• 1969'da stockholm drama enstitüsü'nden mezun oldu. ilk filmi olan "en kärlekshistoria (swedish love story)" , uluslararası berlin film festivali'nde dört ödül kazandı. air france, lotto, citroen gibi firmalar için reklam filmleri çekti. 1981 yılında kurduğu "studio 24" adındaki bağımsız film şirketi bünyesinde halen reklam filmleri de çekmektedir.
  • (bkz: du levande)
  • abba piyanisti benny andersson'ın kardeşidir. birçok abba klibi ve abba the movie bu abimizin elinden çıkmıştır.
  • reklam nedir? mesaj nasıl verilir? etik reklamcılık nasıl olur? reklam nasıl çekilir? bir reklam filminde bile insan 'doğa'sı eleştirisinin dibine nasıl vurulur? akılda kalıcılık nasıl yaratılır? çekim açısı, kadraj nasıl ayarlanır? daha bir sürü soru sormak istiyorum ama yoruldum? bu adam tüm bunların cevabıdır.
  • 71. venedik film festivali'nde en iyi filme verilen altin aslan ödulunu kazanmistir. filmin adi "en duva satt på en gren och funderade på tillvaron". ingilizceye "a pigeon sat on a branch reflecting on existence" diye cevrilmis. ben de turkceye "bir guvercin dala konmus ve varolusu dusunmeye koyulmus" diye cevirdim.
  • az ama öz yapar.kesin bilgi.
  • isveç coğrafyasının donukluğu ve soluk renklerinin arasında, bambaşka dünyalar yaratan bir deha.

daha önce iki filmini izledim; sånger från andra våningen (ikinci kattan şarkılar) ve du levande (siz, yaşayanlar). şu isimlerin güzelliğine bakın. hatta sadece isimleriyle yetinmeyip, filmlerin kendilerine de bakın.

kendisinin "yaşayanlar üçlemesi" dediği bu serinin son filmi; en duva satt på en gren och funderade på tillvaron (insanları seyreden güvercin), 71. venedik film festivali'nde altın aslan ödülü aldı. filmin adına esin kaynağı olan ise; bir tablo ... ki aynı tablo tarkovski'nin solaris filminde de yer etmiş bir eser. andersson, tablodaki kuşların aşağıdaki insanları izlediğini ve onların ne yaptıklarını merak ettiklerini hayal etmiş. bu sebeple de, filmin adını şöyle açıklamış; " 'gerçekten, biz ne yapıyoruz?' demenin farklı bir yolu. işte film de bununla ilgili." bu da yetmemiş; filmin kendisine ilham verenin de, en iyi klasiklerden biri olan ladri di biciclette olduğu söylemiş. şimdi elimizde, daha önceki "yaşayanlar" serisinin iki nadide parçası ve son filmle ilgili böyle bilgiler olunca; filmekimi 2014 bir an önce gelsin istiyor insan. ben gibi merak edenlere de duyurulur buradan.

izleyici notu: daha önce du levande başlığına da yazmışım, burada da bulunsun; roy andersson filmlerini kendi stüdyosunda kurduğu setlerde çekiyormuş. bambaşka dünyalar yaratıyor demiştim değil mi?
  • "ölmeden önce aklınızdaki son düşüncenin 'birazdan o mantarı çıkarıp şarap içeceğim' gibi bir şey olmasından daha güzel ne olabilir?"
  • "tek plan" reklam çekmekte üstüne yok.
hesabın var mı? giriş yap