laos

  • 1504
  • 0
  • 0
  • 0
  • 7 ay önce

çadır kurmak

once uygun bir kamp alanı seçilir eğer kalabalık bir grupsa en güzel yer beğenilir ve kapılmaya çalışılır bahar aylarında çukur alanlardansa mekanda ki tümsek alanlar tercih edilmelidir zira yağmur yağması durumunda çadırda kurbağlama ve serbest sitillerde yüzüş teknikleri geliştirilebilmektedir ki bu pek tercih edilen durumlar arasında değildir. dahada kasmış kamp kishilikleri (genelde er kişiler) çadırın etrafına yagmur direnaji icin hendek kazabilirler bu tür kishilere duruma göre iş güzar veyahutta ıslanmaktan kurtaran ulu kishi gözüyle bakılabilir.
eğer çadır kar üzerinde kurulacaksa en düz alan seçilir kazma ve kürekler yardımı ile (bkz: dağcılık malzemeleri) alan düzeltilir üzerinde yuvarlanılır zıplanır ondan sonra çadır kurulmaya başlanır.
bir kaç çadır tipi vardır entryi kasmamak için bir çeşidi anlatacağım dom çadır diye tabir edilen ve piyasada en çok bulunan, kullanılan çadır çeşididir. dom çadırlar duruma göre 4 mevsim veya 3 mevsim olarak adlandırılır (kullanılan malzemeye göre) 2 kişilikten 4 kişiliğe kadar çeşitleri vardır 4 kişilik bir çadıra en çok 15 kişi girilebilir (denenmiştir) genelde çift kattır bu çadırlar
çadırın iskeleti "pol" diye adlandırılan içi lastikli geçme mantığıyla çalışan ve bükülebilir aluminyum borulardan oluşur 2 kişlik çadırlarda en az 2 pol kullanılır 4 kişilik çadırlarda bu rakam 6 ya kadar çıkabilir. bazı çadırlarda bagaj bölümü diye adlandırılan dış tenteyle iç tente arasında çanta, ocak, ayakkabı koymaya yarıyan bölümler vardır tabiki bu bölüm bazı çadırlarda olduğu gibi bazılarında yoktur :)
bu kadar dom çadırlardan bahsettikten sonra çadırı kurmaya devam edelim. çadır kurulacak alan tespit edildikten ve gerekli hazırlıklar yapıldıktan sonra çadır açılır pol'lar açılarak geçme yerlerinden birbirine geçirilir ve düz birer sırık elde edilir iç çadır kapının yönü dikkate alınarak çadırın kurulacağı yere yerleştirilir (bu arada çadırın yönü önemlidir hakim rüzgar yönünden 90 derece saat yönüne çevrilmelidir. toplu kampsa ve sevgiliniz yanınızdaysa diğer çadırların tersi istikamete tomplu kampsa ve sevgiliniz yoksa diğer çadırlara doğru konuçlandırılmalıdır. çadırın baş kısmının kıbleye çevrilmeside ayrıca sevaptır)
poller alınır alt bırandanın birleşim yerlerinde bulunan looplardan veya duruma göre kancalardan geçirilir (çift pol lü çadıra göre anlatıyorum) poller çapraz bir x oluşturacak şekilde konulmasına dikkat edilir (çadırdan çadıra değişir ama genel çift pollu dom çadır kurulum mantığı budur) birinci polun çadırın bir köşesindeki halkaya geçirilerek sabitlenir diğer köşesininde aynı işleme tabi tutulabilmesi için bir elle çadırın köşesi diğer elle çadırın polun ucuna göre geride kalan köşesi tutulur (eğer acemiyseniz diğer köşedende bir kişinin tutmasında faide sonsuzdur) tek elle çadırın köşesi çekilirken diğer elle pol havada bir yay çizecek şekilde bastırılarak köşeye denk getirilir ve yuvasına sokulur. havaya kalkan çadırın üzerindeki daha önceden takmış olduğunuz kanca veya halkalar elle düzeltilir çadırın diğer polu içinde aynı işlem tekrarlanır (bu tür çadırlarda bu işlemin iki kişi tarafından iki pol'e aynı anda yapılması daha kolay ve hızlı bir yöntemdir ama bu çadır tek kişi tarafındanda kurulabilir) eğer çadırın içi kirliyse fermuarlar açılır pollerden tutularak kapı aşağı gelecek şekilde havaya kaldırılır ve sallanır (rüzgara dikkat, ayrıca bu işlem aslında çadır her toplandığında yapılmalı ve çadır kamptan önce mutlaka evde havalandırılımalıdır) tekrar yerine yerleştirilir tabanda taş tümsek olup olmadığı içine girilerek kontrol edilir ve köşelerden duruma göre toprak veya kar kancası ile yerine sabitlenir. üst bıranda çadırın üstüne serilir gerekli yerlerden ipli pole bağlantılar içten yapılır köşelerden ve ortalardan kazıklarla yerine sabitlenir kazıklar çakılırken dikkat edilmesi gereken çadıra tam ters yönde 40 derece açı ile yere sokulması ve sonuna kadar itilmemesi dir -ki bunu yaparsanız kazık genellikle kaybolur . kapı tarafındaki germe işlemi yapılırken fermuar kapalı tutulmalı ve çok gerilerek kasmamasına dikkat edilmelidir.
böyle uzun uzun anlattığıma bakmayın bu tür bir çadır bilen 1 kişi tarafından ortalama 2.22 dakikada kurulabilir .
çadır kuran herkeze iyi kamplar diler ateş başında sucuk şarap yaparken beni yad etmenizi kulaklarımı çınlatmanızı rica ederim...
(bkz: cadiri toplamak)
(bkz: kamp)
(bkz: cadir)
(bkz: ay ben yanlıs anlamisim)

devamını okuyayım »
01.08.2001 10:33