aynı isimdeki diğer başlıklar:
  • sokaklarından sabahtan gece yarısına kadar yürümek, kaybolmak istediğim şehir. gördüğüm şehirler içinde beni en çok etkileyen yer bir diğeri için (bkz: sevilla). ilk gittiğimde arkadaşlarımlaydim, ikincisinde sevdiceğimle birlikte gezdik üçüncüsünü de iki oğlumla birlikte yapmak istiyorum biraz büyüsün eşek sıpaları. roma güzel şehirdir, şehrin kendi güzellikleri bir yana oluşturduğu o ortam bile insani mutlu eder. ikindi vakti *dondurmani alıp trevinin kenarına oturup insanlari izlemesi bile güzeldir. birde bu italyanlar kim ne derse desin sanattan çok iyi anlıyorlar.
  • fatih sultan mehmet'in kızıl elması olarak bilinen şehir.
  • albenisi yüksek şehir.
  • lütfen, ama lütfen koşarak, (üst baş çıplak olabilir) 66 entryli, şu aşağıdaki aramayan ve okumayan yazar arkadaşa tavsiyelerini hemen verebilir m ?
    bak, 21 sayfa gözüküyor bende, sayfa başı 50 entrye ayarlı.
    ama, sakın burayı okumasın tamam mı ? herkes tavsiye versin. lütfen.

misal ben öneri vereyim. melekler köprüsünü bildin mi ? heh, tam onun orada umumi tuvalet var. hazır uçaktan inmişsin, lazım olur.

görsel

italya'nın başkenti olan, tarihi güzellikleri ile göz dolduran şehirdir.
  • kahvesi, şarabı, makarnası, sokakları, insanları, iklimi kısacası her şeyi muhteşem olan şehir. bütün bunların yanında harika sanat eserleri ve mimarisiyle baş döndüren bir tarihi olan yer.
  • otobüsleri zamanında gelmez
  • bu gecemin ev sahibi.
  • her adım başı tarih kokan mükemmel ötesi şehir. en az 5 gün ayrılması gerekiyor. çünkü gez gez bitmiyor, her girdiğiniz sokakta, çıktığınız meydanda farklı bir güzellikle karşılasıyorsunuz.
  • ispanyol merdivenlerinde oturup öylece romayı seyretmek vardı..
    2000 yılında roma hıristiyanlık dünyası için kutsal kent ilan edilmişti..
    roma'nın doğuş hikayesi ilginç. çünkü troya'ya ile ilgili.
    troya savaşında tek sağ kalan aeneas , troya'dan kaçıp roma topraklarına varır. ve bir şehir kurar kendine. bu nedenle roma'nın komutanları hatta bazı hükümdarları kendilerini troya'lı kabul ederler..
    sezar'ın brutus tarafından öldürüldüğü zaman roma tamamen yıkıma uğrar. ardından imparator nero 'nun sebep olduğu yangın ile roma bir kez daha tahrip olur..
    tüm bunlara rağmen her bir yıkıma rağmen kent yeniden yeniden görkemli yapılara bürünür..
    roma 'da sokaklarında gezerken küf kokuları hissetmiştim. belki de psikolojikti benim ki bilmiyorum.
    akşam saatlerinde hava en güzel halindeylen küçük bir butikten yaşlı ama bakımlı, oldukça şık bir roma'lı kadın çıktı ve yavaş yavaş butiğin kepenklerini indirdi sonra kepenkleri kilitledi ve yavaş yavaş yürümeye başladı. fotoğraflarını bile çekmiştim.
    o kadın bana tıpkı roma gibi gelmisti.. yaşlıydı, tarzdı, alımıydı ve yaşamaya devam ediyordu..
  • sanırım beklentim çok yüksek olduğundan pek sevemediğim şehirdir. devasa bir turist kapanı gibi. barındırdığı tarihi eserleri görmek için bir kez ziyaret etmek yeterli bence. ikinci bir hakkım olsa roma için değil italya'nın farklı bölgeleri için kullanırım.

yemekler çok abartılıyor. makarnanın da dondurmanın da pizzanın da daha iyilerini dünyanın başka yerlerinde yiyebilirsiniz. esnaf genel olarak turistlerden bıkmış bir havada. oldukça kabalar. turistler zaten koyun gibi bir o müze bir bu müze dolanıyorlar.

görmek istediğim bir yerdi. gördüm. tekrar gitmek için uğraşır mıyım? hayır.
hesabın var mı? giriş yap