• hirvatistanin kücük bir liman sehri.
  • hırvatistan'ın yugoslavya'yı yakıp yıkan savaştan etkilenmeyen şehri. hemen yanındaki opatya, rijeka'ya bağlı güzide bir tatil beldesidir.
  • (bkz: opatija)
  • hirvatistan'in bati kiyisinda bulunan liman sehri. split ve dubrovnik gibi sehirlerle kiyaslandiginda daha endustriyel bir sehirdir.
  • (bkz: fiume)
  • konum olarak aslında süper yeri olan,ama devletin işletmesi ile tam bir kaos ortamının yaşandığı,ekipmanlarının olmadığı,olanının bozuk olduğu limana sahip şehir.
  • havalimani, kopru ile gecilen krk adasinda bulunur. rijeka'da kalmayip, 30-40 km. yapip, bu adanin guney ucuna giderseniz, sahane plajli, baska adli bir yerlesim birimine ulasablirsiniz. baška seklinde yaziliyor aslinda. gormeye, kalmaya deger.. http://www.tz-baska.hr/
  • yaz sonunda sabahları günlük güneşlik uyanıp,öğleden sonraları sağanak yağışlı geçirmeniz muhtemel olan,yemek için mcdonalds,eğlenmek için river pub'a gidilebilicek,gezilesi görülesi hırvat şehri.
  • bir zamanlar limanı sayesinde çok ünlü olmuş, şimdi ise pek turistik olmayan hırvatistan şehri. öyle ki gezimiz sırasında karşılaştığımız bütün hırvatlar "ne işiniz var rijeka'da, gidin başka yerleri gezin" demişlerdi. biz ise uyarılara aldanmayıp gittik tabi, iyi de oldu, avrupa'da olmadığını düşündüğüm "victoria's secret" mağazası buldum ve öğrendim ki hırvatistan'da birkaç şehirde daha varmış. ayrıca farklı bir deneyim oldu çünkü herhalde ilk defa hiçbir "souvenir" dükkanı olmayan ve herhangi bir dükkanda souvenir satılmayan bir şehir gördüm. sonuç olarak yeterli zamanınız varsa gidilip görülebilecek bir şehir birde o kadar gitmişken gayet turistik olan "opatija"yı da görmeden dönmemek lazım.
  • şehir merkezinden yaklaşık bin merdiven tırmanıp cıkılan kalesinde eski zamanlar şehri koruduğuna inanılan garip bir kuş heykeli vardır.
    rijeka sanayi şehri olduğundan hırvatistan ın diğer şehirlerindekiler tarafından güzel olarak adlandırılmıyor fakat hemen yanıbaşındaki opatija, ozellikle italya sınırına çok yakın olmasından dolayı, turist çeken bir yer. rijeka dan opatija ya arabayla 15 dk da gitmek mümkün. rijeka limanı ülkenin önemli limanlarından. buradan italya ya düzenli gemi seferleri var. ayrıca krk adasına da rijeka dan gitmek mümkün. deniz kenarında, bir zamanlar şehri düşman işgalinden kurtarmak adına kendini yabancı bir kumandana vermiş katarina adlı "kahraman" dan alan güzel bir cafe vardır, katarina kimilerine göre kahraman kimilerine göre de bir orospudur.
    şehire yabancı olanlara güç gelecek bir trafiği vardır, şehir tepelerin üstüne kurulduğundan bolca viraj bulunmaktadır, orada araba kullanacakların dikkat etmesi gereken bir konudur bu.
    hırvatistanda kısa zaman, mesela 1 hafta, geçirecek kişiler icin görülmesi elzem yerlerden değildir. ben sevdim, güzel zaman geçirdim o beni bağlar,budur.
hesabın var mı? giriş yap