlarıyla büyüdüğümüz şu ülkede demekki bi yerlere ulaşmak için ingilizce bilmek o kadar da şart değilmiş dedirten ve eğer tayyip erdoğan ingilizce anlıyorsa yada listening olayını geliştirirse , dış ülke liderleri ile yapıcağı görüşmelerde kendisine zaman kazandırabilicek olan özellik.
 • kasımpaşalı ingilizcesi
 • inşallah, maşallah ve dilimizde kullanılabilen buna benzer kelimeler ingilizceye direkt olarak çevrilemeyeceği için kendince bir çözüm bulmuş kişinin ingilizcesi.
  yetersiz ingilizcesi olabilir. ama bu kelimeleri kullanamayacağı anlamına gelmez. çünkü türkçe konuştuğumuz halde yüzlerce yabancı kelimeyi sırf karşılığı olmadığı için ingilizce olarak kullanıyoruz.
 • chicken translate yapsa bile raziyim gevur bir $ekilde anliyor onu da .
 • tunus gezisinde kullanım örnekleri görülen lehçedir.

  italyan turistleri karsisinda gören erdogan onlara berlusconi diye bagirdiginda tepkiyle karsilasir ve dönüp söyle der:
  "olmadi ya, berlusconi my friend"

  bir müthis diyalog da gazeteciler ile yasanir
  gazeteciler sorar: how are you?
  erdogan: thank you, siz how are you?
 • rte'nin "siz how are you?" seviyesindeki ingilizcesinin sebebi meğer radyocu gezegen mehmetmiş. rte'nin cezaevi'nde kaldığı süreçte bu cengaver genç, yememiş içmemiş rte'ye çuvallar dolusu mektubu ulaştırmış. cezaevi'nde ingilizce öğrenmeyi amaç edinen rte ise bu mektupları okuyacam diye kendini ingilizceye verememiş. ziyaretine giden gezegen mehmet'e de "gezegen yaktın beni. ya ben ingilizce öğrenecektim, sen buraya sürekli mektup göndertiyorsun. ne yapacağım ben?' demiş demesine. ama başarılı başbakan sökmüş ingilizceyi, yalamış yutmuş..
  kuzey afrika gezisi sırasında, hatırını soran (how are you? diyerek) arap gazeteciye
  thank you. siz how are you? diyerek cevap vermiş ve kendisiyle gurur duymamızı sağlamıştır. bi de sayın başbakanım hakkında bir ton dedikodu çıkarıyorlar, yok ingilizce bilmiyormuş, yalana bak, ingilizce bilmeyen bir adam nasıl ingilizce cevap versin, allahtan gözümüzle haber kameramanları sayesinde şahit oldukta yalancıların mumunu söndürdük.
  ulu bir devlet adamımız olan sayın erdoğan hem bununla da kalmamış, etrafta dolanan italyan turistlerle bile konuşmuştur, yazık ki italyanların ingilizcesi berbat düzeyde olduğu için canım başbakanımın neden bahsettiğini anlayamamışlardır. o kadar "berlusconiiiiiii" diye bağırmasına rağmen , cahil italyanlar "no, no, no..." diyerek başbakanımızı hadlerine düşmeyerek bozmaya çalışmış, başbakanım da altta kalır mı "‘olmadı yaaa, berlusconi my friend" diyerek, beni benden almış, çok yaşa sen başbakanım, sen beni güldürdün, allah da seni güldürsün" diye katılmama sebep olmuştur.