aynı isimdeki diğer başlıklar:
  • 2023 mart sonu gitmeyi planladığım şehir. roma-floransa-venedik-milano-paris şeklinde bir rota planladım.

gideceğim şehirler de özellikle görülmesi gerekiyor,yemek için şuraları öneriyorum dediğiniz yerler var ise mesaj kutumu yeşillendirir misiniz sevgili yazar arkadaşlarım.
  • italya'nın başkenti ve tarihi açıdan çok önemli bir şehirdir. roma imparatorluğu'nun merkezi olarak kabul edilir ve tarihi kalıntıları, müzeler ve sanat eserleri ile doludur. roma'da yer alan ünlü yapılar arasında pantheon, colosseum, forum romanum, trevi çeşmesi, sistine kapeli ve st. peter bazilikası gibi yerler bulunur. ayrıca, roma'da birçok park, bahçe ve açık hava müzesi de mevcuttur. roma, tarihi ve kültürel zenginliği ile birlikte leziz italyan yemekleri ve içkileri ile de ünlüdür.
  • mart ayı içerisinde 2 gün bulunmayı planladığım şehir.

daha öncesinde bulunanlardan önerilere açığım, konaklamak için trastevere bölgesini düşünüyorum. şehirde rota önerilerine açığım.

seyahat sonrası deneyimlerimi yol haritası olması için burada paylaşacağım.
  • vizesini 2 günde aldığım, hata edip bir hafta kaldığım 3-4 günde güzel bir planla gezilebilecek şehir.artan zamanım sebebiyle hızlı trenle (bkz: napoli)ye de gittim.

roma’da termini istasyonuna çok yakın bir noktada kaldım.bu sayede her yere yürüyerek 15-20 dk’da ulaştım.gidecek arkadaşlara kesinlikle tavsiye ederim.sorunuz var ise mesaj yolu ile sorabilirsiniz.
  • hakkında, öneri, destek, bütçe, fikir, gezi sorusu olanlarla; tanım, sözlük formatı gibi konulara yabancı olanları tek cümle içerisinde görebileceğimiz, italya'nın başkenti olan tarihi şehirdir.

misal öneri mi lazım > (bkz: #137558182)
  • bu sıra birçok arkadaşın ziyaret edip, eski apartmanımdan fotograf yollayarak beni nostaljilere sokan şehir. onlara birkaç tüyo vermişken burada da paylaşalım;

-colosseo manzaralı aperol spritz ya da aperitivo için palazzo manfredi otelin roof'u tercih edilebilir. (giden herkes en çok burası için öpücük attı fakat luxury olduğu için ortalamadan 5-10 euro daha pahalıdır.)

-pigneto bölgesi özellikle akşam yemekleri için muazzam zengin bir bölge. bottiglieria pigneto hem öğlen saatleri hem de akşam yemekleri için güzel menusu olan bir yer.

- necci dal 1924, buranın tatlıları çok güzel oluyor. hoş bir cafedir.
  • roma'da kanalizasyon sisteminin onarımı sırasında roma dönemine tarihlenen gerçek boyutlu hercules * heykeli bulundu. bulunduğu yer de antik appian yolu yakınlarına denk geliyor. hercules'in antik dünyadaki yeri malum; hem 12 zorlu görevi hem de kralların kendilerini hercules ile özdeşleştirmeleri. heykel, taşıdığı sopa ve başının üzerindeki aslan postu ile herucles olduğunu doğruluyor. tam da bu bilgiler doğrultusunda, bulunan heykel hercules'e çok benzer olsa da bunun kendisini tanrı ile özdeşleştirmek için aslan postu giymiş imparator gaius messius quintus traianus decius'un bir tasviri olmasının muhtemel olduğu belirtildi.

fotoğraflar ise olağanüstü güzel!

haber linki-1
    haber linki-2
  • tatil için bir kaç gündür roma'dayım. dün akşam trevi çeşmesinin önünde otururken bir romalıyla tanıştım. bir kaç türk arkadaşı olduğunu bu sebeple türkiye'yi merak ettiğini söyledi. neden bir ziyaret planlamadığını sordum. işte türkiye güvenli bir ülke değil bla bla bir sürü şey söyledi. hmm ok dedim içimden:)

bu sabahsa bugünkü planıma uygun şekilde metro kullanmam gerekti, flaminio istasyonunda aktarma yapacağım. peronda bineceğim treni bekliyorum. elimde çantalar, telefonum var ve peron kalabalık. tren geldi kapılar kapanmadan bi kaç saniye kaldı vagon içinden birisi bi eliyle beni perona itti, öbür eliyle, elimdeki telefonu çekti, vagon kapıları kapandı. geçmiş olsun.

güpegündüz, onca insanın ortasında telefon çalınabilen bir şehir roma. pek çok güzelliği olabilir ama pek çok olumsuzluğa da sahip. ben istanbul'la pek çok ortak noktasını sayabilirim. elbette ki farklılar ama düşündüğümüz kadar değil. ya da bi grup insanın abarttığı kadar diyeyim:)

istasyonun karşısında bir pizzacı, kebapçı arası dükkanı olan bir abi bana yardımcı oldu epey. karakola gittik, gidince benim gibi hırsızlık ve gasp yüzünden şikayetçi olmaya gelmiş bir sürü gariban turist vardı. durumu öğrenen herkes en azından kimliklerini, kartlarını, pasaportunu çalmamışlar deyip teselli ettiler:)

son not: termini istasyonunun etrafında akşam ondan sonra bir köşede para için böbreğini bile sökebilirler dediler:) zaten akşam sekiz gibi termini istasyonunun etrafına işim düştü tekinsiz havayı hissetmemek imkansızdı:)
  • tonnarello adli restauranta ugramadan asla donmeyin. aksam 7-8’den sonra giderseniz uzun sıralar oluyor ancak bu saatlerden once veya ogle yemegi icin siddetle tavsiye edilir.

ps: lazanya ve tiramisu muhakkak denenmeli.
  • hayatim boyunca bir yerden evime donerken genelde evimi ozlemis donerim. su an fiumicino havalimaninda eve donmeyi bekliyorum ve ayaklarim gitmek istemiyor.

deprem faciasindan sonra italya'ya hic gitmek istemedim, mecbur mecbur geldim ama su an beni buraya baglasalar sesimi cikarmazmisim gibi. donmek istemiyorum ulan alin beni burdan.
hesabın var mı? giriş yap