• güç için çevirilen entrikaların dizisidir.
  • izlerken birçok defa durdurup roma tarihi okumanın ayrı bir zevk verdiği dizi. tükenme hızından kaynaklı herhalde biraz kısa geliyor ama tadında da bırakılmış nihayetinde. epik savaş sahneleri olsaydı herhalde efsane olurdu.

edit: diziyi google'da kurcalarken ray stevenson'ın sonu hakkında aslında farklı bitecekti yorumunu gördüm. 10 yıl sonra gelmiş açıklama tabi :)

http://www.denofgeek.com/…originally-very-different
  • iyi bir dizi gibi gözüküyor bakalım.
  • aklıma kazınan onlarca sahnesi olan izlediğim ilk tarihi drama. tey tey.
    --- spoiler ---

(bkz: atia of the julii i call for justice)
    --- spoiler ---
  • gösterilen şeylerden bazıları: ordunun formâlleşmesi (geometri, nümerik, dizin, disiplin...) ve siyasetin merkezindeki hukukun ritüellerle kutsanması...
  • izlediğim en kalite dizilerden biriydi. *

dizide pek çok hane, taraf olsa da, tonla alavere entrika dönse de bizim tarafımız 1.bölümden 22. bölüme kadar aynı kalmıştır.

(bkz: marcus antonius)
  • sadece bu dizinin bende yarattığı etkiyle daha önce yemeği ve kahvesi için gitmek istediğim italyaya artık tarihi dokusu için de gitmek istiyorum hatta ilk nedenim resmen bu roma tarihi oldu diyebilirim. bütün bu milattan önceki dönemlerle ilgili müzelere yerlere gidip yerinde hissetmek ve görmek istiyorum.
    gerçekten sadece bir dizi değil klişe olacak ama bir diziden daha fazla benim için. tarihi yapımları sevenler için bulunmaz nimet izleyin.
  • açık ten, açık saç ve açık göz renklerine sahip iskitlerin genel geçer ortadoğulu görünümünde işlendiği tarihi drama bunun dışında sanırım gerçeklerden şaşmadan lucius ve titus'un dostluğunu sevdirerek mısır gibi tarihi yerlere yolculuk ettirerek zamanınızı çalıyor. dizi için inşaa edilen setinden dolayı eski roma'da olduğunuz hissini verebiliyor olmasının yanında dizinin işlediği asker, parlamento ilişkileri, politikaya dair verdiği mesajlarda var. müzikleri de hoştu ayrıca.
  • he was a consul of rome !!!

a consul of rome.
  • dalağını siktiğimin hbo’su game of thrones bittikten sonra adam akıllı bütçe ile devam etse keşke.

ah ah.....
hesabın var mı? giriş yap