şükela:  tümü | bugün
 • rusyada dengelerin degismesiyle soyluyken, sonradan görme bir ailenin yanında hizmetçilik ve uşaklık yapmak zorunda kalan bir karı kocanın hikayesini anlatan tiyatro oyunu. zamanında nevra serezli oynamıstı. su an devlet tiyatrolarında bir başka isim altında halen devam etmektedir.
 • sureyya duru'nun yonettigi bir film versiyonu da mevcut. basrollerde ayhan isik ve sezer sezin.
 • eskiden dormen tiyatrosunda da oynanmıştı. adı gibi şahane bir oyundu.
 • sezer sezin ve ayhan ışık'ın rol aldıkları 1964 yapımı bu türk filminde sezer sezin kendi sesi ile rusların ünlü oçi çiornie'sine yazılmış türkçe sözlü şarkıyı seslendirmektedir.

  film hakkında ayrıntılı bilgi şurada http://cilekindunyasi.blogspot.com/…ane-zrtler.html
 • rusya'da proleter devrim sonrasında atıldıkları hapisten kaçmayı başaran emperyal aile fertlerinin, sonradan görme bir fransız soylusunun yanında hizmetçi olarak çalışması ve bu son kalan emperyal aile fertlerinin varisi olduğu rus mirası üzerine konu edilmiş, dormen tiyatrosu tarafından icra edilmiş şahane bir oyun.
 • yıllar önce baş rollerini haldun dormen, gülriz sururi ve ayfer feray'ın paylaştığı oyun. dördüncü oyuncu kimdi onu çıkaramıyorum. filmi de vardır. rastlarsanız kaçırmayın.
 • 1964 yapımı film versiyonu oldukça eğlenceli. son kısımdaki yeşilçam'ın olmazsa olmazı aksiyon sahnelerini saymazsak, kahramanlarımız büyük travmatik olaylarla karşılaşmalarına rağmen hep gülmeyi başarıyorlar. bu da filmi tam bir komedi filmi yapıyor. sanırım 1937 yapımı tovarich filminin bir uyarlamasıymış.
 • gün içinde seyrettiğim üçüncü tiyatro oyunudur efendim ve inanın bana haldun dormen'in oyunculuğu karşısında gözlerim kamaştı.
  oyun adı gibi şahane, ince esprilerle dolu bir oyundur. kesinlikle tavsiye ediyorum.
 • fransız yazar jacques deval'in tovarich (arkadaş demekmiş) adlı eserinin uyarlaması ya da aynen oynanması.

  haldun dormen tiyatrosunun sergilediği ve usta oyuncuların şahane oyunculuğuyla birleşen hayatımda seyrettiğim en iyi tiyatro oyunlarından biri.

  haldur dormen, nevra serezli, ismet üstekin, göksel kortay.

  hepsi birbirinden şahane oyunculuklar sergilemiş.

  --- spoiler ---
  ne 100 milyar, ne 100 milyon ne 100 frank. niyet niyet niyet!
  --- spoiler ---

  aileye hep sonradan görme denmiş ama bizdeki anlamıyla sonradan görmelik değil ailenin durumu. aileden soylu olmamakla alakalı. e tabi karşısındaki emperyalist altes olunca diğerleri komple avam kalıyor.

  youtube'den seyredilebilir.

  tiyatro candır.
 • istanbul büyükşehir belediyesi şehir tiyatroları tarafından yeni sezon için sahnelenecek. yönetmenliğini haldun dormen'in üstlendiği oyunun oyuncu kadrosu ise; barış çağatay çakıroğlu, can başak, can doğan, ceylan çete, çağrı özgür hün, dilay taşkaya, engin akpınar, hakan güner, muhammet emre kaya, müge akyamaç, onur şirin, süeda çil.

  prömiyeri 13 ekim perşembe akşamı kağıthane sadabad sahnesi'nde yapılacak oyunun bu sahne için diğer gösterim tarihleri 14-15 ekim, harbiye muhsin ertuğrul sahnesi'nde ise 19-20-21-22 ekim olarak belirlenmiş.