• dwayne johnson'ın başrolünde olacağı aksiyon macera filmi. yönetmenliğini rawson marshall thurber yapacak. 13 kasım 2020'de vizyona girecek.

https://twitter.com/…iniz/status/961481045647519744

edit: gal gadot, kadroya katılmış.

edit: universal filmi netflix'te kakalamış. ryan reynolds, filmin kadrosuna katılmış.
  • bir bill browder kitabı.

kitabın konusu bir amerikalının rusya borsasında, finansal piyasalarında elde ettiği servet. sovyetler’in çöktüğü dönemde, daha ilk oligarklar filizlenirken bu piyasada yer almış kişi. ne manipülasyonlar dönmüş, ne kiraz silkelemeler yapılmıştır siz düşünün.

rusya kendisini ülkeden siktir edince de kitap yazmış.

kitabın alt başlığı; “how i became putin s no:1 enemy” (nasıl putin’in bir numaralı düşmanı oldum).

konuyla çok alakalı ayrıca;
    (bkz: magnitsky act)
  • netflix'in bu zamana kadar bir film için en çok bütçe ayırdığı proje.

işin açığı ne kas yığını dwayne johnson ne de şaklaban ryan reynolds ilgimi çekmiyor. sadece ve sadece gal gadotçuğum için heyecanla bekliyorum. umarım kült bir film çıkar.

filmi izledikten sonra umarım güzel bir şekilde editlerim.
  • abd kökenli, ingiliz vatandaşı yatırım fonu hermitage capital şirketinin sahibi william "bill" browder'ın putin rusya'sında başlayıp tüm dünyaya genişlettiği adalet öyküsünü anlattığı 2015 tarihli kitabı. abd'de magnitsky act adıyla kanunlaşan ve temelde browder'ın avukatı sergei magnitsky'nin rus hapishanelerinde işkenceyle öldürülmesinde parmağı olan 60 kişinin abd'ye giriş yasağı ve abd'de varlıklarını dondurma yaptırımını içeren yasanın kabul edilmesini sağlayan süreci anlatıyor bu nefis kitap.

browder, dedesi abd komünist partisi lideri olmasına rağmen kapitalist bir eğitim almış ve borsa dünyasına girip zengin olmuş bir adam. varlıklarının çoğunu da sovyet rusya dağıldıktan sonra yeltsin döneminde halka dağıtılan hisse senedi kuponlarını satın alıp özelleştirmelerdeki fırsatları doğru yakalamasına borçlu. putin göreve geldikten sonra onun hizaya getirmek istediği kodamanların hisselerini toplamasıyla da yaşamı yolunda gidiyor. ama bu kodamanlar putin'e biat edince işler tersine dönüveriyor. browder'ın hayatı bundan sonra ölüm tehditleriyle, mahkemelerle, her an kırmızı bültene alınıp tutuklanma korkusuyla geçiyor. rusya'da kalan avukatları da aynı korkuyu yaşıyor ve en tempolu macera filmlerini aratmayacak bir serüven başlıyor. serüvende geride kalan tek kişi sergei magnitsky ise adil ve demokratik sandığı ülkesi tarafından işkence altına alınıyor.

browder'ın muazzam kitabı geçen hafta pegasus yayınları'nca (türkçe adı "kırmızı bülten") basıldı. pegasus'un her zamanki fahiş fiyat politikasıyla ve özenli baskı anlayışıyla elbette. türkiye'nin rusya ile olmadık derecede yakınlaştığı şu dönemde bu kitabın çıkmasını biraz manidar buldum. neyse ki akp henüz yayın dünyasında kılı kırk yaran bir istibdat anlayışı taşıyacak kadar kültür içeren bürokratlara sahip değil. yoksa 4 yıl önce çıkan bu kitap neden tam da bizim rusya'nın dostu olmaya çalıştığımız şu günlerde yayımlanıyor diye kesin sorarlardı. kitabın ikinci adı "nasıl putin'in 1 numaralı düşmanı oldum." pegasus bu adı ne kapakta ne de künyede kullanmış. ilginç bir tercih!

finans dünyasını sıkıcı bulan okurlar kitabın ilk 200 sayfasında biraz sıkılacaktır. açıkçası bu bölüm bir 100 sayfa kısa tutulsa daha iyi olacakmış. ama bu bölümü geçebilenleri mükemmel bir ikinci yarı bekliyor.

dünyanın tüm otoriter ülkelerinde sergei magnitsky'ler de putin'ler de eksik olmayacak. bu acı gerçeği kabullenerek okuyunuz, tavsiye ediniz.
  • tanıtım fragmanı düşen dwayne johnson, ryan reynolds, gal gadot filmi. 12 kasım'da netflix'te.

https://www.youtube.com/watch?v=3aqsy1e4xk8
  • yayınladıkları klipte zayıf gal gadot 100bilmemkaç kiloluk dwayne johnson'ı madara üstüne madara edip üstüne ryan reynolds'ın pestilini çıkarıyor. tamam, bu bir film de ne bileyim bari karakteri süper kahraman yapsaydınız da biraz inandırıcı olsaydı sahne ya da ne bileyim, gal yerine bir mma dövüşçüsü seçseydiniz ya da yıllardır filmlerde dövüşen michelle rodriguez'i veya michelle yeoh'u oynatsaydınız. ha bir de karakterlerden kurguya kadar her şey aşırı dandik duruyor. dwayne johnson milyonuncu kez fbi ajanını oynuyor, ryan reynolds gene izleyiciyi güldürmeye çalışan bir şebeğe hayat veriyor. her şey çok sıkıcı. universal'ın filmden umudunu kesip "al netflix, sen yayınla" demesi hiç şaşırtıcı değil. netflix büyük bütçeli aksiyonlarda da varım demek istiyor ama şimdiye dek çektirdiği blockbusterlardan sadece extraction bekleneni verebildi.
  • bir kadının kaslı bir erkeği dövmesi zaten garip iken 2 kaslı erkeği dövmesi hakiketten saçma olmuş. yapmayın böyle şeyler gözünüzü seveyim. haa fantastik dersen o zaman tamam.
  • dwayne johnson, ryan reynolds, gal gadot'un başrolünde olduğu aksiyon komedi filmi. 12 kasım'da netflix'te.

fragman
  • bu filmin varlığı beni rahatsız ediyor.

izleme kardeşim diyebilirsiniz. çok haklısınız ama dayanamıyorum napayım?

ya fragmandaki şakalar o kadar ilk akla gelen ki ya valla yeter ya.

fragmanda bi sahnede bizim oyunculuk yeteneği sıfır olan güzel kızımız rock'a deadpool için diyor ki yanındaki nasıl bir adam iyimidir, deadpool da elindeki vazoyu bir anda dengesini kaybedip yere düşürüyor. hahahahhaha ya bi siktirin gidin amk.

bu film hayvan gibi görsel efektlerle hayvan gibi paraya tutulmuş oyuncularla çekiliyor.
    lan oğlum az biraz senaryoya, diyaloglara, şakalara falan para harcayın. yeter artık bıhtık ya valla bıhtık.

ek: aşağıda bir arkadaş deadpool dediğim adamın adının aslında ryan reynolds olduğunu söylemiş. bakın valla intihar ederim. çocuğumu keserim valla. ryan reynolds diyor ya. şu olay filmden daha komik amk.

ek2: new york times mı burası ne istersem onu yazarım at kafası. adamla yüz yüze mi konuşuyoruz? deadpool demeyecekmişim. bileklerimi kesmeye gidiyorum ben. iyi günler.
hesabın var mı? giriş yap