şükela:  tümü | bugün
 • kısaca buhari olarak bilinen ebu abdullah muhammed b.ismail'in ana eseri. (el-cami es-sahih). sunni gelenek tarafından kur'an'dan sonra en muteber islam kaynağı ve hadis kitaplarının en büyüğü sayılır. buhari'nin, bu eserini 600.000 hadis içinden seçtiği 7275 hadisten vücuda getirdiği biliniyor. 16 yılda tamamlanan bu eser 97 kitaba ve 3730 baba ayrılmıştır.

  buhari, baş eseri sahih'teki hadisleri, kendilerinden aldığı kişilerin biyografilerini tetkik için et-tarih el-kebir adlı bir eser yazmış, daha sonra bu eseri et-tarih es-sağir adıyla özetlemiştir. kaynakların bildirdiğine göre buhari, sahih'i hazırlayışından bahsederken de şöyle diyor: "bir gün, muhaddis ishak b.rahuye'nin meclisinde bulunuyorduk. dostlardan birisi "ne olurdu, hz. peygamber'in hadislerini bir araya toplayan özet bir kitap yazsaydınız" dedi. bu istek benim kalbimde yer etti ve topladığım 600.000 hadisten seçmeler yaparak sahih'imi vücuda getirdim. eserime aldığım her hadisi yerine koymadan önce boy abdesti alır iki rekat namaz kılardım."

  http://www.paylasimturkey.com/…4a247273907697d&
 • ehl-i islamın kur'an-ı kerimden sonraki en muteber eseri olduğu tereddütsüzdür.

  ehl-i kitabın ve özellikle yahudilerin alçaklığını bildirmek ve nasıl tahrifçi olduklarını anlatmak için nazil olmuş ayetleri ileri sürüp, bu kitabın kıymetini düşürmeye kalkışmak pek de akıllıca bir yöntem değil!
 • en güvenilir altı hadis kitabının oluşturduğu kutub-u sitte'de yer alan ve bunların içerisinde de en sahih hadisleri ihtiva ettiği kabul edilen kitap.
  hadis açısından en sağlam kaynak kabul edilmesi içerisinde yer alan hadislerin tartışmasız olduğu anlamına gelmez elbette. eğer kitabın hepsini koşulsuz kabul edersek, bazı çelişkili durumlarla karşı karşıya kalabiliriz. bu nedenle hadislerin diğer rivayetlerle ve tabi ki kuran-ı kerim'le örtüştüğüne dikkat etmeli, ona göre ayıklamalıyız.
 • imam buhari bu kitap için,sahih olandan başkasını yazmadım. kitâb uzamasın diye terkedip yazmadığım sahîh'ler de yazdıklarımdan çoktur." "bunların altıyüz bin hadîs içinden tahrîc ve intihâb eyledim. ve tasnifini 'on altı' senede ikmâl edebildim. onu kendim ile allah arasında huccet ittihaz ederim." demiş.
 • dinsel gücü artırıcı bir ürün olarak satılıyor. fakat uzun vadede hadislerin sağlığa olumsuz etkileri var. en iyisi kullanmamak.
 • evdeki ciltlere bakarken kuranda recm ayetinin olduğuna dair bir rivayetine rastladığım ve bu nedenle kafamda ulan ya bu adam güvenilir değil ya da kuran eksik sorularının ortaya çıkmasına sebep olan zattır.

  (bkz: sahih-i buharinin sahih olmaması)