şükela:  tümü | bugün
  • dünyanın geri kalan kısmında insanların pek bir yerlerine takmadığı ama gerek az gelişmişliğimiz gerek kapitalizm ve globalleşmeyle ansızın ve hızlıca yüzleşmemiz gerekse yıllar içinde gelişmiş aşağılık psikolojimiz sebebiyle bizde bir statü göstergesi olarak kabul edilen şeyler bütünüdür.

sözlük'te de etkileri görülebileceği üzere starbucks'tan kahve içmek, domuz eti yemek gibi dünyanın geri kalanında türkiye'de taharet musluğu kullanmak kadar normal olan etkinlikler bugün ülkemizde statü göstergesi olmuştur. yurtdışında efes muammelesi görecek heineken'i barda cool hissederek içmek de ceplerini ve çantasını kaybetmiş gibi cüzdan sigara araba anahtarı üçlüsüyle gezmek de hep bunun semptomlarıdır.
  • içilen sigaranın markasıdır.
  • arabadır. bir çok ülke gezdim ama türkiye'de önem verildiği kadar hiçbir yerde önem verilmiyor buna.

almanya'da adamlar son model araba görünce görgüsüz diyor.. suudi arabistan'da kimse zaten bir yerine takmıyor milletin garajında 2-3 porshe duruyor aldıran yok.. amerika'da gene öyle... ama bizim memleketimizde gel gör ki bir bmw, porshe vs vs olsun.. ovvv senden kralı yok.
  • (bkz: cehalet)

şu sıralar çok popüler.
  • (bkz: iphone)

tamamen sosyal statü göstergesi haline gelmiştir alt gelir grubunda

bu tipler kendi gruplarında üst statüye bu aleti aldıklarında geldiklerini düşünürler. halbuki çoğu en baz hat ile 24 ay taksitle almıştır
  • altın künye
  • statü parayla kazanılmaz çoğu ülkede.turkiye'de durum boyle değil.
  • araç olarak giriş seviyesi audi'dir.
    (bkz: passat mı çekeyim yanlarına)
  • batılı ülkelerde bu göstergeler dört temel elementten oluşmaktadır:
    education (eğitim)
    occupation (pozisyon/makam)
    ıncome (gelir)
    wealth (refah)
    ama ülkemizin de kısmen dahil olduğu ortadoğu toplumlarında araba, yazlık, kışlık, tatil yapılan yerler, gidilen mekanlar, oturulan muhit, girilen çevreler, komşular, telefon, saat ve dahi kol düğmesi gibi saçmalıklar bir gösterge olarak kabul görebiliyor. yani eğitim bir gösterge olarak bile kabul edilmiyor soktuğumun coğrafyasında.
  • abd'de 1 asgari ücrete 2 tane alınabilen, türkiye de şu an 2 asgari ücrete 1 tane alınabilen; (bkz: iphone 6)