absent

  • azimli
  • mangal yürekli rişar (521)
  • 3830
  • 26
  • 15
  • 0
  • dün

2016 turizm krizi

en basit piyasa gerçeklerinden biri az olan değerli, bol olan ucuzdur şeklindeki genellemedir. örnek vermeye gerek bile yok aslında ama elmas ve kömür bu konuda uygun örnekler olabilir. elmas nadirdir az bulunur kömüre göre daha sağlamdır ve ondan değerlidir.

ülkemizde maalesef kollektif bir aç gözlülükle her şeyde olduğu gibi bu sektörde de kapasite olması gerekenin çok üzerine çıkarılmıştır. bunu en basit haliyle yaşadığımız semtler de bile gözlemleyebiliyoruz. bir sokak ve caddeye örneğin bir berber açıp tuttuysa hemen etrafında bir kaç tane daha berber dükkanı açılır. müşteri sayısı tüm berberlere yetiyorsa sorun yoktur.

turizm sektörü de işte bu berberler gibi tatil yörelerinde birbirlerinin yanlarına peşi sıra bir sürü tesis açtılar, dışları birbirlerinden farklıydı ama içlerinde sunulan konsept hemen hemen birbirlerinin aynıydı.

müşteri akın akın gelirken bu bir sorun değildi haliyle, onların da bir daha gelen bir daha gelsin gibi bir yaklaşımları yoktu. hizmet kalitesi yerine tesis kalitesine odaklandı çoğu, tesisler dört dörtlüktü. ama müşteriyi düşünen yoktu nasıl olsa sırada bir sürü yeni müşteri vardı.

derken en büyük müşterilerimiz olan rusların uçağı düşürüldü, büyük şehirlerde bombalar patladı. içeride pek önemsenmeyen bu olaylar başta rus hükümeti ve diğer ülkelerin halkları tarafından epey önemsendi ve bugünkü manzara ortaya çıktı.
turist sayısı ciddi bir şekilde düştü ve düşmeye devam edecek.

bu aşamada yerli turist her türlü denklem dışında kalıyor. işletmeciler açısından iki risk konusu yerli turist için fiyat indirirlerse daha sonra tekrar kriz öncesi dönemdeki fiyat seviyesine çıkmaları zor olacak. o nedenle dayanabilen kapasitesinin daha küçük bir bçlümünü operasyonel tutarak fiyat kırmadan devam etmeye çalışıyor. aynı gruba ait birden fazla otel varsa sadece birini açıyor vs.

işin fiyat boyutundan başka bir de gizli gelir kısmı var. onun detayları için kara para aklama yöntemleri/#55915880 entrysini okuyabilirsiniz. bizim konumuzla alakası şudur. kara para aklamak için aslında verilmeyen hizmetin faturasını keserler, tutup da türk vatandaşına kestiğinizde yarın öbür gün bir denetim olduğunda gidip o vatandaşa bu hizmeti aldınız mı diye sorulma ihtimali vardır, yabancı turisti araki bulasın ;) sırf bu yüzden bile türk (yerli) turist istemeyen işletmeler vardır.

itfaiye, su, hortum
amen

devamını okuyayım »
06.06.2016 14:20