• pro serisi ayakkabılarında flex system diye kendi patentleri olan bir olayı kullanan outdoor markası. bu sistem topuktaki bir alyan anahtarı yuvasını 180 derece çevirerek tabanı yarı sert ve sert arasında ayarlamaya yarıyor ve yaklaşımlarda çok işe yaradığı söyleniyor. tek dezavantajı getirdiği ekstra ağırlık. ilk modellerindeki anahtar yuvası plastik olduğu için çabuk aşındığı şikayetleri gelmiş. bunun üzerine orayı metal yaparak o sorunu da çözmüşler. gözüm üstlerinde valla.
  • bir ara çok başarılı kazma modelleri vardı scorpion, armour, piranha gibi. an itibariyle üretimde olan hiç buz aletleri yok. sadece b tipi sertifikasyona sahip iki modelle devam ediyorlar. şimdilerde avrupa'da şu ski-mountaineering işi çok popüler: tur kayağıyla tırman, kayarak in. o arada biraz götün sıkışırsa ya da "eskiden bu işleri nasıl yapıyorlarmış yahu" deyip biraz macera yaşayasın gelirse diye yanına sadece b tipi hafif bir çift kazma al. salewa da para burada (bu tayfada) diye düşünmüş diye tahmin ediyordum.

lakin öğrendik ki, adamlar wild country'yi satın almış. wild country'nin hiç kar-buz malzemesi yoktu şimdiye kadar. öyle tahmin ediyorum ki, salewa kar-buz malzemesi üretimine sadece wild country üzerinden devam etmeyi planlıyor. zira wild country teknik malzeme konusunda salewa kadar eski olmasa da, daha fazla bilinirliğe sahip bir marka. üstelik amerikan pazarı avrupa markalarını kolay kolay kabul etmiyorken (gerçekten bir boşluğu doldurmadığı sürece) wild country ingiliz olması hasebiyle amerikan pazarında da iyi kötü bir bilinirliğe sahipti. böylece salewa amerikan pazarına da dolaylı olarak fıydırmış oluyor.

tabi fikir güzel de, bütün bunları yapmak biraz da paraya bakıyor malum. salewa'nın 90'dan beri sahibi olan heiner oberrauch'un, italya'nın en zengin adamlarında biri olduğunu söylemiş miydim?
  • logosu kartal olan doğa sporları malzemeleri üreten bir firma. kazmaları süperdir.
  • oldukça sağlam çadırlar üreten bir firma. bir modelini kar üstünde saatte 20 km hızla esen bir rüzgarda, eksi 15 derece soğukta bütün gece deneme şansı edindim. ipleri sağlam gerildiği takdirde dışardaki soğuğu önemli ölçüde azaltıyor. ayrıca içerdeki nemi hızlı bir şekilde dışarı attığı için sırılsıklam olma riskini sıfıra indiriyor.bir de kişisel bir görüş olarak en karizmatik logolardan birine sahip.
  • türkiye'de en uzun süredir satışı yapılan * ve son dönemlerde yeni bir distribütör tarafından getirilmeye başlamış başarılı dağ ve doğa spor markası. ayakkabı ve çantaları özellikle çok başarılıdır.
  • https://www.salewaturkiye.com/ şeklinde bir internet sitesi var. fiyatlar karspor'un sunduğu fiyatların epeyi altında olunca insan bunun bir dolandırıcılık sitesi mi, gerçek site mi olduğunu bilemiyor. işin ucunda dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak var. sitenin yeni olması da cabası. iletişim kısmına tıklayınca iletişim kurulacak bilgiler yerine pinterest sayfasına yönlendirmesi şüphe verici.

edit: ekşi sözlüğü takip ediyorlar galiba. buraya iletişim sayfası yerine pinterest çıkıyor yazınca, 'bize ulaşın' düzeneği kurmuşlar fakat ne bir adres, ne bir telefon numarası vb var. sizin bilgilerinizi yazmanız için kutucuklar koymuşlar, çok akıllıca. ayrıca bize ulaşın yazmayı da becerememişler. ize ulaşın``:görsel` yazıyor. bu gelişme sayesinde güven vermeyen, muhtemelen dolandırıcılık için kurulmuş bir site olduğuna dair inancım pekişti.
  • alman outdoor malzemleri üreticisi. beğendiğim 75+10 bir çantasının fiyatı 160€. almanya, avusturya, çek cumhuriyeti ve türkiye'de fiyat araştırması yaptım, her yerde aynı fiyat. kalitesi içinse güzel şeyler duydum genelde.
  • ilk alman menseli bir firma olarak kurulmus, daha sonradan italyan bir firma tarafindan satin alinmistir.

isminin acilimi sattlerlederware yani sattler deri ürünleri olarak gecer. üst segment karli havalar icin tasarlanmis ceketleri hostur.
  • biraz pahalı bir markadır. bisiklet kaskı türkiye'de ortalama 90 euro gibi bir fiyata satılmakta. ama sanırım alınabilecek en iyi markalardan biri.
  • çok iyi ve kaliteli sırt çantaları üreten bir firmadır da kendileri. teknik çantaları biraz pahalı olsa da alınası ve rahatça sırtta taşınasıdır. pişman olunmaz.
hesabın var mı? giriş yap