• red flag, genelde romantik iliskilerde her seyin normal gibi gittigi donemlerde goze carpan, ilerde cok buyuk sorunlara yol acma potansiyeline sahip durum veya davranislara denir.

ornek, benim icin bir kadinin bihter ziyagil'e aglamasi en buyuk red flag'lerden bir tanesidir.
  • tehlike işareti, sinyali olarak algılansa da tam karşılığının tehlike çan(lar)ı olduğunu ve kavramın temsil ettiği şeyin aslinda sandıgımdan ne kadar daha güçlü olduğunu fark etmek bana çok faydalı gelmişti. belki birilerine faydam dokunur.

susma haykır, red flag'ler vardır!
  • yanlışlarında ısrarcı olan insanların, ilişkilerde ortaya koyduğu "beni hayatından çıkar" anlamına gelen davranışlarına verilen addır.

zaman içinde edindiği deneyimlerle "ne istediği kadar, ne istemediğini de bilenler"in kriterlerini, geçmişte bolca tecrübe ettiği bu "red flag" davranışları oluşturur.

ilgili tanıma uyan bariz işaretlere göz yumulduğunda, ileride büyüyerek tekrar karşınıza çıkar.
    bunun sonucunda, birden fazla red flag vermeye devam eden bir partnerle ya çatışmaya girersiniz ya da değer yargılarınızı karşıdakinin yanlış davranışını tolere edecek şekilde adapte etmeye çalışırsınız.
    ilk seçenek ilişki için; ikincisi ise kişiliğinizden ödün vererek geçici bir süreliğine kendinizi kandırdığınız için zorlayıcıdır.
    her iki durumda da gereksiz bir zaman kaybı, stres ve sıkıntıya maruz kalırsınız.

"red flag" gösterene kapıyı göstermedikçe, "yanlışlar" olduğu yerde durmaya devam edecektir. beraberinde azalan, önce kendinize olan saygınız, buna bağlı olarak karşınızakinin ve toplumun size gösterdiği saygı ve değer olacaktır.
  • kısacası ve türkçesi ile “kişinin kendi yapısı ve dünya görüşüne uymayan insan”dır red flag.

siz naziksinizdir, karşınızdaki kaba.

siz düşüncelisinizdir, karşınızdaki umursamaz

siz seversiniz, karşınızdaki sevmez.

örnekler çoğaltılabilir ve eğer his duyduğunuz birinin red flag göstergeleri varsa derhal bağra taş basılıp uzaklaşılması gerekir. aksi taktirde red flagler üzer.
  • twitter psikologları ve sosyologları tarafından saçma sapan maddeler yazılıyor. bu kadar genelleyici, bu kadar öznel maddelerin böyle favoriler alması toplumun aklı açısından şüphe uyandırıcı

kendileri de muhtemelen twitter'da okuduğu şeylere göre buraya maddeler yazıyor. saçma sapan şeyler. hiçbir bilimsel yanı yok

hele bir maddede istismara uğrayan kişi suçlanmış red flag diye. sorsak istismar karşıtıyız diye dolaşırlar ortalıkta. emin olun istismar mağdurları olayın esasen olayın kendisinden değil sizin gibi düşünen toplum baskısı yüzünden zorlanıyor .

bu kavramı bilenler de genelde twitter'da gören çok bilmiş tipler olacağı için muhtemelen bu yazım çok görülmez.

ama mantıklı olup da okuyanlara diyorum twitter'da sosyolog, psikolog gibi yazanların bı bok bildikleri yok. tamamen uzaktan sallayarak yazıyorlar. lütfen inanmayın. öznel olun, aklınız varsa kendi kafanızı kullanın.
  • tüm olasi durumlar icin gecerli olabilecek yaklasan herhangi bir tehlike sinyalini sembolize eder.

gunumuzde daha cok bir iliskinin en basinda dislama kriteri olarak degerlendirilir:
    asiri uc goruslere sahip agresiflik, utandirici boyutta sigara-uyusturucu-alkol tüketimi, kumar bagimliligi, teknoloji kullaniminda asirilik;
    mizahtan yoksun, kiskanc, karamsar, otokratik, kendi hatalarina bakmadan baskalarini suclamaya meyilli, küfür ve siddeti normallestiren, tembel, israrci, diger insanlari kendinden asagida görecek saygi anlayisina sahipse ve arkadasim diye bahsettiginizde cinsiyet soruyorsa bir seylerin ters gittigi nettir, daha dikkatli olunmali.
  • benim için en büyük red flag birinin düşüncelerini, davranışlarını kestirememektir. bu durum samimiyet duvarının yıkılmadığını gösterir.

sizden gizli bir yanı olması ve açıklayamadığı konular da yine red flag'tir.

ima edilen ve yönlendirilen nokta ile davranışların birbirine tezat olması da büyük ipuçları verir.
  • abd tarafından 1975 yılından beri her sene düzenlenen tatbikat. 2008 yılında brezilya, isveç ve türk hava kuvvetlerine bağlı filoların da katılımıyla yapılmıştır. tatbikatın türk hava kuvvetleri ile ilgili bilgi ve fotoğraflarına buradan ulaşılabilir:

http://www.hvkk.mil.tr/…innerpages/redflag2008.aspx

tatbikata ev sahipliği yapan nellis hava üssü'nün internet sitesi:

http://www.nellis.af.mil/
  • nevada'daki nellis hava kuvvetleri ussu ve alaska'daki eielson hava kuvvetleri ussunde her sene yapilan hava muharebe egitim tatbikati. tatbikatta bazi usaf ucaklari dusman ucaklarinin kamuflajinda boyanir ve bu ucaklar tatbikatta dusman rolunu uslenir. (bkz: aggressor filo)
  • ms outlook`ta inbox içinde önemli ve gerekli görülen konularda mailin yanına konan işaret..
hesabın var mı? giriş yap