*

• kendisini sansürsüz programindaki evrim tartismasinda tanidim. bilgi dolu, kültür dolu bir insan. karsisina cikan bütün zirvalari en dogru cevabi en kisa, en dolambacsiz yoldan vermesini bildi o programda. verdigi bütün cevaplarin yaninda, özellikle "cocugunuz size nerden geldigini sorsa ona nasil anlatirdiniz?" sorusuna verdigi cevap beni cok etkilemisti. yeni bir sey söylemedigini biliyorum. ama yine de bir anda aklindakileri bu kadar basarili bir bicimde yansitmasi cok güzeldi. oturdum programi dinleye dinleye yazdim orada dediklerini:

"bir cocuga, elimden kayan görüsleri savunmak icin kendimi savunur bicimde bir seyler söylemezdim ben bu sekilde. benim bir cocuga söyleyecegim sey su olurdu "benim kökenim nedir diye geldiginde: birincisi, etrafina bak. dogada bir yigin canli varlik görüyorsun. sen bütün bu canli varlikarin, bu ailenin bir parcasisin. her seyden önce, sevgiyle, ilgiyle bu dogadaki bütün canlilarla kardes oldugunu bilerek yasa. ikincisi, senin en yakinlarin, sana kendi genlerini, kendi parcalarini vererek seni olusturan, annen ve babandir. bu basit bir üreme sürecidir, annen ve babandan gelen birer hücrenin kaynasmasiyla ortaya cikan bir hücrenin cogalarak olusturdugu bir varliksin. seni olusturan bütün bu genetik bilgi, hücrenin icindeki moleküllerde vardir. bu moleküller de binlerce yil icerisinde olusmus bir bilgiyi tasimaktadir. bu gezegendeki bütün canlilarla akraba oldugunu bil; böbürlenerek, kibir icinde, kendini kusursuz ve buranin hakimi olarak düsünerek degil; aksine zaaflarin olabilecegini, siradan bir hayvan olarak yeri geldiginde ac kaldiginda, yeri geldiginde cinsel ihtiyacin oldugunda sacmalayabilecegini bilerek kendine hakim olarak yasamak icin daha cok oku, daha cok ögren derdim. dogal olarak, sadece sana bildiklerimi anlatiyorum, fiziksel olarak elimde olani anlatiyorum, bunun haricinde her seye inanabilirsin, bu senin en dogal hakkindir. allah'a inanabilirsin, farkli dinlere inanabilirsin, birbirini lanetleyen, birbirini öldüren dinlerden herhangi birisine mensup olabilirsin; ama öyle oldugunda bile bir baskasinin görüsüne saygi duy derdim."

ülkemizde böyle adamlarin sayisi arttikca, hala evrimi tartisan, gülünc bir ücüncü dünya ülkesi olmayiz artik belki de.

http://4.bp.blogspot.com/…ion belief by country.png
  • ortaokullularla uğraşmak zorunda kalmasa ülkemizi müreffeh yarınlara taşıyabilecek bir insan.
  • çok yüsek derecede bilgi birikimine sahip, düşüncelerini fazlasıyla açık ve net ifade edebilen, konuşurken hayranlıkla dinleyebileceğiniz ankara üniversitesi bünyesindeki evrim çalışma grubu üyesi. çok ihtiyaç var şafak mert gibilerine çok..
  • 17-18 mayıs 2010 tarihlerinde habertürkte yayınlanan sansürsüz programını biraz geç olsa da izledim. her soruyu gayet mantıklı bir şekilde cevaplamış, kendine hayran bırakmıştır. bu ülkede kendini bu şekilde geliştirmiş insanların olması gurur verici.
  • 40 tane adnan oktar'ı karşısına çıkarsanız 40'ını da susturabilecek bir bilgiye sahiptir. takip edenler, tartışma videolarını izleyenler çok şey öğrenirler.

(bkz: ortaokullu.swf)
  • kötü niyetli (kötü niyetli değillerse şayet beyinsiz olmalılar) insanlar karşısında millete faydalı olmak adına konuşan kıymetli bilim insanıdır.
  • şu anda hak ettiği yerde olan adam..

zamanında,
    18 mayıs 2010'da jöleli yiğit bulut'un programında adnancılara pek güzel,
    çok güzel ayarlar vermiştir. evet adnancılara ayarlar vermesi değildir asıl mesele,
    asıl mesele, evrimi kafasında soru işaretleri bulunan gençlere anlatması ve aktarmasıdır en doğru şekilde.

bu yüzden şafak mert'i seviyoruz.
  • 18 mayıs 2010 tarihli jölelinin sunduğu programda ismail nacar'ı ve yanındaki yaradılışçı gençleri göstererek "işte kemal sunal'ın filmlerindeki karakterler bunlar" demiştir.
  • adnancılarla hakettiği dilden konuşan bilim insanı.

https://www.youtube.com/watch?v=stffdrik6qk

bilimin onurunu kıyasıya savunmuş, onlara her konuda haddini bildirmiştir. kendisine facebooktan attığımız tebrik mesajına facebooktan olağanüstü bir tevazu ile yanıt vermiş bize sevgilerini deklare edip yaşam öğüdünü esirgememiştir.
  • sen adamın karşısına evrilerek biyiga dönüşmüş ismail nacar, kolpacı adnancilar,ortaokullu:) biyoloji bilgisine sahip sözde profesörler çıkarırsan adamda skerim böyle memleketin izdirabini diyip basıp gider. her daim aklımızdasın koca yürekli bilge adam başarılar.
hesabın var mı? giriş yap