maviadam

  • azimli
  • mülayim ama sempatik (548)
  • 1800
  • 0
  • 0
  • 0
  • 10 ay önce

akp'li kafası

paraya dayalı çıkarlar ilişkisi ağı üzerine kurulu bir sistemin parçası olan kafadır. dinle yada bir siyasi görüş ile ilgisi yoktur; tamamen faydaya dayalı bir sistemin parçası olan kafadır.

bu yapıda siyasi yada felsefi bir temel olmadığı çok esnek bir yapı sunmaktadır. o günki ortam gereği bir gün "türk diye bir şey yoktur" diyen, milletin evindeki bayraklara laf eden parti, ortam değişince "yüce türk milleti" falan diyip birden milliyetçi olabilmektedir. bu dönüşümler bir dakika gibi çok hızlı bir hızda gerçekleşebilmektedir. bir gün oğlu israil'e mal taşırken diğer taraftan adamlara kameralar önünde katilsiniz diyebilmektedirler. yani felsefi yada siyasi olarak bir temel üzerine kurulmamıştır bu yapı; tam olarak para üzerine kurulmuştur.

sekiz milyondan fazla olan üye sayısına bakınca zaten durum açıkça anlaşılmaktadır. sovyet ülkelerinde üst düzeyde yada devlette bir yere gelebilmek için (orada devlet dışında bir oluşum yoktu) parti üyesi olman gerekiyordu. komünist parti üyesi olmayan herhangi birinin devlet içinde bir yerlere gelmesi pek mümkün değildi. benzer şekilde ülkemizde de devlet yada oldukça geniş bir alana yayılmış olan yandaş kurumlarda işlerini görebilmek için partiye üye olmak gerekmektedir.

sekiz milyon kişinin bu emme sistemine bağlandığı bir durumda bu kişilerden birinin ailesinden yada sevdiklerinden biri akp için olumsuz bir şey söyleyebilir mi ? eleştirdiği anda hemen bu duyulur ve sistemden dışlanırsınız, tüm kaynaklarınız kesilir. işe bu durumda bir üyenin etkilediği, bağlantılı olduğu kişi sayısı 3 olsa zaten 55 milyonluk seçmen kitlesinin yarısını kapsıyor. oy oranı da bunu göstermektedir.

tanıdığım ve abisi il teşkilatında başkan yardımcısı olan birisi "terör olaylarını akp'yi yıpratmak için chp çıkardı zaten" dediğinde her ne şart altında olursa olsun abisinin içinde bulunduğu yapıyı desteklemek için her türlü yalana destek olmak zorunda hissetmektedir kendisini. hırsızlıklar ayyuka çıktığında da savunması "öncekiler de yapmıyor muydu zaten" olmuştu. ama sorsan süper müslümandırlar. hiç laf ettirmezler.

kısaca bu ağa bağlı insanlar gibi onların yakınları da bu ağı desteklemek ve aynı kafada davranmak zorundalar. çünkü; takip ve izleme çok gelişmiş durumda. damadı ttnet'te üst düzey yönetici olan alev alatlı buna çok net bir örnektir. zamanında akp ile ilgili çok acayip şeyler yazan jöleli yiğit bulut'un nasıl danışman olduğu biliyoruz. saadet partisi başkanı olan ve zamanında akp'ye saydıran numan kurtuluş'un şimdi başkan yardımcısı olduğunu görüyoruz. mhp kurucusunun oğlu tuğrul türkeş'in akp'ye o kadar söverken birden üst düzeye kadar çıkmasına şaşırmıyoruz artık.

bu tip dönüşümler siyasi değil; ahlaki dönüşümlerdir. "milletin mına koyacağız" diyen ve devlet ihalelerinden acayip paralar kaldıran adamın vergi borçlarını affeden, ama karşı taraftaki holdinge vergi müfettişleri gönderen ve ayarı yeyince pıs pıs kaçışan bir devlet yapısında bu ahlak dönüşüm çok tuhaf değildir. insanlar yükselmek, sistem içinde ilerlemek, daha çok mevki ve tabii ki para edinmek için bu ağdan faydalanmaktadırlar. zaten ağ da buna göre kurulmuştur. bu kadar farklı görüşten ve sosyal sınıftan insanı bir araya ancak para ile getirebilirsiniz.

bu ağdan beslenenler sadece üst düzey değil; gelir seviyesi düşük kesimde de çok destekçi var. kimisi bakanlık için dönüşüyor, kimisi de bir torba kömür için, makarna için. muhalefet partisi 1500 lira vermeyi teklif ederken yuhalayan kişi o anda aslında bin lira kadar para alıyordu. ama sonraki seçimde 1300 lirayı alkışlamaya başladı. yani bu ağa bir şekilde bağlanmışsanız, artık tek yapabileceğiniz şey; alkışlayın denilen yerde alkışlamak, yuhalayın denilen yerde yuhalamak, her noktada uygulamaları kayıtsız şartsız desteklemek ve savunmaktır.

bu kafa o ağdan beslenme son bulana kadar bu pozisyonunu korumaya çalışır. sakalsız ve eşinin başı örtülü olmayan kişinin milletvekilliği bitince sakalı kesip, eşinin de başını eskisi gibi açması örneğinden tutun da miting meydanlarında "ıstırırıng" şeklinde liderine sulanan dayıya , eşini liderinden kıskanmam diyen deyyusa kadar değişen farklı yelpazede bir kafadır bu.

sorun din iman falan değil. öyle olsaydı saadet partisi ve benzeri sağ partiler uzun yıllar iktidar olurdu.

işin kötü tarafı bu ağın parasını biz halk (akp destekçisi yada değil, tümü) veriyoruz. tepedeki adamların ceplerinden kuruş çıkmıyor.

düzeltme : sabahın köründe harıl harıl yazınca ortaya çıkan imla hatalarının düzeltilmesi. oldukça yıpratmışım türkçe dilini.

devamını okuyayım »
29.11.2015 09:21