• içmeden güne başlayamıyorum diyen hiç kimsenin abartmadığı kahvedir.

nasıl bir şeyse hakkaten başlanmıyor güne. bir kahvedir, bir türk kahvesidir, ne olsa kahve içerikli kabulüm. bir bardak.
  • sabah yürüyüşüne çıkmadan önce ve aç karnına bir fincan sade olarak içildiğinde; kandaki oksijen miktarını yükselterek, performans artırıcı bir etki oluşturan kafeinli doping. güzel.
  • günün ilk saatlerinde, balkonda, kuş sesleri eşliğinde içilince tadına doyum olmayan kahvedir. güne iyi başlamak için cana cana katandır.
  • tadından çok kokusuyla uyarandır..
  • sevgili sabahın köründe içilen 3. bardak kahve, bilmeni isterim ki sen ilk değilsin ama kalbimin en hızlı çarpmasını sağlayansın.
  • insanların uyanmak için veya uyandıkları için içtikleri kahve.
    kahvaltı kelimesinin aslının kahve altı olduğu; ve eskiden insanların aç karşına kahve içmemek için önce birkaç lokma birşey yedikleri ve hemen kahvelerine kavuştukları düşünülürse, gerçekten de uyanmak, güne başlamak için işlevsel ve lezzetli bir içecek olarak kahvenin, özellikle de sabah kahvesinin önemi belli olacaktır. ta ki türkiye menderes döneminde kahve sıkıntısına girinceye kadar. o dönemde türkiye kahveyi borçla almak isteyince karşı ülke (yanılmıyorsam brezilya) kefil olarak vehbi koç'u istiyor. devlete güvenilmemesi de devlete çok ağır geliyor ve kahve alınmıyor, zaten tarımı yapılmakta olan çayın popülerleştirilmesi gündeme geliyor. çay içmek böylece yaygınaşıyor. yıllar sonra kahve krizi bitiyor ve türkiye ihtiyacı olan kahveyi alıyor; ama artık çay çok benimsenmiş halde olduğu için bir daha eskisi kadar kahve içilmiyor; daha çok arada sırada içilen bir içecek halinde kalıyor, günde 10-15 kere içilen kahveler bire ikiye iniyor ve bugünlere geliniyor. ancak 1980'lerin ortasından sonra çözünebilir granül kahve dönemi başlıyor ve kahve tekrar popülaritesini artırıyor. yine de bugün türkiye geneline bakıldığında sabah çayı, sabah kahvesinden daha yaygın bir içecek olarak tüketiliyor. sabah kahvesi ise artık daha kentli bir nüfusun ofislerinde içtiği filtre kahveler ya da insanların öğlene doğru keyiften içtikleri bir içecek olarak karşımıza çıkıyor; anlam kaymasına uğramış bir şekilde.
  • vücut için f5 tuşu gibidir. tazeler, yeniler...
  • yataktan kalkma sebebimdir. kahvem yoksa uyanmıyorum, uyanamıyorum.
    geceleri de uyumam için en güzel sebebimdir. ayy sabah olsa da kahvemi içeyim diye sabah kahvemin hayaliyle uyuyorum mışıl mışıl.
  • her gün başka bir suretle çıkıyor karşıma.

bugünkü konseptimiz; hıammına :)

görsel
  • kafayı toplamaya aracılık eder.
hesabın var mı? giriş yap