• hiçbir boka işaret etmeyen olay. geçen ay rüyamda bütün dişlerimin kırıldığını görmüştüm. kimisi kökünden kopmuş, kimisi kırılmıştı. yorumlar doğru olsa toplu katliam olurdu sülalemde.

not: sabah 6'ya kadar gta oynayıp yatmıştım. gül bahçesi görecek halim yoktu.
  • şu güne dek sayamadığım kadar yaşadığım şey. kırılmaktan başka ağzımdaki tüm dişlerin elime dökülmesinden tutun dişlerle ilgili görülebilecek bilumum saçma sapan rüyaların hepsini gördüm. hiçbir şey olmadı. korkmayın, panik yapmayın.
  • çene ve diş yapınız itibariyle uyurken çenenizi çok kasarsanız, dişlerinizi birbirine sürterek diş sinirlerinizi harekete geçirirseniz zihniniz duyular arasında transfer yaparak hissetme duyunuzu görsele dönüştürebilir. kış aylarında götünüz açıkta kaldığında kendinizi karlarda yuvarlanarak bulmak gibi birşey. ayrıca yatmadan önce dişlerinizi fırçalamanız da buna sebep olur, çünkü yatmadan önce saniyelerce dişlerinize bakarsınız ve sinirleri harekete geçirirsiniz. bundan 3 sene önce iki üç ay kadar rüyamda sürekli dişlerimin sallandığını, kırıldığını, kanadığını vs. görüyordum. diş fırçalama hadisesini bir saat geriye aldım ve o rüyaları bir daha görmedim. burada rüyaları yoluyla geleceği gördüğüne inanan şaman arkadaşları tenzih ediyorum ama o dönem hayatımda bir sikim de değişmedi.. sanırım akvaryumdaki balıklardan biri ölmüştü o kadar, ama kan bağı falan yok np..
  • başlığı gördüğüm anda ne kadar çok yaşanılan bir durummuş yalnız deilmişim diye düşündürttü bana. en güzeli de uyandığınız zaman dişlerinizin yerinde olduğunu görüp onlara daha sevgiyle,özenle bakarsınız.
  • bu saçmalıktan uyanıp "dişlerim yerinde oh çok şükür" diye rahatlamaya paha biçilemez. hele ki diş takıntınız varsa.*

bir rivayete göre, eğer kırılan/dökülen dişleri avucunuzda muhafaza ettiğinizi görmüşseniz bu rüya mala/paraya işaretmiş. haydi pismi...
  • rüya görürken dişlerini sıkan insanların gördüğü rüya çeşididir.
  • bu konuda uzmanlaşmış biri olarak kesinlikle bana sorulması gereken konu.

metafizik nedir, inancınız ne kadardır diye konulara hiç girmeden bodoslama gireceğim konuya. bu mevzuyu ömrümde sadece iki kere yaşadım.

ilkinde 10 küsür yaslarindaydim. sabah uyandığımda rüyamda metal olan dişlerimin ellerime döküldüğünü anneme söyledim. saat de sabahın 9'u. abim o ara istanbul'da idi. annemi bir telaş kapladı. haftasonu olmasına rağmen abimi aradı. iyi olduğunu öğrenince baya mutlu oldu. aradan 45 dk-1 saat geçmemişti ki ev telefonumuz çaldı. tek öz amcamın vefat haberini aldık o gün.

ikincide de 15-16 yaşlarında idim. bu sefer de havuzda yuzerken dişlerim birer birer dökülüp derinlere doğru düşmeye başladı. dehşet ile uyanıp yine anneme söyledim. o aralar şehir dışında kimse yoktu. annemi yine telaş kapladı. 2 saat sonra yeğenimin fenalaştı ve 2 yaşında iken kaybettik ne yazık ki.

ailem manevi temelleri olan bir aileydi belki ancak bu 2 olay ve lise 2'nin sonlarında dershanede şerefsiz akif in çağırdığı cin'in sorduğumuz hemen her soruyu bilmesi ve fincanın üzerinde parmak olmadan bile delicesine hızlı dönmesine şahit olan gözlerim nedeniyle allah ın varlığına dair içimde zerre şüphe kalmadı.

beyler çok ciddiyim metafizik ve yaratıcı var. göte gelmeyin.
  • çocukluğumdan beri belli aralıklarla gördüğüm rüyadır. sabit bir pattern takip etmez genelde. bazen ön kesicilerim yavaş yavaş tuz gibi ufalanır baze bazı dişlerim çakıl taşları gibi elime düşer, bazen dişlerimin dış katmanları pul pul dökülür, bazense sallantı başlar dişlerimde ve avcumda bulurum onları. genelde bir korkulu rüya gibi başlar; tek dişte beliren kırılma ufalanma belirtileri başka dişlere sirayet eder. bir iki diş kaybettikten sonra uyanır ve dişlerimi yerinde bularak rahatlarım.
    rüyada sıkıcı bir şekilde çöken his, dişlerin kalıcı ve doğal olarak güzel ve sağlıklı olduğu ve bunları ömür boyu dönüşü olmayan biçimde kaybetmenin getirdiği sıkıntı.

hayatımda aşırı stres, sıkıntı ve acele içinde olduğum dönemlerde tekrarladığını biliyorum. genelde birçok farklı halledilmesi gereken işin yakın tarihlere sıkışması ve tekbaşıma altından kalkamamamdan olur. işin garip yanı zaten günlük hayatımda bu sıkıntı yüzünden düşen verim yüzden tamamen dağılmam ve hiçbir şeyin yetirmemesine tamamen daha da kötü etki eder. bu rüyalar bir bakıma uyarı olur benim için, ve paniğe kapılmamak gerektiğini hatırlatır.
  • her gördüğümde tedirgin eder beni. ilk gördüğümde anlamını bilmiyordum, sonrasında bir yakın akraba ölmüştü. ikinci gördüğümde üniversitede okuyordum ve yurttaydım, ailemden uzakta çok tedirgin olmuştum, neyse ki bir şey olmamıştı. geçen sene kuzenim vefat etmeden önce abim dişinin kırıldığını gördüğünü ama kimseye söylemediğini demişti sonradan. annem hasta iken bu rüyayı görmekten korkmuştum hep, görmemiştim çok şükür. ama görmemek de çözüm değil işte. son olarak geçen hafta yine dişimin kırıldığını gördüm ama sanırım bu biliçaltıma işlemişti, gün içinde çürük dişimle ilgili bi konu geçmişti. bu yüzden kafama pek takmadım ve bişi olmadı çok şükür. ne olursa olsun tedirgin edici, huzur kaçırıcı bişi, allah gecinden versin.
  • rüyada dişlerinden birinin acı vererek kırıldıgını ya da çıktıgını görmek yakın birisinin hastalık ya da vefatına, acımadan kolayca çıktıgını görmek uzak birinin hastalık ya da vefatına yorulur.
    bir gece bütün dişlerimin döküldüğünü görmüştüm, bu tabiri de biliyordum. etkilenmedim çünkü ortodonti tedavisi gördüğüm için benzer rüyayı hergece görüyordum.
    (bkz: bilinçaltı)
hesabın var mı? giriş yap