• kazada hatalı da, da'sı var işte. 36 saat nöbet tutan insanın algıları kapanmaya başlar.

kendimden biliyorum. 1,2 kere uyuyamadan işe gittiğim oldu. ben uykusuz hayatta yapamam. temel işlerimi yapamayacak hale geldim, algım yavaşladı, iş yerinde çalıştığım abi bile bırak ben yapayım sen dinlen az demişti. bu insanlar 36 saat duruyor bir de.

evet taksiyle gidebilirdi ama dediğim gibi böyle bir insan eğer çok da yorgunsa mantıklı kararlar da veremez.

büyük konuşamam o yüzden.
  • 36 nöbetimin 24. saatinde bunu okumak bir tuhaf hissettirdi. huzur içinde yatsın. yaşarken vermedikleri huzuru bulmuştur umarım.
  • toprak olmuş genç meslektaşım. üçüncü sınıf bir ortadoğu ülkesinde dünyaya geldiği için bu sonu yaşamıştır. kadın doğum gibi eskiden tus derecelerinin yazdığı bölümü cehenneme çeviren sistemin kurbanlarındandır. kaza anında ne kadar dikkatsiz olursa olsun kamyonu yolun ortasına parkedip giden o.ç. çomar asıl suçludur ve muhtemelen iki üç yıl yatıp hayatına devam edecektir.
  • hadi işçiler geri zekalı, memurlar geri zekalı. doktorlar da geri zekalı mı bu olay sonrasında göreceğim. bakalım birlik olup haklarını savunabilecekler mi? şartlarınızı iyileştirene kadar bırakın amk işi gücü. siz belirleyin nöbet saatlerini. sizin canınızı düşünmeyeni siz niye düşünüyorsunuz?

edit: gelen bir mesaj üzerine yazımı editliyorum. malum doktor olmadığım için nöbet sistemleri konusunda pek bir fikrim yoktu. bu 36 saati devletin koyduğu bir kural sanıyordum. ama bu nöbet saatlerini doktorlar belirliyormuş. tıpkı askerdeki devrecilik gibi muamelelere maruz kalıyormuş yeni doktorlar. yani katili fazla uzakta aramamak gerekiyormuş. katil aslında mağdur sandığım doktorlarmış yine. ama daha kıdemlileri sanıyorum. duyunca çok şaşırdım. yazık gerçekten ya. insan kendi mesleğini, meslektaşını ayaklar altına alır mı? ben çektim oda çeksin der mi? tam tersi birlik olup şartlarınızı daha iyiye çıkarmak varken. demek ki işçisi de memuru da doktoru da aynı bu ülkede.
  • nedense uykusuzluk sebebi ile degil anlik bir dikkatsizlik sebebiyle vuku bulmus bir kaza gibi geldi bana.bu belki asiri calisma sonucu belki baska sebep bilinmez.kaza goruntusunde maalesef kizimiz fazla hizli.25 yasinda gencecik bir fidanin yeni fidanlara can vermesi gerekirken toprak olmasi cok aci.saglikta duzelmesi gereken bir duzen varsa bir sekilde duzelir diye umut edelim bakalim.hangi duzen degisecek ona da sastik artik.bir avm’ye girin rastgele 50 tane bos dolasan genc insanlar var bunlara guvenlik gorevlisi deniyor.bir hastaneye gidin bir doktor bir yetkili gormek icin takla atiyoruz.gencleri, icinde doktor olmak icin yetenegi,zekasi ve hevesi varken bir avm’ye tikip volta atmasina sebeb olan,onlara temel egitimi vermeyen,onlari doktor ya da zanaat iceren bir meslek degil guvenlik gorevlisi yapan egitim sistemine ne desek ne kadar sovsek az.sonra hergun binlerce doktor gocup giderken ya da asiri calisma sonucu doktorlarimzi kazalarda can verirken bakip kalacagiz bunlar iyi gunlerimiz hasta yatagimizda doktorsuzluktan,bakimsizliktan olup gidecegiz.
  • https://twitter.com/…tatus/1452189077097357315?s=20

allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.
    36 saat nöbet insana zulümdür, robot değil bu insanlar. umarım bu olay artık bir sembol olur ve meclis bir şeyler yapmaya başlar.

tanım: 36 saat nöbet tuttuktan sonra park halindeki kamyona çarparak hayatını kaybeden gencecik kadın doğum asistanı.
  • allah rahmet eylesin. çok üzücü. kimsenin başına gelmesini istemem.

ama uykuya daldığı için kaza yaptığı konusunda net bir bilgi nasıl edinilmiş? 36 saat nöbet tuttuktan sonra otomobille yola çıkması yanlış olabilir. ama insanlıktır. zaten yorgunsundur ve bir an önce eve gidip uyumak isteyebilirsin. o aşırı yorgunluk herkes için aynı etkiyi yaratmaz. bir anda bütün algın kayabilir. sadece eve girip, bir duş alıp, yatağa kafayı vurup uyumayı düşünüyor olabilirsin. bu nedenle kendisine çok da kızamam.

ancak işin başka bir boyutu da olabilir. günümüzde sıkça gördüğüm, ve ne yazık ki benim de yaptığım, gibi araç kullanırken telefonlarımızla çok fazla haşır neşir oluyoruz. zaten 36 saatlik nöbetin yorgunluğu üzerine bu şekilde bir dalgınlık da yaşamış olabilir.

diğer taraftan rümeysa yolun ortasında park etmiş bir kamyona değil, kırmızı ışıkta duran bir araca, karşıdan karşıya geçmekte olan bir ya da bir kaç yayaya da çarpabilirdi. o zaman muhtemelen çok farklı yorumlar yapılacaktı.

durum böyle bile olsa bu 36 saatlik nöbeti makul hale getirmez. 24 saat nöbet bile bir kişi için çok yorucudur. akıl karı değildir. maalesef üst üste gelen yanlışlar bir genç doktorumuzu hayattan koparmış. ailesinin başı sağolsun.
  • allah rahmet eylesin.
    coğrafya kaderdir.
  • allah rahmet eylesin. ailesine sabır versin. çok büyük bir acı, eminim şu an geride kalan herkes yangın yeri gibidir.
    burada dindarlara olan kinini gencecik yaşında vefat etmiş bu kıza bile yansıtanlar var. siz insan değilsiniz.
    36 saat nöbet insanlık dışı olabilir ama eğitimin bir gereği de olabilir benim işim değil. ama 36 saat nöbet tutuluyorsa kesinlikle çalışanın eve araçla gitmesine izin verilmemeli. evine gidiş geliş taksi ücreti ödenmeli.
hesabın var mı? giriş yap