şükela:  tümü | bugün
 • aktorlukten gelen hitabet yetenegini inanilmaz sekilde kullanmis amerikan baskanidir. hemen her konusmasi inanilmaz sekilde akici. bizimkiler gibi her iki lafindan biri kardeslerim, bacilarim degil. my fellow americans dedikten sonra takir takir saydiriyor. corporate america'nin da adamiydi kendisi.
 • bob dylan'in (bkz: jokerman) sarkisina konu olmus eski birlesik devletler baskanidir.
  bir cok amerikaliya ve dahi avrupaliya gore komunizmi bitiren adam olarak gorulmektedir lakin bu insanlar komunizm gibi karmasik bir duzenin bir adam sayesinde yikilabilecegine inanarak, iclerindeki kahraman arama duygusunu tatmin etmektedirler.
  reagan efendinin omrunu adadigi sey komunizmle savasti, evet dogru ama ozel sektore yatirim yaparak, kapitalizmin daha da gelismesini(ya da sertlesmesini) saglayarak komunizmle nasil savasilir anlamis degilim. evet yildiz savaslari masali da gorbacov'u caresiz birakmis olabilir ama sovyetlerin dagilip sozde varolan komunizmin yikilmasinin bana gore asil nedeni ne kapitalizmin kivrakligi, ne de abdnin basarisidir. nacizane fikrim stalin sonrasi sovyet liderlerinin politikalaridir komunizmi bitiren. burada staline hic girmeyecegim ancak kuruscev'in genel sekreterliği doneminde defalarca kez stalin kinanmis onu hatalari propaganda seklinde halka defalarca anlatilmistir. bu da elbette halk nezdinde rejime duyulan hisleri olumsuz etkilemiş, toplumun rejime olan bağlılığını fazla fazla zedelemiştir.
  komunizm gibi felsefeye dayanan bir olusumun icinde kuruscev ve diğerleri işlerine bakmaliydi, neler yapabileceklerini düşünmeliydi. sistemin tıkanmaya başladığını gördüklerinde tekrar dönüp 'marx ne demiş?' diye bakmak yerine çağdaş politikalarla ülkeyi yönetmeliydiler. gorbacov mcdonald's'i ülkeye sokmamali, adina bu entryi yazdigim adamla el sıkışmamalı, yıldız savaşları denen rezillik abidesi projeyle yarışmayı bırakmalı ve kaynakları halk için kullanmayı denemeliydi. kısaca rejimin devamlılığını sağlamalıydı. ha, diyeceksiniz ki iyi ki komünizm yıkıldı, evet bence de iyi oldu, insanlar daha guvenceli hayattan uzaklastirilip yari ac yari tok gezerek cok mutlular. tabi unutmadan artik metallica da rusyada konser verebiliyor, bu da kapitalizmin baska bir nimeti(!). sovyetler'den türkiye'ye gelen pek çok insan aynı şeyi söylüyor: "o zaman da fakirdik, şimdi de fakiriz. ama o zamanlar doğalgazımız bedavaydı, çocuklarımızın tüm okul masrafları devletçe ödeniyordu ve ayağımıza giyecek ayakkabımız vardı."
  sovyetleri ne reagan ne de stalinin vahseti yikmistir. stalinin biraktigi sovyetler reagan gibi adamlara yikilacak kadar zayif degildi. sovyet liderleri kendi fitillerini kendileri ateşlemislerdir.
  bu entry fazlaca saptı ancak sunu söylemeliyim: reagan, dönemindeki liderler gibi neoliberal politikaları yürürlüğe koyan cahil, devlet yönetiminden bihaber, oval ofisteki ilk gününe "bayanlar baylar, 3 şeyden nefret ederim: vergi, enflasyon ve komünizm. bunların çaresine bakın." diye başlayan bir adamdır. zaten başkanlığının son yılında iran-kontra skandalı ortaya çıktığında gelen sorular üzerine kürsüden çekilmiş, yerine geçen başkan yardımcısı veya artık her kim ise sorulara "başkanın haberi yoktu, çünkü ona söylemediler bile" gibi bir cevap vermiştir. reagan amerika'yı yönetmemiştir, bir grup neoliberalin eline bırakmıştır. paul wolfowitz kendisi döneminde devlette üst makamlara gelmiştir örneğin.
  irana sattigin fuzelerin parasını güney amerika'lı uyuşturucu baronları kanalıyla nikaragua'nın karşı-devrimci kontralarına aktardığını, bunun karşılığında güney amerika'lı baronların mallarını ülkeye rahatça sokmasına göz yumduğunu ve amerikan gençliginin uyuşturucuyla iç içe yaşamasına yol açtığını unutmadık ronald reagan.
  el salvador'da ve honduras'ta insanların uzuvlarını kesen örgütlere paralar gönderdiğini de unutmadık ronald reagan.
  sendikaları kapattığını da unutmadık.
  sağcı-muhafazakar medya imparatorluklarının oluşmasına nasıl çanak tuttuğunu da biliyoruz.
  fox news kanalının sahibi acaba hangi eski abd başkanının danışmanıydı?
  arkanızda kan gölleri bıraktınız bay başkan, tarih sizi bir utanç kaynağı olarak yazıyor.
  son söz de bari killer mike kardeşimden gelsin, yüreğine sağlık:
  i leave you with four words, i'm glad reagan dead.
 • wall street'in ülkenin kontrolünü ele geçirmesine aracılık eden kapitalist bir proje, kukla bir başkandır
  arkasında merrill lynch patronu olmadan gezdiği pek görülmemiştir

  kendisinden önceki başkan jimmy carter'ın kapitalizm ve kapitalist şirketlerle ilgili, vergi ve çalışanların hakları gibi kötü planları üzerine ortaya çıkmıştır. temsilciliğini yaptığı şey insanların refahı değil, şirketlerin karlılıklarıydı...ve bu yüzdendir ki başkanlığı dönemi şuan bile birisini yaşamakta olduğumuz ekonomik krizlerin temeli atılmıştır.

  görev süresince milyonlarca işten çıkartılma yaşandı, aynı zamanda gelirlerdeki azalmayla birlikte, insanlar düzgün maaş almaktan vazgeçip kredilerle yaşamayı öğrenmeye zorlandı ve bankalar yeryüzünün tek hakimi oldu. sonrasında ise alan greenspan gibi bir hilkat garibesiyle devletin bütün kapıları ve kasaları finansörlere ve dev şirketlere sonuna kadar açıldı, greenspan'in peşinden gelenlerinde katkılarıyla bugün bile hala kapatılamamaktadır. ve tabi bu kararları veren fed başkanları, taktir edersiniz ki, paradan en iyi anlayan insanlar olan yahudi ekonomist ve finans uzmanlarıdır.
 • jeopolitik dehası hakkında bir makale; http://nationalinterest.org/…political-genius-10741
 • hic de matah olmayan neoliberal politikalari yayginlastirmasi ile hip hop 'un ozellikle de new york'ta dogup gelismesine bir sekilde sebebiyet veren etkenlerden biri. soyle ki, reagan basa gectiginde neo-liberalizm dalgasi tam gaz islemeye basladi ve amerika, imparatorluk somurge anlayisi olmasa da endustriyel somurge arayislarina girip ucuncu dunya denilen yerde uretim yapmanin daha ucuza gelecegini kesfetti. manhattan haric new york'un diger borough'lari yani brooklyn, queens, the bronx ve staten island'daki buyuk endustriyel fabrikalar, depolar kapandi, iflas etti. neredeyse yuzbinlerce insan issiz kaldigi gibi yasadiklari mahalleler de aynen bu kapanan devasa bina ve fabrikalar gibi metruklasti. insanlar fakirlesti, o gune degin kazanilmis olan sendikal ve sosyal haklar sistemin karsisinda eriyip gitti, okullara ogretmenler korkudan gelmemeye basladi, guvenlik ciddi bir sorun haline donustu, ceteler polisin ilgilenmedigi bu alt gelir grubundaki insanlarin guvenligini saglarken bir yandan da kendi siddetini mesrulastirdi. iste tam da bu yillarda the bronx ve queens 'ten muzik dalgalari yayilmaya basladi. dj kool herc, grandmaster flash ve tabii ardindan gelen the sugarhill gang ile dunya coplukten cikan yeni bir guzellige merhaba dedi: hip hop.

  bunun disinda gectigimiz yillarda ogullarindan birinin ortaliklarda soyleyip "tarihi degistirmek istiyor" soylemiyle itham edildigi gibi "better friend of blacks than obama" gibi bir durumu yoktur. aksine gayet irkcidir. cocuklari da aslinda surekli ailenin tv'de, secim propagandalarinda savundugu "muhafazakar degerler"den ne kadar uzak olduklarini anlatan kitaplar yazar. yaptigi hicbir sey de oyle dunya barisi filan icin degil, cebini doldurmak, amerika'nin cebini doldurmak icindir.
 • abd'nin 40. başkanı (1981-1989) ayrıca siyasi kariyerine başlamadan önce aktörmüş.
 • henry kissinger anılarında kendisinden (mealen) şöyle bahsediyor
  "çok cahildi. hiç bir konuda bilgisi olmadığı gibi verilen dosyaları da okurken sıkılıyordu. bu nedenle kendisi için müzikli animasyonlu bilgilendirici filmler çekiliyordu. yine de amerikan tarihinin en başarılı başkanlarından birisi olması ve sovyetleri yıkması şunu ispatlıyuor:
  eğer gideceğin yönü biliyorsan ve kararlı isen başarabilirsin"
 • "buyuk sanayi devrimini ve dev sirketlerin donemini yasadik. ama cagimiz girisimcilerin cagidir."

  ronald reagan
 • veda konuşması şöyle olmuştur; https://www.youtube.com/watch?v=ukvsq2dar8q
 • onelinerları muazzammış: https://www.youtube.com/watch?v=ha7sp47e8ta

  tabii coollukta bir bill clinton değil ama öncüllerine kıyaslayınca bayağı iyiymiş.