şükela:  tümü | bugün
  • uzun uzadıya anlatılacak bir yani dahi yok.

arabanın ederi : 70 bin tl
    satmaya niyeti olmayan sitenin muptelasi : 73 bin tl
    satmaya niyetli piyasa araştırması yapan kişi : 74 bin tl

bu mantıkla serbest piyasa usulü işleyen site suan türkiye’de ikinci el araç piyasasını yönlendiriyor. ve ortalığın ta amina koyuyor. lan 78 bin tl ye aldı bi arkadasım arabasını 2 hafta sonra 82 den sattı. çünkü sitede herkes belki alıcı çıkar diye satmaya niyeti olmadan yüksekten koya koya fiyat yükseltti.

suan 50 bin tl ye araba yok. ben arabadan anlamam diğer sitelerden de anlamam. anladığım birsey var o da ikinci el araç piyasasını sahibinden.com a bırakırsanız anasını giber böyle. acil kapatılması gerek bu yüzden.

bi de böyle birsey var:

https://twitter.com/…tatus/1237029231667879939?s=21

edit: galiba beni galerici golü falan sandınız. hayır amk hayatımda ilk kez araba almaya karar vermiş bir orta gelirliyim.
  • (bkz: sus fakir)

(bkz: ben arabadan anlamam)
    (bkz: akp’li degilim ama) nin galerici karsiligi galiba
  • sahibinden.com'da sadece araba satıldığını sanan "fakir" yazar beyanı.
  • kimsenin kimseye zorla bir şey satmadığı gibi, herkes kendi malına istediği fiyatı yazabilir. alıp almamak alıcının bileceği iştir. sahibinden kapansın, 100k’lık arabayı 85’e satsın değil mi insanlar?

arkadaş galerici galiba, e tabi sizin işiniz de zor.
  • ev araba vb ilanları ücrete bağlanmalı.
  • hiç kapatmaya gerek yok. aracını satmaya çalışanları puanlama özelliği ile birlikte ilana yorum yazma özelliği koyacaksın sonra otur seyret cümbüşü.
  • yarattığı, nemalandığı, eşi-dostu, ölüyü-diriyi acımadan öptüğü platform kendinden büyük oyuncuların pazarı olunca uyanan amiplerin feryadı.

bu amipler; bir kaç yıl önce 3 liralık yıkık arabaları 5 liraya millete sokmaya çalışırken "mal benim malım. ederini de ben belirlerim. serbest piyasa, yoksa paran almazsın!" diye zırlarken de gülüp geçip alıştığım düzenden vazgeçmeyip kredimi çekip vergimi verip sıfır araba almıştım.

ha gayret uber'i yasaklat, scooter girişimine salça ol, onu kaldırt, bunu sınırlandırın diye diye hak yolunu bulup gominist olacaksınız az kaldı. alıştınız nasılsa, kaç çocuk yapacağınıza, nasıl doğuracağınıza, ne yiyeceğinize, ne konuşacağınıza, kimi sevip kimi sevmeyeceğinize karar veren bir devlet kavramına, yolun çoğunu gittini azı kaldı bulgur kingler sizi.

özetle; su veren itfaiyenin hortumu.
  • sahibinden.com ne suçu var amk. sıfır araba alacağım satıcıya açıkça rüşvet teklif ediyorum bana istediğim arabayı bulursan sanada 5 -10 bin tl fazladan veririm diyorum yok yok yok araba yok. bu dediğim neredeyse tüm markalar için geçerli.
  • sahibinden.com iyi niyetle açılmış bir sitedir en nihayetinde , fakat bizim türk insanı bir kendini akıllı sandığı için sıfırı 200.000tl olan otomobili 220.000 bine satmaya çalışıyor ve bu duruma serbest piyasa gibi savunma argümanı yazıyor .

bir çok ürünü alıp sattığım sahibinden.com şu sıralar sadece üç-beş araba alayım satayım her araçtan 10.000 tl kazanayım diyen çakallar yüzünden dolaylı yoldan piyasayı bir hayli yükseltmeye sebebiyet vermiştir . araç alım satım için kapatılsa emin olun ki şu piyasa biraz da olsa yerine oturur .

edit : çoğu kişi bunun sahibinden.com'dan kaynaklanmadığını , malum alım gücü düşüşü , kur dalgalanmalarından kaynaklandığını söylemiş . evet doğru . araç alım satımında fiyatların yükselmesinin ana prensipleri bunlar . lakin sokaktaki bakkal ahmet amca olsun pazarda çanta satan yasin abi olsun tutupta ' yaağ paşam araç bulamıyoh ' derse o işin boku çıkmış demektir . neden mi boku çıkmış ? hemen anlatayım ;
    1. aracını gerçekten satmak istemeyen ama ' ulan belki satılır deyipte piyasanın 10bin üzerinde yazanlar.
    2. aracını gerçekten satmak isteyip sahibinden.com'a girdiğinde tok satıcı kardeşimin yazdığı fiyatı görüp (boya+değişen+yıl+eskime payı) ulan bu adam aracına x fiyat vermiş , bu araba bu kadar ediyorsa benim arabam x + 5bin eder diyerekten fiyatını giriyor ve bu durum böyle böyle önünü kapatamaz bir hal alıyor .
    3. aracı gerçekten satmak için ilana koyan adam'dan alan kişi aldığı fiyatın üzerine 10bin koyup 'bebekler bebeği acil satışta ' yazarak tekrar ilan giriyor . ve bu durum bir döngü haline giriyor .

kısaca kimsenin sahibinden.com'u suçladığı yok , sadece araç satışta ne kadar mümkün olur bilemiyorum ama bir düzen getirilirse her şey bir nebze daha iyi olabilir .
  • bence de bütün suç sitenin yoksa ekonomimiz falan süper istediğin zaman sıfır vergiyle istediğin arabayı alıyorsun