• futbolun, ekşi sözlük ile el ele verip başımıza musallat ettiği en büyük bela.

öyle sevdik de, böyle sevgiliydin de... bir şarkılar, şiirler, metaforlar... rezil ediyor adam kendini boşuna. allah her türlü belasını versin.

tavsiye niteliğinde:
    o yazdığın şeyi, "yolla"ya basmadan önce bir ayna karşısına geçerek sesli oku. tipine biraz bak onu söylerken. hayvan gibisin değil mi? öylesin. bir de o hayvanın dudakları arasından "süzülen" cümleleri dinle. olmuyor değil mi? olmaz. onu söylüyorum, olmuyor! hayvan herif.
  • (valla uyarmam lazim, tribun cocuguysaniz okuyun. geri kalani icin vakit kaybi olur.)

valla benim bu yaki$tirma ile ciddi bir sorunum yok ama belli bir ya$a kadar sinir koydum. mesela 27 ya$ini gecmi$ ki$ilerde bunu gorursem garibime gidiyor. cunku takim taraftarligi, takima duydugun sevgi boyle 18-27 ya$ arasinda ciddi bir fanatizmle yogrulunca sacma bir hale geliyor. mesela kendi takiminin oyuncusu en kral oyuncuyken rakiplerin oyunculari orospu cocugu olabiliyor. rakibe gelince sinir, hirs ama kendi takimina gelince sevgiden peltele$mi$ bir kelebege donu$ebiliyor insan.

ama 27 ya$indan buyuk insanlarda bu romantizmi gorunce cidden bi tuhaf oluyorum. okumu$, askerligini yapmi$, i$ guc sahibi olmu$ bir insan artik eskisi gibi romantik olamaz. olunca da guzeli oluyor, genclerin icinde kayboldugu fanatizm gibi nefret kalintilarini silmi$ atmi$ oluyor cogu.

mesela gecen sene bi galatasaray macina gitmi$tim. 45 ya$inda, bircok macta kar$ila$tigimiz ihsan abi ile izledim maci. kewell gol atinca "da$agini yiyim kewell!!" diye bagirdi. al i$te bu adam da romantik mesela. takimi, oyunculari boyle seviyor. ama boyle bagirdigina bakmayin, laga luga edene elindeki eski mac biletlerini gosterip de daliyor. tribunun agir abisi yani. eski ve rengarenk mac biletlerini sakliyor adam hatira diye, biletix felan yok tabi o donemler. kolleksiyonunun en degerli bileti galatasaray-monaco macinin bileti. koln'e gitmi$ adam galatasaray a$kina. prekazi dedim mi gozleri ya$ariyor. i$te boyle adamlar benim ho$uma gidiyor, romantikligi fazla batmiyor. cunku takimi icin sayfa sayfa yazilar yazma geregi duymuyor, gerektiginde maca gidiyor. onun takima olan sevgisi, romantikligi bu i$te. maca gitmek.

sonra bi fenerbahceli arkada$la fb-lyon macina gitmi$tik. arkamda oturan 50 ya$indaki adam, mac ba$larken beni eliyle durttu "30 yildir maca gelirim, boyle ambiyans gormedim uleaaaannnn!!" diye bagirdi. saracoglu atmosferi malum. o kadar fenerbahceli arasinda benim gibi galatasarayliyi buldu mesela. al bu da romantik, gs'li oldugumu soylesem sikecek belki de belami. takimina olan sevgisini gorunce, bu adama kizilir mi diye sordum kendi kendime. i$te bu adami, (gazeteci ya da ko$e yazari degilse) internet ko$elerinde takimina sayfa sayfa yazilar, $iirler, ovguler yazarken goremezsin. bu adamin tek keyfi maca gitmek, alex'i alki$layip, selcuk'a kufretmek.

bi de bjk ile bi ani anlatiyim ucleme olsun. arkada$larim zorla be$ikta$ - kayserispor macina goturduler beni, galatasaraylıyım ama kayseri dogumluyum. gereksiz stres ya$atiyolar bana arkada$ dedigim amina koduklarim. neyse mac bjk baskisi ile ba$ladi, bjk kesin yenecek gibi oynuyor. bu rahatlikla benim kayserili oldugumu oturdugum alandaki be$ikta$lılara yaydi bu gotlekler. makara kukara, e$eklere ozgurluk, ilk yari, ikinci yari, gol gelmiyor, sinir stres felan derken kayseri son dakikalarda cakti bi tane. golun $a$kinligini atlattiktan sonra arkamdan bana dogru homurtular yukseliyormu$, herkes bana bakiyormu$ gibime gelmeye ba$ladi. oldugum yerde kipirdiyamiyorum, ezildikce eziliyorum, sigara bile icemiyorum. her neyse arkada$larim fazlaca ama tirsiyorum bi $ekilde. o sirada, iki sira arkamizda macin ba$indan beri takima direktif verip, eski efsane kadroyu her firsatta ozlemle anan 40 ya$larinda top sakalli bi abi yakla$ti yanima, "misafirimizsin merak etme" dedi bana. bunu duyunca daha bi rahatladim ben tabi, "ne varsa eskilerde var." diye ic gecirdim. adam ya$adigim sikintiyi gormu$ demek ki, eskiler i$te...

yazi sik gibi, anilarla dolu garbage oldu ama i$te $uraya gelicem; ne olduysa bu bloglarin, sozluklerin patlamasindan sonra oldu karde$. onlenemez bi$i bu bence. adam iki saat once tv'de mac izlerken ana avrat kufrettigi futbolcular hakkinda ko$esinde yazarken, verdikce veriyor romantizmi, co$kuyu. sonra ne oluyor? ne olacak buyuyunce geciyor, eski yazdiklarini okudukca kiciyla kendisi de guluyor. $imdi 6 sene once yazdiklarimi acsam baksam, kim bilir ne sikko cumleler kurmu$umdur. her insan boyle bir evreden geciyor i$te. sevgiliden ayrilip, bir sike benzemeyen $iir yazmak gibi bi$i bu.
  • bu sahislar zaten genellikle 25-30'undakiler, ben oyle gozlemliyorum. yasi geregi, belki buyuyen kici geregi olsun, kendine daha makul bir taraftar imaji cizme kaygisiyla, eger biraz da hamuru varsa kendini bu konumda buluyor, basliyor birtakim aglakliklara. ayip lan ayip, yemin ederim. senelerin topculari jubilelerini yapiyor, ne agladiklari ne sizladiklari var, bu adam tv basinda kendi romantizasyonunu yasayip sozluge gozyaslarini birakmiyor mu... nasil bir sevgi beslemek, nasil bir yuceltmeler, okudukca ben yerin dibine giriyorum yeminlen.

(bkz: abi seviyorsan git konus bence)
  • tribünü el ele terk eder diğer taraftarlarla birlikte.
hesabın var mı? giriş yap