• spoiler veriyorum osmanlı istanbul'u alıyor.
  • ingilizce seslendirmesini charles dance 'in, yani game of thrones'daki tywin lannister'in yapacağı belgesel.
  • nedir bu osmanli furyasi, anlamıyorum gercekten.
  • kaliteli olacağını umduğum, harem ve entrikadan ibaret olmayan, biz ile ilgili tarihi bir yapımı uzun süredir bekliyordum.

fragman hoşuma gitti. ingilizce meselesine takılmıyorum. hatta bence yerinde olmuş. şu diziyi türkçe yapmanız ile ingilizce yapmanız arasında izlenme oranı açısından o kadar fazla fark var ki...

şimdi gelelim aksanlara... yahu adam türk zaten. türk aksanıyla ingilizce konuşuyor. ne yapacaktı? victorian mı konuşsaydı? yoksa texas dolaylarından hillbilly ingilizcesi mi isterdin? adam bildiğin türk ingilizcesi konuşmuş işte.

kafayı mı yediniz lan?

açıkcası bu diziden çok fazla bir tarihsel doğruluk beklemiyorum. genel hatlarıyla doğru anlatılan, sağlam bir dönem savaş filmi istiyorum.

netflix'e not: lan bak dizide biseksüel siyahi asyalı bizans askeri falan görürsem kapatırım izlemem ha!*
  • rise of tomb raider diye okudum
  • oyuncu secimleriyle zenci yeniceri tartismalarini baslatan netflix dizisidir.
  • kütük yontması, kasından az oyunculuk yeteneği olan erkek oyuncuları görmemek çok güzel lan.
  • celal şengörün danışmanlık yaptığı belgesel-dizi

ancak kendisinden gerçekten hazetmiyorum. tamam yaşım kadar eğitim hayatı olabilir. ancak bu tarih belgeseline danışmanlık yapacak kadar bilgi sahibi olduğunu düşünmüyorum. kendisi jeoloji profesörü ve öyle kalmalıdır.

fatihe müslüman değildi demesi ayrı bir konu.. ilber ortaylının bu konu ile açıklaması:
    https://www.star.com.tr/…lidan-cevap-haber-1292803/
  • celal şengör'ün tarih danışmanlığı yapmasından benim de rahatsız olduğum dizidir. kendisi, bir modern zaman hezarfeni gibi hareket etmektedir. dünya çapında büyük bir jeolog olabilir fakat hezarfen olup olmaması tartışmaya açıktır.

"osmanlı düşmanı" tanımlaması kısmen hatalıdır. celal şengör'ün genel itibarıyla bir "osmanlı fobisi" var denebilir doğrudur fakat konuşmalarında da belirttiği üzere kendisi bir fatih hayranıdır. osmanlı'da en çok beğendiği yönetim fatih yönetimidir çünkü fatih pozitif bilimleri desteklemiştir. bu yüzden bu dönem hakkında negatif önyargılı bir yorumda bulunacağı kanaatinde değilim tam tersi pozitif önyargılı olacağı kanaatindeyim. ancak pozitif de olsa önyargı, sonuçta önyargıdır.
  • fragmanını izledim.. güzel bir yapıma benziyor..

dünyada da yayınlanacak mı acaba? yoksa sadece netflix türkiye'de mi?
hesabın var mı? giriş yap