• insanı yiyecek, içecek uzmanı yapan aynı zamanda tabiri caizse adamı madam yapan hastalık. siz siz olun reflüsü olan biriyle dalga geçmeyin ve aç karna sigara içmeyin.

rakı sofrası hazırlanır.
    - yok abi ben içmiyim.

balık gelir.
    - yemiyim ben ya.

pizza gelir.
    - şu domatesleri ayırayım.

kahve gelir.
    - almıyım teşekkür ederim.

kola gelir.
    - almıyım ya dokunuyor bana.

meyve suyu gelir.
    - abi bu marka dokunuyor bana.

portakal suyu?
    - abi portakal suyu da dokunuyor.

eve çiğ köfte alınırken ikram edilir.
    - yok abi almıyım dokunuyor.

patates kızartması?
    - abi dokunuyor.

sakız?
    - abi çok çiğneyince dokunuyor almıyım.

yemek yemeye girilir... iskender?
    - yok abi midem..

adana, urfa?
    - ya abi sen bana bi çorba getir.

domates çorbası var?
    - hay amk yemiyorum, içmiyorum bi şey. bi su getir...
  • hayatımın baş belası. ama babam beni bu beladan kurtarmak için bir listeyle geldi. adam doktor, bilimsel konuşuyor. listeye göre;

- salçalı yemek yasak.
    - çiğ yeşillik yasak.
    - mandalina, portakal yasak. (ben antalyalı'yım lan. portakalın kabuğunu yerim, bırak portakalı.)
    - ekşi, acı yasak.
    - turşu yasak.
    - salamura yasak.
    - dememe gerek var mı? asitli yiyecek, içecek yasak.

"o yok, bu yok? ne var lan it?" demek istiyorum buradan reflüme. millet çikolata krizine girer, yanında çikolata taşır. ben rennie, panto taşıyorum şu taze yaşımda. yeter lan yapışma yemek boruma. rahat bırak beni.

ha bir de nasıl unuturum?

- çay, kahve yasak.*

ne liste mübarek! sanki bana jacob'ın listesi...
  • amına koyacağım ben bu hastalığın artık. (tanım: kişiyi canından bezdiren bir hastalıktır)
    bugün 6 aylık tedavi ardından bıraktığı yerden devam eden göt oğlu göt bi hastalığım var. (tanım: reflü geçmeyen bir hastalıktır)
    bir şişe rennie duo içtim, sırf kahvaltıda börek yediğim için. (tanım: rennie duo'nun kısmen iyi geldiği bir hastalıktır)
    öğlen yemek yiyemedim lan. (tanım: aç bırakan hastalıktır)
    her su içişimde de ağzıma geliyor. (tanım: su bile içirmeyen hastalıktır)

çok sinirliyim ya. cidden.

stresin de amına koyayım. (yazar burada stres de bir etken demek istedi.)
  • reflü hastalığının tedavisi nasıldır?
    reflü hastalarının az miktarda yemesi ve özellikle tok karına yatmamaları gerekiyor. yağlı yemek, çiğ sebze meyve(özellikle domates soğan,narenciye),salçalı yemek, çay, kahve, asitli içecekler,sucuk,salam,sosis,mayalı hamur işleri ve özellikle alkolden uzak durmalı. ağır sporlar yapmamalı, 30 derece eğimli yataklarda mümkün olduğunca sol tarafına dönük yatmalı.

(bkz: öl amk) :(

zamanın ötesinden gelen edit: 8 gün önce sigarayı bıraktım. şu an çok rahatım.

zamanın ötesinden gelen 2. edit: sigarayı bırakalı 40 küsür gün oldu. reflü'den eser yok ;)
  • tedavisini söylüyorum. su için günde 4 litre. geçmezse gelin beni bulun. ama bir şey yapmayın bulun sadece öyle, ben de şaşırayım nasıl geçmemiş diye. çünkü benimki böyle geçti, yüzde %90 nedeni bu gibime geliyor.

zaten normalde de çok su içen biriyim hatta su içip yatayım mesela, uyuyana kadar yine kırk kez susayıp kalkmak zorunda kalırım, o yüzden şişe yanımda durur. ancak o dönem nedense az su içiyordum. ve eşek ölüsü gibi ağır stres vardı üzerimde. reflü geldi. bir kutu ilaç kullandım. ara verdim. geçmemişti tabii ki ve hiç geçmeyecek sandım. çayı kestim, beslenme şeklimi değiştirdim vs, öyle uyuz ki insan bir şey yemeye korkuyor. sabahın köründe az haşlanmış patates yemedim sırf o günüm düzgün geçsin diye. sonra yav bu neden oldu nasıl geçer vs derken suyu azalttığımı fark ettim. tam da o sırada birisi su içmenin ona iyi geldiğini söyledi. o kadar etki eder mi ki derken suyu yine yanımdan eksik etmez oldum. şimdi bakıyorum 18 gündür midem ağrımamış. çay da içiyorum. canımın istediğini de yiyorum. kapuska bilem yerim istesem.

yukarıda eşek ölüsü dedim ya bir de, üzüldüm. ne saçma söz o öyle. eşek ölmüş yani, hiç hoş mu bu, böyle şey denir mi, demiyceksiniz artık, yasakladım. onu da okumayın üstünü kapattım şimdi ben.

3 litre de olur. ama 2 çok az.
    su ne güzel şey ya, kurban olurum. dur içeyim bir bardak yine.
  • evrime inanmayanlar için gelsin , reflü en büyük kanıttır. 2 gündür odamdan bile çıkamıyorum , yanıyor ulan göğsüm yanıyor , ejderhaya evrilmeme bir kaç gün kaldı.
    neyin intakmını alıyor bilmiyorum ama ben de onun ebesini sikmeyi bilirim , şerefine içiyorum reflü , ya sen beni sikicen ya ben seni. bu oda ikimize dar.
  • bir ferhat güzel bıyığı hayal edin. midenize ve yemek borunuza sürekli olarak sürtünüp canınızı yakan bir bıyık.
    işte reflünün acısı da böyle bir şey. o bıyığı her daim hissetmek midede ve yemek borusu civarında.
  • eger ameliyat olmazsaniz veya ortaya cikma nedenlerini (stres, duzensiz beslenme, kilo, vb.) ortadan kaldirmazsaniz, hayatiniz boyunca icinizde tasiyacaginiz lanet bir hastaliktir. stres en buyuk musebbibi ve azdiricisidir. artik bir "yasam bicimi" haline getirmeniz gereken beslenme rejimi, duzenli egzersiz (ama kurek, mekik gibi mideye baski yapan sporlar degil, yuruyus, yuzme gibi sporlar), ideal kiloya inme ile ve mumkun oldugunca rahat, gamsiz, genis bir insan olmaya calisarak dizginleyebilirsiniz. yine de hep firsat kollar. ritmi bozdugunuz anda "ben burdayim" diye ortaya cikar. sabir en iyi ilaclardandir. bir de reflu bazi kisilere ozeldir. belli karakter yapisinda olan, stres-yogun ortamda calisanlar, genellikle de kadinlar hedef kitlesidir. o kadar kisilige baglidir ki, bircok gastroenterolog midenizden karakter tahlili yapar, mide faliniza bakar.
  • 4 sene önce üniversitedeyken tanıştığım bir hastalık. gitmediğim doktor içmediğim ilaç kaçmadığım endoskopi kalmamasına rağmen acısından, sıkıntısından kurtulamadım. ta ki her şeyi bilen adam babamın tavsiyesine kadar... denedim , gördüm ve iyileştim ki bunun ilacı alternatif tıpta. sığla yağı ile çam balını karıştırıyorsun sabah ve akşam öğünlerinden 1 saat kadar önce 1 kaşık yutuyorsun 1 aya kalmaz reflüden eser yok. yaşasın kocakarı ilaçları!
  • mide asidi yediklerimizi rahatça öğütecek kadar kuvvetli. yemekle beraber sıvı tüketirsek kaynar suya su dökmüş gibi asidin gücünü azaltıyoruz. bu da reflüye neden oluyor. bunu biraz geç öğrendim ve çektiğim acılar yanıma kar kaldı.

uzun zamandır yemekle beraber sıvı tüketmiyorum ve gerçekten kurtuldum diyebilirim. bu sorunu yaşayan arkadaşlar dediğimi bir denesinler. umarım olumlu etkisini görürsünüz çünkü gerçekten yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlık.
hesabın var mı? giriş yap