• bronşit - orta
    nezle- iyi
    sinüzit - pekiyi

şeklinde gidebilecek şey....
  • bir zamanların e-nabız'ı.

benim gibi eski zımbırtılarını saklamayı sevenlerdenseniz*, arada açıp ne zaman doktora gittiğinize/götürüldüğünüze, çarpık çurpuk yazılarla ne ilaçlar yazıldığına, doktor kaşesi varsa hangi doktora, dala gittiğinize bakabilirsiniz.

görsel
    görsel
    görsel

liseliler bilmez, selam olsun fosillere*.
  • artık olmayan karne. ama yine de yeni işe girmiş veya bir şekilde karne çıkarması gereken biriyseniz ne de olsam tc kimlik numaram var diye düşünmeyin. yine de ssk'ya gidip 30 sn'lik bir işlemle kaydınızı yaptırmanız gerekiyor karne alacakmış gibi. kayıttan sonra elinize hiç bişi verilmiyor. bu andan itibaren kimlik no ile hastaneye gidebilirsiniz. tabi hastaneye giderken iş yerinden alınan bir vizite kağıdı gerekli. onu unutmamak gerekli.
  • daha bir ay önce nihayet çıkarttığımda çok sevinirken "umarım pek kullanmam gerekmez" demiştim.

dün www.realage.com.tr 'den aldığım mail:

"sosyal güvenlik kurumlarında, uzun kuyrukların oluşmasına sebep olan ‘kırtasiyecilik’ işlemlerini tek tek sona erdireceklerini açıklayan çalışma ve sosyal güvenlik bakanı faruk çelik, ilk olarak ocak ayından itibaren sağlık karnesi uygulamasına son verileceğini kaydetti.

sağlık karnesi uygulamasına son verilecek olması sebebiyle şu anda karne yenilemesi de yapılmıyor. sağlık karnesi bitenler ya da yeni karne çıkaracak olanların kimliklerinde tc kimlik numarası yazıyorsa, karne edinme zorunluluğu kaldırılacak. hastanelere sadece kimlik ile başvuru yapılabilecek. bu uygulama 2008 yılı sonuna kadar devam edecek. 2009’dan itibaren de herkese bir manyetik kart verilecek ve bütün işlemler bu kart üzerinden yapılacak."

(bkz: keşke başka bir şey isteseymişim)
  • tarık tufan tarafından "acıların güncesi."* olarak tanımlanan, bir zamanlar çok çok önemli olan, ama artık adı ve cismi mâzide kalan, eski müzmin hastaların yoldaşı olmuş bir garip deftercik.
  • yaşlı ve kronik hastalığa sahip insanlar, bu defteri küçük bir eczane poşetinde ilaçları ile birlikte taşırlar, gittikleri heryere beraberinde götürürlerdi.
  • "ben artık eşşek kadar adam oldum kendi işim gücüm var" diyerek teslim ederken gördüm ki çıkartıldığından beri geçen sürede (yaklaşık 6 yıl) sadece iki (2) sayfasını kullanmışım. odtü, emekli sandığı size diyorum size bi kuruş masraf olmamışım lan insan bi teşekkür eder!
  • vay anasını cidden böyle bir şey vardı. bir anda çıktı gitti hayatımızdan. eczaneler tarafından reklam için bastırılmış kılıfları olurdu, karne yıpranmasın diye takılırdı. hiç unutmam benimkinde "atıcılar ecnazesi" kılıfı vardı.

sabah sabah aklıma geldi nostalji oldu. nostalji dediğim de olup olanı 10 senelik mevzu ama öyle ani şekilde çıkıp gitti ki hayatımızdan sanki daha eski dönemlerin uygulamasıymış gibi geliyor insana.
  • sağlık karnesinin kullanımdan kalkacağını, yalnızca tc ile her işlemin yapılacağını öğrendiğimde, dokunmatik telefona geçiş aşamasında toplumun yaşadığı karmaşayı yaşamıştım jsksks
hesabın var mı? giriş yap