• saçmalıktır.
    piyasada malın fiyatını alıcı belirler sen malını istediğin fiyatı satışa koy o fiyata alıcı yoksa elinde patlar o malın ya da alıcının razı olduğu fiyata kadar düşürürsün fiyatı.
    alıcı da fiyat artacağı beklentisiyle piyasa fiyatı üzerinde bir fiyata malı almayı tercih eder ki günümüzde olan da budur.
    galericiler, al satçılar bu beklenti ile fiyatları yükseltir.
    sahibinden ne alıcı ne satıcı sadece aracı, hatırlatmak lazım.
  • her şeyin çözümünü yok etmekte bulan bir kitle. geleceğe dair hiç umut beslemiyorum.
  • kapatılma olmasa da rekabet kurumunun el atması gereken web sitesidir.
    ürün satışlarından fahiş kâr payları, dükkan bedelleri aldıkları için zaten sevilmiyorlar. ama piyasada tekel oldukları için katlanılıyorlar.
    `:diğer satış siteleri ile arasındaki popülerlik farkı ürkütücü`

sıkı bir denetim gelmeli kesinlikle.
  • ev piyasasını da mahvetmiştir aynı zamanda. 3-4 ay önce verilen ilanları her gün güncelleyip, bugüne aitmiş gibi koyabiliyorsunuz. 1 senedir kiraya verilmeyen evin değeri düşmüyor bu sayede.

türkiye ciddi anlamda emlakçı ablukasına alınmış durumda.

edit: imla.
  • emlakçı ve galericilerden temizlenirse sorun kalmaz.
  • bir malın (ev, araba, domates, vb.) fiyatını satıcı belirlerse, ederini de alıcı belirler. devlet piyasayı tüketici lehine regüle etmiyorsa*, fahiş fiyattan, hatta sıfırından daha yüksek fiyata satılan malı almayın.

* döviz kuru, salgın hastalık vb. nedenlerle sınırlı sayıda gelen aracı galericiler tüketiciden önce araya girip satın alıyor ve üzerine fahiş komisyon koyup satıyorsa bu serbest piyasa değil, kartelleşmedir. serbest piyasa adına bu düzen savunulamaz çünkü serbest piyasada tüketicinin mala erişiminde bu şekilde kısıtlama olamaz, çoğu ülkede oligopolleşme kanunlarla önlenir.
  • türkiye'de araba fiyatlarının bu kadar yükselmesindeki bir başka etken de bu sitedir. buradaki sırtlanlar fiyatları öyle şişirdiler ki ortaya bu fiyatlar çıktı. devletin bu konuya acilen el atması gerektiğini düşünüyorum. çünkü bu bir devlet için de olumsuz bir şeydir. düşünün bir ülkenin standart bir vatandaşı için bırakın audi, bmw ya da mercedes'i orta sınıf bir araba bile hayal oldu artık. asgarî ücretle ya da biraz üstüyle geçinen adamın araba sahibi olması mümkün değil. bu bir devletin itibarını da zedeler. tabi ki bu yükü sadece sahibinden.com'a atamayiz ama standart bir aracın da normalinden en az 20-30 bin lira fazlaya satılması gibi bir gerçek var. aynı zamanda konut fiyatları da yine bu site vasıtası ile büyük bir artış yaşamıştır. buna gelip salak salak "fiyatı çoksa alma kardeşim." demenin gereği yok.

bu tarz sitelerin kapatılması ya da devletçe denetim altına alınması gerekmektedir. arabam.com ya da diğer araç satış siteleri de buna dahil.

edit: söylediğim açıktı aslında yukarıda da yazdım. bu sadece sahibinden adlı siteye yüklenecek bir durum değil. elbette ötv ve sıfır araçların piyasadaki azlığı da
    bunu tetikledi ancak bunun üzerine birde sahibinden sırtlanları eklendi şişen piyasayı iyice şişirdiler. devlet ötv indirimi yapsa ya da komple kaldırsa ben de isterim elbette ama bu ne kadar gerçekçi bir istek olur bilemiyorum. ayrıca sahibinden sırtlanlarının sözlükte de ne kadar etkin olduğunu bu vesileyle görmüş olduk.
  • 2 yıl önce sahibindende 40.000 tl olan araç şuan 75.000 tl. bunun sebebi sahibinden değil. bunun sebebi şuan ülkede sıfır araç yok. alacak sıfır araç olmadığı için 2.el piyasası bu kadar abartıya gitti.
  • net haklidir. hemen itiraz etmeyin. evet dolar euro ekonomi paranin degeri de etkilidir. tek etken hic bir zaman tek bir sebep olamaz. halkin araba markasi tercihi bile fiyati etkiler.

su noktayi kacirmayin. piyasada her ne olursa olsun bir alan tekellesmeye gidiyorsa fiyati etkiler. araba mi bakacaksiniz ? halkin cogunlugu hemen bu siteye bakar. e al satcilar galericiler yaz on bin fazlasini giderse yaz otuz bin fazlasini giderse mantiginda oldugundan fiyatlari cekiyor yukariya.

ki bu buyuk etken. yahu sifir aractan daha pahaliya ikinci el arac var. nasil mantik bu ? ( donanim , piyasada sifir yok vs biliyorum ama bu etkiyi lutfen kabul edin. )
  • kısmen katılıyorum.kapatmak doğru değil ama bazı şeylerin fiyatlandırmasına veya satışına müdahale edilebilir. bu sitede sahte ilan da çok sırf fiyat şişirmek için.yakaladıkları an ilanı kaldırıyorlar ama bu ne kadar başarılı bilemiyorum.

bu siteye sadece araba üzerinden yükleniliyor ama bu sitede ev,arsa,bina,yat,eşya vs vs vs bi sürü şey var.bir çok sektör bu sitedeki sallamasyon fiyatlar yüzünden piyasa şişiyor.

buna nasıl engel olurlar diye biraz düşündüm şöyle bir şey aklıma geldi;siteye her ne satmak istiyorsan o fiyattan %10’unu site alacak yani zaten pay alıyor ama burada bir nevi galerici görevi görecek.diyelim ki adam ilanı vardı sonra vazgeçti %5 gibi yine yüksek komisyonu alacak ki ciddi olanlar ilan versin. peki ilanı verdikten sonra fiyat değişikliği nasıl olacak? 1 yada 2 kere fiyat değişme hakkı olacak bu durumun sınırsız olmaması gerekiyor.

böyle bir taktik uygularlarsa belki işleri biraz düşer ama kesinlikle duyulan güven artar.

bunu bi sahibinden yetkilisi okuyorsa beni işe alsınlar. lol
hesabın var mı? giriş yap