• bilimsel makaleler basılmadan önce hakemlik sisteminde bilimsel makaleye hakemlik yapan kişi.
  • denetim* camiasında* çalışma kağıtlarını hazırlayandan bağımsız olarak gözden geçiren kişi. bu kişi çoğunlukla ekip lideri*ya da müdür olmaktadır.
  • bilimsel makaleleri review edenleri mütemadiyen anonymous olur.* msn'de de appear offline takılır zaten bunlar.
  • kimi zaman da anonymous oldukları için üst derecede saçmalamaktan çekinmezler. atış serbest nasılsa.
  • bir süredir küfür dağarcığımı genişletmemi sağlamış hakem kişisi.

kaliteli bir dergi de mal gibi bir yazı yayınlanır.
    öyle bir sunum vardır ki düşman başına; % 100'lük sensitivite, spesifite, pozitif prediktif değer, vb vb % 100'lük doğruluk. öyle böyle değil oranlar. al sağına soluna sür. öyle her derde deva. bal reklamı gibi. kelliğe ve iktidarsızlığa filan da çözüm bulmuştur yazılmamış bir tek.

ya gözden kaçırdılar, ya mala bağladılar. acaba bile demedikleri ortada.

neyse sizde aynı konu ile ilgili hazırladığınız bir yazı olmasının da şansı ile o işler öyle değili anlatarak somut kanıtlar içeren editöre mektup gönderirsiniz.

minör revizyon istediklerine dair cevap gelir.

bir değerlendirici basılabilir olarak değerlendirip hiçbir ek öneri/istek vb. getirmez.

diğer sopalık değerlendirici yazdıklarınızı kuşa çevirmek için görüntülerin çıkmasını ister, orayı kısalt, burayı kısalt vb vb hepsini kısalt, kısalt ama kısalt içeren bir yorum gönderir.

lan zaten dergi formatına uygun ve kısa zaten, ne kısaltması diye düşünüp ama bir bildikleri vardır diyerek kısaltırsınız. sadece kanıt olguların çıkartılmasına direnirsiniz. onlar çıkarsa mektubun ne anlamı kalır ki?

sora yeni minör revizyon gelir. sunduğunuz kanıtları çıkartmamışlardır, ingilizceniz yerden yere vurulmaktadır. ama küçük bir hata ile birlikte. linkteki revizyon metinin bir yerinde sevgili değerlendiricinin maili unutulmuştur. mailden küçük bir araştırma ile editör ile aynı klinikten sizden çömez değerlendiricinize ulaşırsınız.

büyük ihtimalle ilk yazıyı da bu saf salağım nazi kabul etmiştir. ari ırktan klinik kurup sabahları deutschland über allessöyleyerek güne başladıktan sonra, ingilizcenize sayıp sövdüklerine göre....

"english style editor" kadar kafalarına taş düşsün.

ruslar ikinci dünya savaşında nasıl ağzınıza tükürdü.

zaten bunlar yüzünden almanya yenilince biz de yenilmiş sayıldık.

oh rahatladım.

hiç olmadı; sen elbet şu düzeltmeleri kabul edeceksin. ben sana başka maillerden türkçe sevgi sözcükleri yollamazmıyım. en son da anadolu lisesi efsane ingilizce küfürleri ile tanıştırmazmıyım. background'unu up'lamazmıyım.donkey bile.
  • bir alana dair iyi/kaliteli diyelim bir yazı gider kliniğinizden. bir konuya dair yeni cut off değerleri tanımlanmakta ve konu ile ilgili literatür de olmayan bir tanımlama yapılabilmiştir, istatiki olarakta gösterilmiştir.

çalışmanız kongre'de seçilmiş sözlü bildiriler arasında değerlendirilir ama ödül alamaz. (aynı kongre'de başka bir sözlü bildiriniz birinci olduğu için bu konunun ikinci veya üçüncülüğü size koymaz bile.)

yazıyı önce abd'de çıkan alanında ünlü sci bir dergiye gönderirsiniz.

işte malum kadın/erkek reviewer ile burada karşılaşırsınız. adam/kadın yazıya döşer, literatürleri beğenmez, sayı az der (mal okusa dünyadan literatür de çıkan sayılar zaten bu civarda, daha fazla olsa tüm dünya da bu ne lan demek lazım, infial ile sıçtık demek lazım.) bazı çok mantıklı ve güzel eleştiriler getirir. annenize dair temiz duygularını iletir vb.

bu kısım da sorun yok. yazıyı kabul etmeyebilir. eleştirebilir. uzun değerlendirmesi ile harika bir katkı vb de koymuştur,

siz bu reviewer'ın tüm eleştirilerini ekipçe değerlendirir, discussionı gözden geçirirsiniz, literatürleri yenilersiniz, konuyu/sonuçlarınızı farklı bir açıdan tartışırsınız vb vb...

"x" tedavi tekniği uygulanmamış der. sonra bakarsınız bu teknik abd'de sadece 2 hastane de, tüm avrupa'da 1 hastane'de ve japonya'da 1 hastane de uygulanabilmektedir. tüm dünya da 4 bilemedin 5 merkez. etkinliği tartışmalıdır. yaygınlaşıp yaygınlaşmayacağı tartışmalıdır. maliyetleri seni beni gerer. siz de temiz duygularınızı ekipçe iletirsiniz.

sonra yazının tartışma kısmı, literatür kısmı ve önerilen/eleştirilen revizyonlar ile bu sefer avrupa'da konu ile ilgili üst düzey bir dergiye gönderirsiniz.

süpriz burada başlar. değerlendiricinin biri kafadan red etmiştir.

gene aynı maldır. editör gene bu ünlüye göndermiştir. adam/kadın yazıyı okumamıştır bile. eski cevabını çak diye yapıştırıp yollamıştır. literatür eleştirilerinin hepsi düzeltilmiştir ama bakmaya bile zaman harcayamadığı için... yazıya bakmamıştır bile...

sonra ben bunlara donkey, fuck filan diyince küfretmiş oluyorum öyle mi? lan bu herif acaba konu ile ilgili tartışma kısmında kibarca laf soktuğumuz "o işler öyle değil, gülümün" tıbbi terminolojiye uygun yazdığımız alandaki ünlü otör herif olmasın diye kıllanırsınız. (oğlum sensen bak buraya yazıyorum, oğlum yaşlısın ölecen lan. ateist benden bir fatiha filan hak etsen, bak müslüman da değilsin cennet için sana yol yapsam ne olurdu?, ölücen lan, arkandan sövdürmesen olmaz sanki..)

tanım: hakem kişisi/kadını/erkeği. önemli bir kurum.
  • çeviri işlerinde son kontrolün ardından firmaların para ödediği, çoğunlukla boş beleş, dil bilmez denyolar.
    ne çeviriden anlıyorlar ne de yapıdan.
    öyle saçma hatalar girip, öyle komik hallere düşüyorlar ki, insan "ne yaşıyorum ben" diyor.

sonra örnekte 7.200 kelimelik iş yapılmış.
    reviewer denen kazma 147 adet (evet, yüz kırk yedi) adet hata girmiş ve iş bu yüzden geçersiz sayılmış.
    düzenlemeleri yapın diye gelen metindeki girdilerin tümü tamamen kıl tüy şeyler.
    misal "ve"leri silmiş, "ile" yapmış, virgülleri silip "fazladan kullanılmış" demiş ama buna sebep olarak "bir cümle içinde birden fazla virgül kullanılmaz" demiş (allahım, kafaya bak), cğmlelere hiç dokunmadan kıçını başına, başını kıçına koyup "böyle daha rahat okunuyor" demiş.
    sonuç olarak üçüncü taraf kontrol istedik, hepsi (147 girdinin hepsi) seçime bağlı ve/veya hatalı düzenlemeler olarak geldi.
    biz paramızı aldık ama bu denyo reviewer olarak çalışmaya devam ediyor.

arkadaşlar, lütfen reviewer olarak birileriyle çalışacaksanızi önce 500 kelimelik böyle ince hazırlanmış bir iki metinle denemesini yapın.
    sığır mı değil mi, önceden belirleyebilirsiniz.
hesabın var mı? giriş yap